Ethno Port przeciwko wojnie

Muzyka świata w Poznaniu
Kamil Piotr Piotrowski, 8 czerwca 2022
Hudaki Village Band
Fot. Press / Ethno Port

Artyści z dziesięciu krajów, na dwóch scenach przez trzy dni dadzą jedenaście koncertów. Tak właśnie zapowiada się tegoroczna, piętnasta edycja festiwalu Ethno Port, który już w najbliższy weekend odbędzie się w poznańskim „Zamku”.

Mimo wielu wątpliwości czy organizować festiwal w tym roku, gdy wokół tyle zła, niepewności, organizatorzy podjęli decyzję, że jednak trzeba to dzieło kontynuować, dać w ten sposób odpór naszym czasom. Tak tłumaczą tę decyzję w festiwalowych zapowiedziach:

„Choć wieści napływające z Ukrainy przytłaczają, a w głowie pojawiają się uporczywe pytania o sens świata, który znamy, zdecydowaliśmy, że zaproszenie publiczności na kolejny ETHNO PORT jest właściwym działaniem. Festiwal ETHNO PORT reprezentuje te wartości, przeciwko którym toczy się wojna za naszą wschodnią granicą. Inność, różnorodność, otwartość, ciekawość świata i poszanowanie kultur to wartości, za którymi stoimy, a które nie mają posłuchu w świecie dyktatury.”

Z pewnością wielu fanów cieszy ta decyzja, bo sam festiwal też nie miał się łatwo w osttanich latach i wszyscy jego wierni fani z pewnością nie mogą się już go doczekać. A co nas czeka w Poznaniu w dn 10-12 czerwca?

Wśród wykonawców zaproszonych na tegoroczny Festiwal usłyszymy artystów odwołujących się do pokoleń swoich przodków zamieszkujących Afrykę Północną, Bliski Wschód, północ Europy, Włochy, Francję, Słowację i Polskę, a będą to:  Trad.Attack! (Estonia), Michal Noga Band (Słowacja),

Fanfara Station (Włochy), Rashida Sayed (Egipt), Anouar Brahem Quartet (Tunezja), Atine (Palestyna/Iran/Francja) oraz polskie składy: Warszawsko-Lubelska Orkiestra Dęta, DziczkaKarolina Cicha i Spółka.

Specjalne miejsce organizatorzy – Centrum Kultury „Zamek” przeznaczyli w tym roku dla artystów poszukujących inspiracji w przebogatej tradycji Ukrainy, miejsca gdzie muzyka jest wszechobecną, naturalnie wpisaną w kulturę wartością, pomagającą przetrwać najtrudniejsze chwile jakie dziś przeżywają nasi sąsiedzi. Muzykę naszych wschodnich sąsiadów zaprezentują: Drewo

i Hudaki Village Band (na zdjęciu powyżej).

Poza ofertą muzyczną tradycyjnie w ramach festiwalu odbędą się też spotkania, projekcje, warsztaty i... Małe Ethno – czyli zajęcia dla dzieci.

Szczegóły programu znajdziecie na stronie organizatora i w naszym dziale „wydarzenia

 

15. Festiwal Muzyki Świata „Ethno Port”, 10-12.06.2022, Poznań
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu