Plon niesiemy, plon!

Velesar, Znicz i Summana w Voodoo
Witt Wilczyński, 13 września 2022
Velesar
Fot. Press via www.velesar.pl
Szybkimi krokami zbliża się jesienna równonoc. W Warszawie po raz kolejny odbędzie się celebracja Święta Plonów, połączona ze znakomitą muzyką na żywo i merytorycznymi wykładami. Już w najbliższą sobotę "Plon niesiemy, plon!".

Gromada Drzewo Przodków, VooDoo Club wraz ze współplemieńcami, zapraszają serdecznie na na spotkanie z kulturą słowiańską połączone z wykładami, koncertami i obrzędem. Część muzyczną wydarzenia uświetnią trzy znakomite zespoły: folk metalowe Velesar i Znicz oraz folkowa Summana.

Formacja Velesar została założona w Cieszynie w 2018 r. (początkowo jako projekt solowy) przez Marcina Velesara Wieczorka – byłego wokalistę zespołów Goddess of Sin (2001-2007) i Radogost (2010-2014), a także twórcę kapeli River of Time (2014-2018). Narodziła się z fascynacji słowiańską kulturą i historią oraz z zamiłowania zarówno do muzyki metalowej, jak i folkowej. Główne inspiracje czerpie ze słowiańskiej mitologii, pradawnych wierzeń i obrzędów, ale także baśni i legend będących pozostałością bogatego dziedzictwa kulturowego dawnych Słowian. Premiera pierwszego albumu Velesara „Dziwadła” odbyła się 6 lipca 2019 r. W jego nagraniu wzięli udział muzycy między innymi takich formacji, jak: Percival Schuttenbach, Helroth, Radogost oraz River of Time. Drugi album kapeli, zatytułowany „Szczodre Gody”, ukazał się 1 października 2021 r. Album ten został w internetowym głosowaniu Wirtualne Gęśle folkową płytą roku – za co Velesar, przed rozpoczęciem gigu w Voodoo odbierze statuetkę Wirtualnych Gęśli z rąk organizatorów plebiscytu.

Znicz to zespół, który wywodzi się z Białorusi i obchodził ostatnio ćwierćwiecze istnienia. Ich muzyka to folk metal łączony i death/black metalem jak i z tradycyjnym, wschodniosłowiańskim śpiewem ludowym. Mają na koncie kilka singli i kompilacji, pięć wydanych długograjów oraz znakomity wspólny album z grupą śpiewaczą Rukavica.

Twórczość zespołu Summana jest wypadkową autorskich kompozycji oraz tradycyjnych pieśni z różnych stron świata. Mieszają się w niej afrykańskie rytmy, słowiańskie zaśpiewy i cygańskie melodie. Zespół tworzy sześć różnych osobowości muzycznych, które połączyła pasja, chęć przełamywania schematów, a przede wszystkim niesamowita energia, która się wyzwala, gdy zespół gra na żywo. Swoją muzykę nazywają „bezpańską”.
Oprócz koncertu ww. formacji, odbędą się również wykłady, warsztaty pieśni i tańców oraz obrzęd Święta Plonów.
Program:
12.30 – Wejście
13.00 – „Rośliny zielne - co i jak dawniej jedzono” – wykład Michała Konkela
15.00 – „Mitologia słowiańska i warsztat jej badacza” – wykład dr. Michała Łuczyńskiego
17.00 – Warsztat pieśni i tańców korowodowych
18.00 – Obrzęd Plonów – Lesza Ślężyńska
19:00 – koncert:  Sumana, Znicz, Velesar
Zapraszamy w imieniu organizatorów!

 

Plon niesiemy, plon!, 17.09.2022, Warszawa
Portal Folk24 jest patronem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu