North Cape, Sąsiedzi i Bukartyk z AJAGORE

4 Folk nad Przemszą - Pieśni wędrowców
Kamil Piotr Piotrowski, 21 września 2022
III Folk nad Przemszą – Pieśni wędrowców 2021
Fot. Basia Wójcik
Czwarta edycja, organizowanego przez Fundację Folk24 i Klub im. Jana Kiepury koncertu „Folk nad Przemszą – Pieśni wędrowców” zbliża się wielkimi krokami. W tym roku spotkają się North Cape, Sąsiedzi i Piotr Bukartyk z Ajagore.

Po raz czwarty w ramach cyklu „Folk nad Przemszą – Pieśni wędrowców” zabrzmią w Sosnowcu pieśni drogi, mórz i oceanów, jezior i tawern, lasów, gór i łąk, pracy i czasu wolnego, kabaretów i klubów. Idea tego koncertu zrodziła się kilka lat temu, gdy z Sąsiadami świętowaliśmy w 2016 r. koncertami w regionie swoje piętnastolecie. Celebrowaliśmy je także w Sosnowcu. Współpraca Fundacji Folk24 z Klubem Kiepury przy tamtym i kolejnych koncertach zrodziła pomysł cyklu koncertowego łączącego świat morza i gór, żeglowania i wędrówki, tradycyjnego folku morskiego i piosenki turystycznej, autorskiej, poetyckiej – czyli szeroko rozumianego folku.
W rolę gospodarzy znów wcielą się Sąsiedzi, co jest o tyle uzasadnione, że choć oficjalnie grupa pochodzi z Gliwic, to w składzie ma także sosnowiczan.

Tak pisał o nich jeden z „założycieli” i promotorów t.zw. polskiej sceny szantowej, mistrz i założyciel legendy folku morskiego w Polsce, zespołu Cztery Refy – śp. Jerzy Rogacki:
„Jedna z niewielu grup w Polsce, które atrakcyjnie i stylowo przekazują publiczności szerokie spektrum swoich fascynacji muzyką folkową, ze szczególnym uwzględnieniem pieśni morskich, w tym również szant. Zaglądają też do folkloru śląskiego, w sobie tylko znany sposób atrakcyjnie łącząc go z melodiami irlandzkimi i bretońskimi. Siedem świetnie brzmiących głosów, naturalnie brzmiące, akustyczne instrumentarium i nieszablonowe aranżacje, to ich znak rozpoznawczy.”

Podczas IV „Folku nad Przemszą – Pieśni wędrowców” usłyszymy także North Cape z Pszczyny. Pięciu mężczyzn, pięć głosów i pięć mikrofonów – tyle wystarczy, by tworzyć muzykę. 
Ta przygoda zaczęła się w 1995 r. od fascynacji szantami – marynarskimi pieśniami pracy i folklorem największych obieżyświatów i kosmopolitów, jakimi byli XIX-w. żeglarze. Za nią przyszła fascynacja spirituals i gospel, pieśniami dokerów, farmerów, górników, poławiaczy pereł i pasterzy. Piękne, rytmiczne i melodyjne pieśni pracy, wykonywane częstokroć w bardzo egzotycznych językach, to koronny repertuar zespołu.

Na finał koncertu zaprosiliśmy gwiazdę scen folkowych (i nie tylko) Piotra Bukartyka w nowym programie pt. „Wieloryb Fiutin” ze wsparciem legendarnej już dla fanów folku formacji AJAGORE.

Przeczytaj rozmowę Janusza Deblessema z Piotrem Bukartykiem:
Stand-uper tyle, że sit-downer

Bard, znakomity autor i kompozytor wykonywanych przez siebie piosenek, od lat wymyka się prostym klasyfikacjom, z upodobaniem mieszając muzyczne style. Przez pryzmat „epiki, liryki, komedii i dramatu” recenzuje naszą codzienność. Przyrządzony w ten sposób koktajl przyprawia monologami – pikantnymi, ale nieprzekraczającymi granic dobrego smaku.
Tym razem koncertuje w towarzystwie muzyków, legendarnej już dla wielu, folk-rockowej formacji AJAGORE. To instrumentaliści co się zowie. Dlatego stare i nowe hity Bukartyka w nowych, mocniejszych brzmieniowo aranżacjach zbierają dobre recenzje na koncertach.

W dotychczasowych edycjach gośćmi Klubu Kiepury, Fundacji Folk24 i Sąsiadów byli: Banana Boat i Marek Majewski (edycja I), Grupa Na Swoim i U Studni (edycja II), Marek Andrzejewski i Wolna Grupa Bukowina (edycja III).

A zaczęło się od urodzinowego koncertu zespołu Sąsiedzi. Solenizanci zaprosili do niego przyjaciół ze sceny – sosnowiecki zespół Banana Boat. Był rok 2016, Sąsiedzi obchodzili 15-lecie. Sala pękała w szwach, koncert udał się nad wyraz. Klub Kiepury zaprosił więc Fundację Folk24 do powtórzenia koncertu za rok, a że w 2017 r. zespół Banana Boat obchodził 20-lecie – program koncertu niejako się zdublował. Ponownie było fantastycznie.

Dla zdrowia widzów nastąpił rok przerwy i znów we wrześniu 2019 r. Sąsiedzi i Banana Boat zaprosili swoich fanów do Muzy, tym razem jednak na scenie pojawił się ktoś jeszcze..., poeta, bard, satyryk Marek Majewski, a koncert wtedy otrzymał nazwę oficjalną: „Folk nad Przemszą – Pieśni wędrowców”. I tak to się zaczęło.

Szczegóły koncertu znajdziecie w naszym dziale „koncerty”: „4 Folk nad Przemszą:...

 

4 Folk nad Przemszą – Pieśni wędrowców: North Cape, Sąsiedzi, Piotr Bukartyk i AJAGORE, 25.09.2022, Muza, Sosnowiec
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu