Jean-Luc Thomas i Gab Faure w Polsce

Trasa koncertowa muzyków z Bretanii
Kamil Piotr Piotrowski, 28 marca 2022
Gab Faure i Jean-Luc Thomas
Fot. Press
Nie poprzestają na umiejętnym wprowadzaniu ludzi do przyjemnego tańca, ale do granych przez nich tradycyjnych melodii ludowych dodają trochę akcentów i rytmów złowionych podczas ich dalekich podróży po całym świecie.

Już za chwilę w Polsce pojawią się z koncertami dwaj wybitni bretońscy muzycy: flecista Jean-Luc Thomas (drewniane flety poprzeczne) i Gab Faure (skrzypce).

Duet ten powinien być znany polskim fanom muzyki bretońskiej, współczesnej i tradycyjnej. Ich wizytówką jest to, że za każdym razem w trakcie koncertu reinterpretują melodie taneczne wzajemnie się słuchając i improwizując, tworząc dany utwór niejako od nowa.  Z pewnością kiedyś te „kompozycje”, które narodziły się z ich dialogu, staną melodiami tradycyjnymi...

ponieważ w świecie, który podąża do przodu, „współreagujemy z danym miejscem, myślimy razem ze światem – pisze o nich Edouard Glissant.

Jean-Luc Thomas to muzyk podróżnik, który poszerza granice muzyki swojego rodzimego regionu bretońskiego o spotkania z inną estetyką: jazzem, muzyką współczesną oraz muzyką odległych kultur. Dzięki licznym podróżom zdobył solidne zaplecze techniczne i wypracował własny styl gry. Jego pasją jest dążenie do tego, żeby muzyka była spotkaniem z ludźmi i ze sztuką. Zainteresowanie muzyką popularną i naukową, spotkania z wysokiej klasy artystami nieustannie podsycają jego twórczość.

Ten flecista-samouk, należy do pierwszego pokolenia flecistów, którzy włączyli ten instrument do instrumentarium grup grających na tradycyjnych bretońskich potańcówkach festoù-noz.

Dziś rozwija się dzięki bogatym doświadczeniom muzycznym z muzykami i śpiewakami bretońskimi, malijskimi, polskimi, brazylijskimi i arabskimi, muzykami tradycyjnymi, klasycznymi i jazzowymi. Uznawany jest za wybitnego pedagoga i regularnie prowadzi staże w Bretanii i za granicą.

Koncertował m.in. w: Saõ Paulo, Rio de Janeiro, Olinda (Brazylia), Bamako, Ségou, Koutiala, Nintabougouro (Mali), Erbil, El Souleymany, Dahouk (iracki Kurdystan), Niamey, Zinder, Maradi (Niger), Belfast, Mediolan, Lugano, Cromer, St Pierre et Miquelon, Dehli, Jaipur, Goteborg, Malmo, Kopenhaga.

Gabriel Faure (ur. 1983 r.) zaczynał przygodę ze skrzypcami w wieku szkolnym. Dziesięć lat nauki w szkole muzycznej w Caen wystarczyły, aby zaszczepić w nim głód poszukiwań muzycznych. Te poszukiwania skierowały go ku muzyce bretońskiej, ale także ku pubom Irlandii oraz dalekim brzegom Morza Śródziemnego i dalej do: Turcji, Algierii, Izraela, a ostatnio także ku Bałkanom. Mieszanka tych wpływów pozwoliła mu stworzyć bogaty i unikalny styl gry, który prezentował m.in. w takich miejscach jak: Celtic Connections (Glasgow), Jazz sous les Pommiers, Festival de Cornouaille, Fusion Festival (Niemcy), Jazz à Vannes, Festival Interceltique de Lorient.

Jak widać obu muzyków inspirują kultury całego świata i tej różnorodności należy się też spodziewać na koncertach zbliżającej się trasy. A powiedzie ona przez dziewięć miejscowości:

W ramach trasy zaplanowane są też warsztaty więc nie przegapcie okazji.

 

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu