Folk Fiesta dla Krzyśka

Koncert wspomnieniowy w Ząbkowicach Śląskich
Kamil Piotr Piotrowski, 1 września 2022
Sierra Manta
Fot. Kamil Piotr Piotrowski
„Folk Fiesta – Chwile wspomnień” to koncert poświęcony pamięci Krzysztofa Kubańskiego, oddanego kulturze i przede wszystkim muzyce etno i folk menedżerowi, organizatorowi, dyrektorowi, którego pożegnaliśmy w czerwcu.

Ci, którzy poznali Krzysztofa Kubańskiego, zgodnie twierdzą, że był postacią nietuzinkową. Działał też nietuzinkowo. Przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora Ząbkowickiego Ośrodka Kultury i tam właśnie narodził się „jego” festiwal, który dziś, przez bywalców wspominany jest jako kultowy. „Folk Fiesta”, bo o nim mowa stała się na długo wizytówką Ząbkowic Śląskich. Starsze pokolenia wspominają ją do dziś. Kilka scen, tysiące entuzjastycznej i wiernej publiczności lokalnej i z całej Polski, profesjonalni i znaczący artyści z całego świata, wielkie zainteresowanie mediów – TV, radia, prasy, rodzącej się wówczas siły Internetu. Do tego bardzo profesjonalne wydawnictwa festiwalowe jak: strona www, CD, DVD, gazeta festiwalowa, foldery, ulotki, bannery, rejestracje i transmisje telewizyjno-radiowe.

To było coś niesamowitego na tamte czasy, a dzięki pozyskaniu sponsora Era GSM, lata 1998-2000 były złotymi latami festiwalu – wspominał zawsze Krzysztof Kubański przy okazji rozmów o Folk Fieście.

Pierwsza „Andyjska Fiesta”

Odbyła się wiosną 1990 r. z udziałem zespołów Sierra Manta z Ząbkowic Śląskich i Kurakas (Peru, Boliwia). Z roku na rok pomysłodawca festiwalu z powodzeniem ściągał do Ząbkowic Śląskich i kraju kolejnych uznanych artystów z całego świata. Na jego zaproszenie w Polsce pojawili się m.in.: Mariza, Nigel Kennedy, Jessie Cook, Boban Marković Orchestra, Kroke i dziesiątki innych. Aktywnie promował polskich artystów ludowych i zespoły folkowe i etniczne na festiwalach w Polsce i zagranicą.
Był bardzo dumny ze swojego festiwalu, jak i z artystów, z którymi współpracował – tak jak z krzepnącej pod jego okiem – Sierra Manty.

Promowaniu wykonawców, folku Krzysztof oddawał się bez reszty. To była jego pasja i misja. Był moim zdaniem jednym z najszerzej działających menadżerów polskiej sceny folkowej. Miał ten dar przekonywania, ale i dar rozmowy i ogromną sieć kontaktów.

Odszedł Krzysztof Kubański. Niespodziewanie – dla wielu do dziś to ogromne zaskoczenie, niedowierzanie.

Ci, którzy nie zdążyli, lub nie mogli go pożegnać, będą mieli okazję to jakoś nadrobić. Już 10 września (sobota), w wyjątkowej scenerii ząbkowickiego Zamku, tam, gdzie odbywała się Folk Fiesta, odbędzie się specjalny koncert poświęcony pamięci Krzysztofa Kubańskiego pt. „Folk Fiesta – Chwile wspomnień”. Zagrają na nim wykonawcy i zespoły współpracujące z Krzysztofem i jego jednoosobową agencją oraz z nim zaprzyjaźnione: Sierra Manta, Plast Band, ShataQS, Nigel Kennedy, Kapela ze wsi Warszawa oraz MESAJAH. Wstęp jest wolny, ale ilość miejsc ograniczona.

Szczegóły znajdziecie w naszym dziale „Wydarzenia” oraz na Facebooku wydarzenia

 

Folk Fiesta – Chwile wspomnień, 10.09.2022, Ząbkowice Śląskie
Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu