WIEŚCI

«1, 2, 3, 4 - 35, 36, 37»

Pardes znaczy Ogród

Pardes Festival przywraca pamięć Żydów polskich z polskich miasteczek – żydowskich sztetli, żydowskiej muzyki, nieistniejącego świata i na zawsze wymazanego z polskiego krajobrazu kulturowego żydowskiego życia. Nie zabraknie muzyki!

czytaj całość »

Na Rozstajach w EtnoKrakowie

EtnoKraków/Rozstaje 2021
Wielobarwna muzyka we wszystkich odcieniach etno, folk, etnojazz, world music, electro, darkfolk, etnorock, tradycyjna muzyka taneczna, pieśni z różnych stron świata – zabrzmią w Krakowie na pięciu plenerowych scenach festiwalu. czytaj całość »

Górale świata w sercu Tatr

Brathanki
Co roku jest to wyjątkowe i barwne spotkanie ze sztuką, tradycją, obrzędowością, muzyką, śpiewem, tańcem, strojem i gwarą górali z całego świata. Gospodarzami będą: zespół im. Klimka Bachledy i „Giewont” z Olczy. czytaj całość »

Szanty24 ma urodziny

Szanty24
Ponad czterysta autorskich artykułów, ponad dwa razy tyle zdjęć, trzy razy tyle zapowiedzi koncertów i festiwali ukazało się na łamach od momentu reaktywacji bliźniaczego nam serwisu Szanty24.pl. Właśnie mija dziewięć lat jego działalności. czytaj całość »

Michał Rudaś z premierą

Michał Rudaś
Piosenka „Naprawdę jesteś” to najnowszy, autorski utwór Michała Rudasia, który wokalista stworzył i nagrał po kilkuletniej przerwie wydawniczej. Utwór w warstwie tekstowej oraz muzycznej jest głęboko inspirowany kulturą romską. czytaj całość »

Śląski flashmob śpiewaczy

Daga Gregorowicz i Szymon Piguła
A gdyby tak nagle w przestrzeni miejskiej spotkać muzyków w strojach ludowych i móc do nich dołączyć, śpiewając śląskie pieśni i piosenki – powstańcze, ludowe, które kiedyś pomagały Ślązakom w życiu codziennym? czytaj całość »

Czeremcha Wielu Kultur i Narodów

Czeremcha już po raz dwudziesty szósty będzie gościła fanów folku z całej Polski. Tym razem pod białoruską granicą zaprezentuje się dziewięć zespołów muzycznych. Nie zabraknie wydarzeń towarzyszących festiwalowi. czytaj całość »

Chwila Nieuwagi i dwa sukcesy

Chwila Nieuwagi
Dobre wieści dla fanów ma grupa Chwila Nieuwagi z Rybnika. Właśnie ukazała się ich piąta płyta – zupełnie inna od poprzedniczek, a jeszcze w tym miesiącu, jako suport, zagrają koncert inaugurujący czeską trasę Čechomora. czytaj całość »

Lado i Śląsk dla Zagrzebia

Narodowy Zespół Pieśni i Tańca Chorwacji LADO
Dwa znakomite i uznane w świecie zespoły folklorystyczne spotkają się w Katowicach – Mieście Ogrodów, by dać koncert, z którego dochód przeznaczą na renowację zabytków Zagrzebia uszkodzonych podczas ub.r. trzęsienia ziemi. czytaj całość »

Pieśni mokre znów nad Odrą

32 Szanty we Wrocławiu
Przekładany dwukrotnie termin wreszcie okazał się ostatecznym i w czwartek koncertem grup wrocławskich i gości zainaugurowano trzydziestą drugą edycję festiwalu „Szanty we Wrocławiu”, jednego z największych w Polsce. czytaj całość »

Na Maliny z Dymem

„Maliny” – teledysk DYM
Niezwykły kolektyw muzyczny DYM, który łączy świetnie wyprodukowaną muzykę z zachwytem nad kulturą przeworską, zaprezentował kolejny teledysk ze swojej pierwszej płyty. Tym razem są to bardzo pasujące do obecnej aury „Maliny”. czytaj całość »

O wolności i Białorusi w Gorajcu

Gorajec
Trzydziestu artystów z Europy Środkowej i Wschodniej: od Węgier po Łotwę, przyjedzie do Gorajca (woj. podkarpackie) by stworzyć wspólny, album muzyczny z tekstami literackimi i wystawą poświęcony wolności i Białorusi. czytaj całość »

Babra, Kuyateh i inni w Ogrodach

Buba Badjie Kuyateh
Będzie muzycznie, będzie w plenerze, będzie jak dawniej. Katowickie podcienia Instytucji Kultury „Katowice Miasto Ogrodów” znów będą rozbrzmiewać muzyką świata. Tym razem z Węgier, Afryki, Bałkanów i Polski. Festiwal tuż, tuż. czytaj całość »

Łysa Góra na żywo ONLINE

Doris (Łysa Góra)
Znana i lubiana heavy folkowa formacja Łysa Góra znów zagra na żywo - jeszcze online. Ogródek stołecznego klubu VooDoo miał ruszyć w czerwcu. Czy wreszcie wrócą koncerty? Jeszcze nie... Na razie czekamy i trzymamy kciuki! czytaj całość »

Muzyka świata i Fryderyki 2021

Nominowani do Fryderyków 2021
Na ogłoszone w ub. tygodniu nominacje do konkursu Akademii Muzycznej „Fryderyki 2021” czekała także scena folkowa. W kategorii „Album Roku – Muzyka Świata” wyróżniono pięć płyt. Jest tu mała niespodzianka! czytaj całość »

Wirtualne Gęśle za rok 2020

Głosowanie rozpoczęło się w poniedziałek 15 marca w samo południe i potrwa do 30 kwietnia br. Gdy już wybierzesz płytę, którą uważasz za najlepszą, wciśnij znajdujący się pod nią przycisk. Otworzy się wówczas okno z formularzem...
czytaj całość »

YAPA znów online

YAPA
W zeszłym roku YAPA jako pierwszy łódzki festiwal, przeniosła się do internetu, zaledwie kilka dni po ogłoszeniu lockdownu. Było to jedno z pierwszych tak dużych wydarzeń muzycznych w sieci. Czy w tym roku będzie równie udanie? czytaj całość »

Kto do Folkowego Fonogramu Roku?

Folkowy Fonogram Roku 2020
Radiowe Centrum Kultury Ludowej podało właśnie do wiadomości listę płyt nominowanych do finału konkursu „Folkowy Fonogram Roku 2020” Polskiego Radia. Ponieważ zgłoszeń było wiele, w tym roku wybrano aż trzynaście tytułów. czytaj całość »

WOMEX wzywa do Porto

Porto
Rozpoczęło się przyjmowanie propozycji prezentacji, które złożą się na program dwudziestej siódmej edycji Międzynarodowych Targów Muzyki Świata WOMEX. Organizator zachęca do udziału różnorodne środowiska muzyki świata. czytaj całość »

Pomoc socjalna dla artystów

Na koncercie
Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu zadecydował, iż od 1 marca to Narodowe Centrum Kultury będzie udzielać pomocy socjalnej twórcom i artystom, przejmując także zarządzanie całym procesem wsparcia. czytaj całość »

Shanties... "W sieci"

39 Festiwal "Shanties 2020"
W czwartek rusza czterdziesta edycja największego festiwalu piosenki żeglarskiej i szanty w Polsce, krakowskiego „Shanties”. Całość odbywać się będzie on-line, a temat jubileuszowej odsłony tego wydarzenia brzmi... „W sieci”. czytaj całość »

Fundusz dla polsko-węgierskiej płyty

Lajkó Felix i Vołosi
Polsko-węgierska fundacja Felczaka zaprasza do wzięcia udziału w programie grantowym na dofinansowanie produkcji i wydania płyt powstających we współpracy wykonawców polskich i węgierskich. Czas zgłoszeń do końca marca. czytaj całość »

Konkurs dziennikarski

Konkurs
ZAiKS, Towarzystwo Dziennikarskie i Fundacja Collegium Civitas postanowiły ogłaszają konkurs na reportaż i/lub tekst publicystyczny pod hasłem „Kultura w pandemii – pandemia w kulturze”. W puli aż 74.000 złotych. czytaj całość »

Merkfolk i Fleurdelis na żywo

Po raz pierwszy od dawna i z udziałem żywej publiczności, na scenie sali widowiskowej DK Świt odbędzie się folkowe granie! Merkfolk i Fleurdelis zagrają w ramach obchodów jubileuszowego, 10-go Święta Welesa.
czytaj całość »

Pismo Folkowe nr 150

Pismo Folkowe nr 150
Numer sto pięćdziesiąt widnieje już na okładce najnowszego wydania Pisma Folkowego. Redakcja z Lublina, niedawno wyróżniona prestiżową nagrodą im. Oskara Kolberga, przygotowała znów sporo ciekawych tematów. czytaj całość »

Konkurs Muzyki Folkowej "Nowej Tradycji"

Studio Radiowe PR
W związku z pandemicznymi obostrzeniami RCKL nie podaje jeszcze na sto procent, że festiwal "Nowa Tradycja" odbędzie się w pełnym kształcie, ale na pewno można się zgłaszać do Konkurs Muzyki Folkowej. czytaj całość »

Media bez wyboru

Media bez wyboru
Trwa dziś ogólnopolska akcja „Media bez wyboru”, która ma pokazać, że obecne działania rządu w sferze mediów niepublicznych nie zmierzają w dobrym kierunku. Środowisko mediów, wydawców ich nie popiera, nie rozumie. czytaj całość »

Trifon Zarezan tym razem online

Trifon Zarezan czyli bałkańskie Święto Wina od lat konkuruje z Walentynkami. W tym roku stołeczne obchody przycinania winorośli w tanecznych, bułgarskich rytmach odbędą się online. czytaj całość »

Magazyn FOLK24 nr 11

Magazyn FOLK24 nr 1/2020 (11)
Mimo iż wokół zamykane są kolejne uznane pisma hobbystyczne, a magazyny drukowane tracą nakłady, my twardo robimy swoje, a nawet bardziej. Oto jedenasty numer Magazynu FOLK24, dwa razy grubszy i z nowymi, uznanymi autorami! czytaj całość »

Król Cooney i the Best Lankum

RTE 1 Radio Folk Award 2020
Nawet wirus nie powstrzymał Zielonej Wyspy od wręczenia nagród najlepszym wykonawcom, twórcom, producentom muzycznym oraz uhonorowania piosenek, albumów oraz legend irlandzkiej sceny muzyki tradycyjnej – choć tym razem on-line. czytaj całość »

Kowalski - pradawny świat

DYM
Zespół DYM właśnie świętuje premierę klipu do utworu „Kowalski”, będącego niezwykłym obrazem pradawnych czasów. Utwór jest zapowiedzią większego projektu, łączącego światy muzyki, obrzędu, nauki i dokumentu. czytaj całość »

30 Mikołajki Folkowe ONLINE

30 Mikołajki Folkowe już trwają! Od wczoraj toczą się debaty na temat szeroko rozumianego folku na profilu festiwalowym na FB. Dziś ruszają koncerty. Wszystko będzie do obejrzenia na żywo bez wychodzenia z domu. czytaj całość »

Uwodzenie Kapeli ze Wsi Warszawa

Kapela ze Wsi Warszawa, najbardziej znany i utytułowany polski zespół sceny etno, folk i world music powraca z nową płytą. Premierę „Uwodzenia” Karrot Kommando przygotował na Andrzejki. Przedsprzedaż już trwa. czytaj całość »

Los Duendes na Folkowym OKO ODWOŁANY

Mimo trudnych czasów cykliczność „Energii Źródeł - Folkowego OKO" została zachowana, a folkowe granie zagości w naszych domach. Tym razem w sieci na żywo NIE zagra międzynarodowy zespół z Wrocławia – Los Duendes. czytaj całość »

Wraca płyta Małżeństwa z Rozsądku

Hotelik spóźnionych miłości
Niestety, Robert Leonhard, twórca zespołu Małżeństwo z Rozsądku gra już w największej orkiestrze świata. Ale na szczęście pozostały piosenki, a co ważne dla kolekcjonerów, również płyty. Łódzki Dalmafon wznowił właśnie jedną z nich. czytaj całość »

KOSY z Wrocławia wydadzą płytę

KOSY
Intrygujące kobiece głosy, połączone w dawnych pieśniach z Dolnego Śląska, na którym przecięły się ich muzyczne drogi. Przy wtórze rozmaitego instrumentarium śpiewają o tęsknotach znanych dawnej oraz współczesnej kobiecie. czytaj całość »

Listopadowe Folkowe OKO z grupą Młode Djembe

Listopad przyniósł nam kolejne obostrzenia związane z koronawirusem. Lubelska formacja Młode Djembe zagra w Ośrodku Kultury Ochoty w opcji online. Cykliczność zostanie zachowana a muzyka zagości w naszych domach. czytaj całość »

Kolejny numer Pisma

Pismo Folkowe 149
Do naszej redakcji dotarł kolejny numer, wydawanego w Lublinie, Pisma Folkowego (dawniej Gadki z Chatki). Na czterdziestu ośmiu stronach znów w stałych rubrykach można poczytać artykuły bardziej i mniej znanych autorów. czytaj całość »

"Antibody" Warsaw Afrobeat Orchestry

Warsaw Afrobeat Orchestra
Trzeci album warszawskiego kolektywu afrobeatowego w minionym tygodniu stał się faktem. Płyta „Antibody” ukazała się w plikach muzycznych oraz na zielonym winylu. Jak zapowiadają muzycy teraz jest więcej popu w afrobeat'cie. czytaj całość »

Orkiestra św. Mikołaja z energią źródeł

Legenda polskiej sceny folk. Grali tę nutę zanim to było modne i znane. Dziś to właśnie z ich twórczości czerpie inspiracje wiele młodych zespołów. A oni grają folk-rockowo, a nawet hip-hopowo. To Orkiestra św. Mikołaja. Z Lublina. czytaj całość »

Callum Spencer kameralnie

Callum Spencer
Urodzony i wychowany w North Yorkshire, w Wielkiej Brytanii, Callum Spencer już przyciąga wzrok krajowej i międzynarodowej sceny muzycznej. Ten utalentowany songwriter za chwilę znów pojawi się na koncertach w Polsce. czytaj całość »

Maniucha i Ksawery, Strug, Vołosi i inni

Lumpeks
Festiwal „Dźwięki Północy” odbywa się co dwa lata na początku lipca. W tym roku ze względu na panującą sytuację organizatorzy wprowadzili zmiany i przenieśli koncerty na początek października. Będą transmisje on-line. czytaj całość »

Bez Jacka i Państwo Żesławscy

Bez Jacka w Leśniczówce
Miłośników gór, poezji śpiewanej, piosenki turystycznej i całego nurtu nazwanego Krainą Łagodności, zapraszamy do Wrocławia na kolejną edycję festiwalu „Z Mego Okna Widać Góry”. W programie prawdziwe legendy nurtu. czytaj całość »

Trwa trasa Velesara

Tej jesieni czeka nas potężna dawka dźwięków i emocji związana z ogólnopolskim tournee Velesara. Wirus je opóźnił, ale nie przekreślił! Wydaną w 2019 roku płytę „Dziwadła” i trasę koncertową objęliśmy patronatem medialnym. czytaj całość »

Dziewanna w Warszawie i na trasie

Powraca stołeczny cykl „Energia Źródeł - Folkowe OKO”. Pierwszą jesienną edycję otworzy Dziewanna, która podczas koncertu odbierze też statuetkę Wirtualnych Gęśli za zwycięstwo w plebiscycie internautów. Gig na żywo w sieci. czytaj całość »

U Studni, Grupa na Swoim i Sąsiedzi

U Studni
Po raz drugi w Sosnowcu odbędzie się koncert organizowany przez Fundację Folk24 i Klub Kiepury, w ramach cyklu „Folk nad Przemszą – Pieśni wędrowców”. Przeniesiemy się w tym roku m.in. do krainy łagodności, poezji i piosenki turystycznej. czytaj całość »

Karolina Cicha i Kayah

Karolina Cicha & Kayah
Na początku sierpnia miała miejsce premiera singla Karoliny Cichej, w którym wystąpiła Kayah. Choć sama autorka określa go „lamentem autobiograficznym”, utwór wspaniale oddaje optymistyczny i taneczny charakter płyty „Tany”. czytaj całość »

Etnokraków onEarth, onAir, onLine

22 Etnokraków-Rozstaje
Zapraszamy na 22 edycję festiwalu „Rozstaje - Etnokraków”. Muzyka, taniec, warsztaty z mistrzami, to czeka w Krakowie. Tematem tegorocznym jest dialog. Muzyczny dialog z tradycją, dialog międzykulturowy, dialog społeczny. czytaj całość »

Pardes Festival 2020

Tegoroczny „Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską” w Kazimierzu nad Wisłą i Janowcu odbędzie się w nowym, wrześniowym terminie. Planowany, kameralny charakter tej edycji być może stanie się jej wielkim walorem. czytaj całość »

Górale Świata Sercem w Zakopanem

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich
Ze względu na wyjątkową sytuację dotychczasowa tradycyjna formuła MFFZG nie jest możliwa. Jednak latem góralski folklor będzie obecny pod Giewontem, a górale z całego świata będą w tym czasie sercem w Zakopanem, na swoistym e-festiwalu. czytaj całość »
«1, 2, 3, 4 - 35, 36, 37»
Pokaż menu