WIEŚCI

«1, 2, 3, 4 - 35, 36, 37»

W Krakowie o miłości i nadziei

Hajda Banda
W tym roku na Festiwalu Rozstaje/EtnoKraków gospodarze ugoszczą wykonawców z Polski, Ukrainy, Białorusi, Szwecji, Indii, Korei i Zimbabwe. Wsłuchamy się w ich opowieści, pieśni o miłości, o życiu, o śmierci, o nadziei. czytaj całość »

Ethno Port przeciwko wojnie

Hudaki Village Band

Artyści z dziesięciu krajów, na dwóch scenach przez trzy dni dadzą jedenaście koncertów. Tak właśnie zapowiada się tegoroczna, piętnasta edycja festiwalu Ethno Port, który już w najbliższy weekend odbędzie się w poznańskim „Zamku”.

czytaj całość »

Odszedł Krzysztof Kubański

Krzysztof Kubański
W miniony piątek zmarł nagle Krzysztof Kubański – jeden z nielicznego grona profesjonalnych, doświadczonych, z kiludziesięcioletnim doświadczeniem managerów muzycznych na naszej scenie etnofolkowej. Miał 68 lat. czytaj całość »

Z Haiti do katowickich Ogrodów

Moonlight Benjamin
Tegoroczny Festiwal Muzyki Świata Ogrody Dźwięków w Katowicach odwiedza w tym roku nieodkryte jeszcze przez siebie wyspy i kraje. W podcieniach Miasta Ogrodów po raz pierwszy na festiwalu zabrzmi muzyka z Haiti i Albanii. czytaj całość »

Śpiew i taniec w rytmach flamenco

W ostatnią niedzielę maja Salę Witrażową Starego Klasztoru we Wrocławiu wypełnią dźwięki flamenco. Klimat południowej Hiszpanii zaserwują nam tancerka Anita Sułkowska oraz wokalista Borja Soto i gitarzysta Damian Kowaliński. czytaj całość »

KOSY z nagrodą i premierą

KOSY
Dawno temu zapowiadana, długo wyczekiwana, bo przez pandemię odraczana, ale wreszcie jest. Gotowa, nowa, debiutancka płyta wrocławskiego zespołu KOSY. Premiera uświetniona nagrodą na festiwalu Nowa Tradycja. czytaj całość »

Energia etno i folku w Ogrodach Dzwięków

Festiwal Muzyki Świata „Ogrody Dźwięków” 2021
Tak długiego i różnorodnego programu katowickiego festiwalu „Ogrody Dźwięków” dawno już nie było. Po pierwsze znów trzy dni, po drugie lista artystów powinna usatysfakcjonować niemal każdego fana etno, folku czy world music. czytaj całość »

Jest wino, będzie śpiew i muzyka

Kirszenbaum w Sztukówce
Podkarpackie wino (i piwo!), warsztaty, stoiska lokalnych rzemieślników i duuuużo cudnej muzyki w miejscu niesamowitym. Tak organizatorzy cyklu „Sztukówka zaprasza” zapowiadają, tegoroczną, drugą edycję imprezy.
czytaj całość »

Piotr Damasiewicz Into the Roots z Grand Prix

Nowa Tradycja 2022
Za nami kolejna, dwudziesta czwarta edycja Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja”, w ramach którego odbywa się szereg konkursów ważnych dla polskiej sceny etno-folk-worldmusic. Znamy już ich laureatów. czytaj całość »

Mandili Trio dla pokoju i braterstwa

Mandili Trio
Podziwiane na całym świecie gruzińskie Trio Mandili zaśpiewa na specjalnym charytatywnym koncercie w Ambasadzie Wolności w Chutorze Gorajec. Koncert dla pokoju, dla solidarności między Polakami Gruzinami i Ukraińcami czytaj całość »

Folk i wielokulturowość na nocy muzeów

Olgierd Dokalski / Stanisław Matys (kIRk)
Tegoroczna Noc Muzeów w Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie przebiegać będzie pod hasłem wielokulturowości: „Jeden człowiek, wiele wymiarów”. Kamienicę przy ul. Foksal ożywią m.in. etniczne i folkowe brzmienia. czytaj całość »

Trzeci koncert na trzecim livie

CD „Trzeci koncert” Orkiestra św. Mikołaja
Orkiestra św. Mikołaja na sezon koncertowy 2022 przygotowała dla swoich fanów nie lada gratkę muzyczną. Właśnie ukazała się kolejna, czternasta już płyta kapeli, a trzecia „live” w historii, o wiele mówiącym tytule... „Trzeci koncert”. czytaj całość »

S. I. E. świętuje

Studium Instrumentów Etnicznych
Dziesięć lat temu, 12 kwietnia, powstało Studium Instrumentów Etnicznych. Chociaż członkowie składu skupiają się obecnie głównie na projekcie DYM, to zespół jest ciągle aktywny i podobnie jak na początku wędruje swoimi ścieżkami. czytaj całość »

Folkowe Grammy

Grammy Awards 2022
The Recording Academy ogłosiła właśnie zwycięzców 64. edycji nagród GRAMMY. Na liście laureatów i nominowanych – w kategoriach American Roots i nie tylko – znalazło się m.in. kilkunastu ciekawych wykonawców folkowych. czytaj całość »

Orkiestra św. Mikołaja i rockmeni

Czas Ukrainy '22
Dzięki współpracy lubelskiego środowiska muzycznego ukazała się ciekawa wersja jednego z największych przebojów grupy Deep Purple, antywojennego w swojej wymowie, hard rockowego hymnu „Child in Time”. Są folkowe akcenty. czytaj całość »

Jean-Luc Thomas i Gab Faure w Polsce

Gab Faure i Jean-Luc Thomas
Nie poprzestają na umiejętnym wprowadzaniu ludzi do przyjemnego tańca, ale do granych przez nich tradycyjnych melodii ludowych dodają trochę akcentów i rytmów złowionych podczas ich dalekich podróży po całym świecie. czytaj całość »

15 lat kolektywu tereNnowy

15 lat kolektywu tereNnowy
W marcu 2022 roku mija piętnaście lat od pierwszej akcji kolektywu tereNnowy w Cafe Okna w stołecznym Zamku Ujazdowskim. Od tamtej pory odbyło się prawie 150 wydarzeń artystycznych – koncertów, happeningów, festiwali, animacji.
czytaj całość »

Wirtualne Gęśle po raz 19

Płyty, laureatki Wirtualnych Gęśli

Wystartowała 19 edycja internetowego plebiscytu WIRTU@LNE GĘŚLE na folkową płytę roku. Tym razem wybieramy najlepszą folkową płytę, która ukazała się w Polsce w 2021 roku, a jest z czego wybierać – zgłoszono prawie 70 CD.

czytaj całość »

Znów szanty i piosenki w Krakowie

38 Shanties w Krakowie
W stolicy Małopolski po raz czterdziesty pierwszy zbiorą się sympatycy dawnych pieśni morza i współczesnych piosenek żeglarskich, by świętować wspólnie na najważniejszym polskim i cenionym w świecie festiwalu „Shanties”. czytaj całość »

Zgłoszenia tylko do poniedziałku

Folkowy Fonogram Roku i Fonogram Źródeł  A. D. 2021
Jeśli grasz folk lub muzykę ludową i w ubiegłym roku wydałeś płytę zgłoś ją do konkursu Polskiego Radia na Folkowy Fonogram Roku lub Fonogram Źródeł. Nie zwlekaj, zgłoszenia można wysyłać tylko do poniedziałku! czytaj całość »

Ogólnopolskie Święto Welesa

Tematem przewodnim tegorocznego Festiwalu Kultury Słowian będzie świat chtoniczny (podziemny) w mitologii i wierzeniach dawnych Słowian. W ramach festiwalu odbędą się wykłady, warsztaty, panele dyskusyjne i koncerty.
czytaj całość »

Ruszył nabór na kolejny WOMEX

Womex 2017 w Katowicach
Organizatorzy WOMEX 2022 zapraszają do nadsyłania swoich zgłoszeń do udziału w tegorocznych targach wszystkich artystów, zespoły, DJ-ów i producentów muzycznych, filmowców, ekspertów branżowych i artystycznych wizjonerów. czytaj całość »

"Ukony" na CD i na trasie

,,Ukony”- taki tytuł nosić będzie najnowsze wydawnictwo formacji Cronica, który ukaże się już na początku lutego. Słowo zostało zaczerpnięte z języka staropolskiego. Będzie też trasa promująca krążek i rozpocznie się w Warszawie.

czytaj całość »

Here is a Health - opowieść Sąsiadów

32 Szanty we Wrocławiu – Sąsiedzi
Śląski zespół folkowo-szantowy Sąsiedzi w ramach celebrowania dwudziestolecia działalności nagrał i w połowie grudnia opublikował w kanałach streamingowych singiel pt. „Here's a Health”. Nagrano go w nowej technologii audio. czytaj całość »

RAPOWY w zmienionej aranżacji

Rapowy Odpoczno
Ostatnie miesiące dla zespołu Odpoczno to intensywna praca w studio oraz na planie zdjęciowym. Nic dziwnego przyszłym roku zespół planuje trasę koncertową, której zwiastunem jest, m.in.: najnowszy wideoklip do utworu „Rapowy”. czytaj całość »

Folkowy Mikołaj z Chin i Gwiazda z Chorwacji

Dunjaluk
Festiwal „Mikołajki Folkowe”, który już po raz 31. odbędzie się w ACKiM UMCS Chatka Żaka w Lublinie tradycyjnie w drugi weekend grudnia, jest już renomowanym wydarzeniem, od wielu lat cieszącym się niesłabnącą popularnością czytaj całość »

Heavyfolk i Folkmetal w Leśniczówce

Trzy kapele, trzy drogi folkowe i trzy różne spojrzenia na metal. Są z różnych krain a spotkają się na Śląsku. Już w najbliższą sobotę mazowiecko-śląskie folkmetalowe granie zabrzmi w Chorzowie. czytaj całość »

Andrzejki w Krainie Rysia

To nowe na mapie festiwalowej wydarzenie. Festiwal Wielu Kultur w bieszczadzkiej krainie odbędzie się pod koniec listopada, już po raz drugi. Trzy koncerty, trzy muzyczne światy, trzy etno-folkowe drogi. Kraina Rysia zabrzmi muzyką. czytaj całość »

Lublin wzywa do konkursu

Mikołaj
Uwaga wykonawcy folkowi, etno, już tylko do najbliższej niedzieli można przesyłać zgłoszenia do udziału w konkursie „Scena Otwarta”, który odbędzie się 10 grudnia 2021 w ramach 31 Festiwalu „Mikołajki Folkowe” w Lublinie. czytaj całość »

Ichiko Aoba na żywo w Warszawie

Ichiko Aoba, uzdolniona, młoda japońska gwiazda indie folku, zagra w Warszawie. Koncert odbędzie się na zakończenie tegorocznej edycji InlanDimensions International Arts Festival. Będzie okazja poznać ją bliżej w naszej części Europy.

czytaj całość »

"Szczodre Gody" już wczesną jesienią

Drugi studyjny album Velesara ukaże się już 1 października w wersji płytowej i elektronicznej. Dwa tygodnie później ruszy polska trasa koncertowa "Szczodre Gody". Z dumą patronujemy płycie i koncertom!

czytaj całość »

Nowa płyta Mizia & Mizia Blues Band

Mizia & Mizia Blues Band
Dwadzieścia jeden lat temu na festiwalu „Wybryk” w III LO we Wrocławiu wystąpił bluesowy duet rodzinny Włodka i Stefana Miziów. Jak się okazało ten „wybryk” ciągnie się już ponad dwie dekady i właśnie wydaje płytę, której patronujemy. czytaj całość »

Fuzje muzyczne z folkiem w tle

Music Trail Festival to była seria sierpniowych i wrześniowych koncertów, które prowadziły do październikowego finału. Muzyka wpisuje się tu w wyjątkowość miejsca, krajobrazu, filozofii czasu, który w Kościelisku płynie jakby inaczej. czytaj całość »

Pardes znaczy Ogród

Pardes Festival przywraca pamięć Żydów polskich z polskich miasteczek – żydowskich sztetli, żydowskiej muzyki, nieistniejącego świata i na zawsze wymazanego z polskiego krajobrazu kulturowego żydowskiego życia. Nie zabraknie muzyki!

czytaj całość »

Na Rozstajach w EtnoKrakowie

EtnoKraków/Rozstaje 2021
Wielobarwna muzyka we wszystkich odcieniach etno, folk, etnojazz, world music, electro, darkfolk, etnorock, tradycyjna muzyka taneczna, pieśni z różnych stron świata – zabrzmią w Krakowie na pięciu plenerowych scenach festiwalu. czytaj całość »

Górale świata w sercu Tatr

Brathanki
Co roku jest to wyjątkowe i barwne spotkanie ze sztuką, tradycją, obrzędowością, muzyką, śpiewem, tańcem, strojem i gwarą górali z całego świata. Gospodarzami będą: zespół im. Klimka Bachledy i „Giewont” z Olczy. czytaj całość »

Szanty24 ma urodziny

Szanty24
Ponad czterysta autorskich artykułów, ponad dwa razy tyle zdjęć, trzy razy tyle zapowiedzi koncertów i festiwali ukazało się na łamach od momentu reaktywacji bliźniaczego nam serwisu Szanty24.pl. Właśnie mija dziewięć lat jego działalności. czytaj całość »

Michał Rudaś z premierą

Michał Rudaś
Piosenka „Naprawdę jesteś” to najnowszy, autorski utwór Michała Rudasia, który wokalista stworzył i nagrał po kilkuletniej przerwie wydawniczej. Utwór w warstwie tekstowej oraz muzycznej jest głęboko inspirowany kulturą romską. czytaj całość »

Śląski flashmob śpiewaczy

Daga Gregorowicz i Szymon Piguła
A gdyby tak nagle w przestrzeni miejskiej spotkać muzyków w strojach ludowych i móc do nich dołączyć, śpiewając śląskie pieśni i piosenki – powstańcze, ludowe, które kiedyś pomagały Ślązakom w życiu codziennym? czytaj całość »

Czeremcha Wielu Kultur i Narodów

Czeremcha już po raz dwudziesty szósty będzie gościła fanów folku z całej Polski. Tym razem pod białoruską granicą zaprezentuje się dziewięć zespołów muzycznych. Nie zabraknie wydarzeń towarzyszących festiwalowi. czytaj całość »

Chwila Nieuwagi i dwa sukcesy

Chwila Nieuwagi
Dobre wieści dla fanów ma grupa Chwila Nieuwagi z Rybnika. Właśnie ukazała się ich piąta płyta – zupełnie inna od poprzedniczek, a jeszcze w tym miesiącu, jako suport, zagrają koncert inaugurujący czeską trasę Čechomora. czytaj całość »

Lado i Śląsk dla Zagrzebia

Narodowy Zespół Pieśni i Tańca Chorwacji LADO
Dwa znakomite i uznane w świecie zespoły folklorystyczne spotkają się w Katowicach – Mieście Ogrodów, by dać koncert, z którego dochód przeznaczą na renowację zabytków Zagrzebia uszkodzonych podczas ub.r. trzęsienia ziemi. czytaj całość »

Pieśni mokre znów nad Odrą

32 Szanty we Wrocławiu
Przekładany dwukrotnie termin wreszcie okazał się ostatecznym i w czwartek koncertem grup wrocławskich i gości zainaugurowano trzydziestą drugą edycję festiwalu „Szanty we Wrocławiu”, jednego z największych w Polsce. czytaj całość »

Na Maliny z Dymem

„Maliny” – teledysk DYM
Niezwykły kolektyw muzyczny DYM, który łączy świetnie wyprodukowaną muzykę z zachwytem nad kulturą przeworską, zaprezentował kolejny teledysk ze swojej pierwszej płyty. Tym razem są to bardzo pasujące do obecnej aury „Maliny”. czytaj całość »

O wolności i Białorusi w Gorajcu

Gorajec
Trzydziestu artystów z Europy Środkowej i Wschodniej: od Węgier po Łotwę, przyjedzie do Gorajca (woj. podkarpackie) by stworzyć wspólny, album muzyczny z tekstami literackimi i wystawą poświęcony wolności i Białorusi. czytaj całość »

Babra, Kuyateh i inni w Ogrodach

Buba Badjie Kuyateh
Będzie muzycznie, będzie w plenerze, będzie jak dawniej. Katowickie podcienia Instytucji Kultury „Katowice Miasto Ogrodów” znów będą rozbrzmiewać muzyką świata. Tym razem z Węgier, Afryki, Bałkanów i Polski. Festiwal tuż, tuż. czytaj całość »

Łysa Góra na żywo ONLINE

Doris (Łysa Góra)
Znana i lubiana heavy folkowa formacja Łysa Góra znów zagra na żywo - jeszcze online. Ogródek stołecznego klubu VooDoo miał ruszyć w czerwcu. Czy wreszcie wrócą koncerty? Jeszcze nie... Na razie czekamy i trzymamy kciuki! czytaj całość »

Muzyka świata i Fryderyki 2021

Nominowani do Fryderyków 2021
Na ogłoszone w ub. tygodniu nominacje do konkursu Akademii Muzycznej „Fryderyki 2021” czekała także scena folkowa. W kategorii „Album Roku – Muzyka Świata” wyróżniono pięć płyt. Jest tu mała niespodzianka! czytaj całość »

Wirtualne Gęśle za rok 2020

Głosowanie rozpoczęło się w poniedziałek 15 marca w samo południe i potrwa do 30 kwietnia br. Gdy już wybierzesz płytę, którą uważasz za najlepszą, wciśnij znajdujący się pod nią przycisk. Otworzy się wówczas okno z formularzem...
czytaj całość »

YAPA znów online

YAPA
W zeszłym roku YAPA jako pierwszy łódzki festiwal, przeniosła się do internetu, zaledwie kilka dni po ogłoszeniu lockdownu. Było to jedno z pierwszych tak dużych wydarzeń muzycznych w sieci. Czy w tym roku będzie równie udanie? czytaj całość »
«1, 2, 3, 4 - 35, 36, 37»
Pokaż menu