WIEŚCI

«1, 2, 3, 4, 5, 6 - 35, 36, 37»

Mikołajki Folkowe też poza Chatką Żaka

Przed nami Mikołajki Folkowe. To już 29 edycja tego kultowego festiwalu. W tym roku, jak zawsze emocji dostarczy scena otwarta, kuluary, a kropkę nad i postawią etno-legendy naszej i światowej sceny. czytaj całość »

Jesienne dni z Bretanią

Outside Duo
Jak co roku, druga połowa listopada to czas Dni Bretanii. Ich 26 edycję zainauguruje bardzo interesująca wystawa fotografii Guya Le Querreca. Nie zabraknie oczywiście także muzyki z tamtego regionu. Będzie wielka i wschodzące gwiazdy. czytaj całość »

Werchowyna i Czeremszyna na Ochocie

Czeremszyna
Dwie ostatnie edycje „Folkowego OKO” upłyną w rytmach wschodniosłowiańskich, a cykl gościć będzie dwie legendy polskiej sceny muzyki folkowej – w listopadzie Werchowynę, a w grudniu – Czeremszynę. czytaj całość »

Ród Karpieli-Bułecków uhonorowany

Muzykanci z rodu Karpieli-Bułecków
Pod koniec miesiąca pojawi się kolejna płyta z cyklu „Muzyka Źródeł”. Będzie to muzyczna prezentacja wielce szanowanego rodu Karpieli-Bułecków, oddanego tradycji góralskiego muzykowania. Wcześniej koncert premierowy. czytaj całość »

Zgłoszenia do Fryderyków 2020

Mama Warhola - okładka
Akademia Fonograficzna niedługo zakończy przyjmowanie zgłoszeń do corocznej nagrody FRYDERYKI. Jeśli wasz zespół wydał ostatnio płytę, utwór, teledysk lub będąc członkiem zespołu lub sam byłeś producentem muzycznym – zgłoś się! czytaj całość »

Tołhaje gwiazdą listopadowego Folkowo-Bemowo

Listopadowa edycja cyklu Folkowo-Bemowo łączyć będzie w sobie nutę z pogranicza polsko-ukraińskiego z mniej znaną historią jednego z bardziej zakręconych artystów plastyków XX wieku. Tołhaje przywiozą z sobą łemkowskie pieśni matki Andy'ego Warhola. czytaj całość »

Radogost, Krakauer, Tołhaje, Werchowyna, Aurevoir i inni

Listopadowe, jesienne wieczory są coraz dłuższe a klubowe brzmienia folk/etno rozbrzmiewać będą w Warszawie i okolicach bardzo licznie i zróżnicowanie. Zabrzmi wschodni folkrock, szczypta folkmetalu, klezmerski etnojazz, muzyka węgierska... i nie tylko! czytaj całość »

Goran Bregović z Bijelo Dugme i Wedding & Funeral Band

Goran Bregović
Bijelo Dugme to legenda folk-rocka z dawnej Jugosławii. Grupa założona przez Gorana Bregovicia w 1974 r. zakończyła działalność wraz z rozpadem Jugosławii. Powraca po latach do Polski. Poprzednio grali u nas w latach 70 ub.w. czytaj całość »

Luzofońska jesień

Silvana Peres
Na Śląsku szykują się dwa koncerty, przepełnione słonecznymi dźwiękami – Nancy Vieira zaprezentuje melancholijne, kołyszące brzmienie Cabo Verde, a Silvana Peres przeniesie nas do stolicy fado, wielokulturowego tygla – Lizbony. czytaj całość »

Bandonegro Tango Orquesta, Percival, Shannon...

Październik to kolejny miesiąc w stolicy, w którym dziać będzie się sporo w klimatach etno-folkowych. Przed nami m.in. Grodzisk Folk Fest, 25-lecie Shannon, Folkowo Bemowo i wiele innych wydarzeń. Nie zabraknie gości z zagranicy. czytaj całość »

Bastarda na początek, Polmuz pod koniec

Wyjątkowo w październiku Folkowo Bemowo odbędzie się aż dwa razy! Tym razem usłyszymy szeroki wachlarz brzmień, od muzyki dawnej po awangardowe podejście do wielkopolskiej nuty tradycyjnej. Słowem w pierwszej odsłonie Bastarda, w drugiej - Polmuz. czytaj całość »

Bardziej etno niż folk na Skrzyżowaniu

Flavia Coelho
Za chwilę odbędzie się piętnasta edycja Festiwalu Skrzyżowania Kultur. Warszawę odwiedzą m.in.: legendarny perkusista Tony Allen, ojciec blufunku Keziah Jones i aktywistka Sona Jobarteh oraz dwa polsko-międzynarodowe składy. czytaj całość »

IMA Songlines z Maniuchą Bikont

Niezwykle ciekawy projekt muzyczny IMA Songlines powstał w listopadzie 2018 roku, kiedy muzycy spotkali się na wyspie Yakushima w Japonii. Koncertowali razem w Okinawie, Tokio i Kioto. Teraz przybywają do Polski. czytaj całość »

Lovembal po raz trzeci

Trio Loubelya
Już za niecały miesiąc, w Poznaniu, miłośników imprez balfolkowych czekają dwa dni spotkań z tańcem i muzyką czerpiącą z tradycji różnych regionów zachodnioeuropejskich. Lovembal to nie tylko taniec, ale też relacje, emocje i życzliwość. czytaj całość »

CzessBand rozpocznie nowy sezon

Po wakacjach powraca znany i lubiany cykl „Folkowo-Bemowo”. Na początek, zgodnie z powiedzonkiem, że „koszula bliższa ciału” – folk stołeczny w sympatycznie frikowym wydaniu czyli CzessBand w pełnej krasie.
czytaj całość »

Dubioza Kolektiv i Vołosi na urodzinach Katowic

Dubioza Kolektiv
Już za kilka dni, 11 września miną 154 lata od chwili, gdy Katowice stały się miastem. Jak co roku, w ramach obchodów nadania praw miejskich nie zabraknie muzyki, w tym także akcentów etnofolkowych. Zapraszamy na Urodziny Miasta „Kocham Katowice”. czytaj całość »

Mariposa - dziś premiera!

Asia Pyrek „Mariposa”
Dziś, 5 września, ma miejsce premiera autorskiego krążka Asi Pyrek, czyli Mariposy, pt. „Efekt motyla”. To własne kompozycje inspirowane jej podróżami w niezliczone miejsca i spotkaniami z różnymi ludźmi na krańcach świata. czytaj całość »

Carrantuohill, Kroke i Urna i cykl flamenco

KROKE & Urna
Po wakacyjnej przerwie rusza na nowo klubowy sezon koncertowy we Wrocławiu. Także scena etno-folk-worldmusic będzie znów od września słyszalna bardziej i to z gwiazdami. Powstał także nowy cykl koncertowy. Będzie ciekawie. Czytajcie. czytaj całość »

Księżyc, Velesar, Kroke & Urna Chahar - Tugchi i nie tylko

Wrzesień to czas, kiedy lato się jeszcze nie skończyło a do tego dochodzą zmiany klimatu, i tego za oknem, i tego brzmieniowego. Będzie się w stolycy działo folkowo, folkmetalowo, tradycyjnie i neofolkowo. czytaj całość »

Legendy nad Popradem

Adam Strug
Pannonica to jeden z najważniejszych festiwali muzyki etnicznej i bałkańskiej w Polsce. Przyciąga co roku kolorową, międzynarodową publiczność, szukającą nowych wrażeń, emocji, a przede wszystkim muzyki tradycyjnej. czytaj całość »

Na tradycyjnych rogach alpejskich

The Alphorn Academy of Switzerland
Rzadko kiedy w mieście mamy okazję posłuchać rogów podhalańskich, a już rogów alpejskich na pewno, chyba, że odbywa się akurat jakiś festiwal lub Szwajcaria i Polska obchodzą stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych. czytaj całość »

W duchu dwudziestolecia

Warszawska Orkiestra Sentymentalna
Za kilka dni rusza kolejna, już ósma edycja Olandia Etno Festiwalu. Ten mało jeszcze u nas znany festiwal co roku czymś zaskakuje. W tegorocznym programie poza Konkursem, koncertem, warsztatami tańca znajdziemy też giełdę płytową. czytaj całość »

Szanty, poezja, folk w Chałupie Chemików

Chłopcy kontra Basia
Festiwal w Danielce dawno przekroczył barierę piosenki turystycznej. Można tu posłuchać także i mocniejszego uderzenia, projektów eksperymentalnych, a nawet tradycyjnych pieśni morza, czyli szant. Przed nami 13 edycja. czytaj całość »

Cień Madrugady

Sombra Madrugady
Co mają ze sobą wspólnego folklor Cyganów andaluzyjskich i folklor polski, ogniste flamenco i słowiańska muzyka ludowa? Na to pytanie odpowie Wam z pewnością debiutancka płyta zespołu Madrugada, która ukazała się niedawno. czytaj całość »

Zmarł Jerzy Rogacki

Jerzy Rogacki
W piątek, dziewiątego sierpnia świat szant i żeglarskich pieśni obiegła wiadomość o śmierci jednego z inicjatorów i promotorów polskiej sceny folku morskiego – Jerzego Rogackiego. Strata to ogromna i niepowetowana dla nurtu. czytaj całość »

O Bajgelmanie i Dylanie w Wawrze

To będzie nieoczywisty koncert, którego bohaterami będą dwaj wielcy kompozytorzy żydowskiego pochodzenia – Dawid Bajgelman i Bob Dylan. Dzieli ich epoka, łączy talent, pasja i poszukiwanie prawd uniwersalnych. czytaj całość »

Trebunie Tutki i Urmuli, Maria Pomianowska, Lagerstein, Łysa Góra i inni

Lato trwa. Część z nas urlopuje się, część już wróciła. Część dopiero pojedzie. A sierpniowe popołudnia i wieczory sprzyjają folkowi. W Warszawie dziać będzie się całkiem sporo, wielokulturowo i z różnymi wizjami folku. czytaj całość »

Ślunskie tońce i nie ino

I Śląski Tabor w Ornontowicach
Po raz drugi zjadą do Ornontowic miłośnicy kultury śląskiej, by zgłębiać tajniki tańca, muzyki regionu Górnego Śląska. Śląski Tabor to młoda impreza, która jednak ma już sporą rzeszę uczestników, swoich zagorzałych fanów i obrotnych organizatorów. czytaj całość »

Folkowe wiejskie podwórze pełne dźwięków świata

Za niecały miesiąc miłośników folku i etno czeka wielkie muzyczne święto na Podlasiu. Na Festiwalu Wielu Kultur i Narodów w Czeremsze zagrają zespoły z Polski, Ukrainy, Węgier, Rumunii i odległego Burkina Faso. Nie przegapcie. czytaj całość »

Estonian Voices, Darioush Rasouli, BUM BUM ORKESTaR, Sharena i inni

Chociaż lipy już w zasadzie przekwitły, to lipcowe koncerty szeroko rozumianego folku w Warszawie i okolicach zapowiadają się wcale ciekawie. Będzie bałkańsko, neofolkowo, karpacko, mazowiecko, cygańsko, klymatycznie warsiasko i regionalnie. czytaj całość »

Pardes Festival 2019

Muzyczna kwintesencja Pardes Festival 2019 to pieśni łemkowskie wplecione w prezentację zielnika łemkowskiego i koncert pieśni Żydów sefardyjskich (Gerard Edery Trio). Poza muzyką: spotkania literackie, prezentacje multimedialne, spacery tematyczne itd.

czytaj całość »

Etno Kraków i Rozstaje folku ponad podziałami

Teresa Mirga i Kale Bala
Zapraszamy na 21. edycję Festiwalu EtnoKraków/Rozstaje – jednego z najważniejszych festiwali w Europie prezentujących muzykę tradycyjną, etno, folkową i world music. W Krakowie wystąpi ponad 100 artystów z kilkunastu krajów. czytaj całość »

Na WOMEX 19 wystąpią

WOMEX 2018
Jurorzy Międzynarodowych Targów Muzyki Świata WOMEX, ogłosili listę szczęśliwców, którzy wystąpią z koncertami w Finlandii, na jubileuszowej, 25 edycji tego wydarzenia. Niestety, tym razem na tej liście nie ma grup z Polski. czytaj całość »

Maya Youssef, Lankum, Nooran Sisters w etnicznym porcie

Maya Youssef
Wśród artystów tegorocznej edycji festiwalu „Ethno Port” dominować będą kobiety, bo one, dystansując się od męskiego sposobu rozwiązywania konfliktów i stałej rywalizacji, mogą dać nam nadzieję na lepszy świat – oto przesłanie festiwalu. czytaj całość »

Najlepsza piosenka ludowa wszechczasów

Pomnik Luke'a Kelly'ego
Po raz pierwszy w historii publiczny nadawca stworzył listę dziesięciu najbardziej popularnych ludowych piosenek, która powstała z tysięcy propozycji nadesłanych przez widzów. Wybraną dziesiątkę prezentowała na antenie mega gwiazda folku. czytaj całość »

4. Warszawski Przegląd Kapel i Muzyków Ulicznych

Ostatnia, przed wakacyjną przerwą, edycja cyklu „Folkowo Bemowo” odbędzie się w plenerze. Całodzienną imprezę w Amfiteatrze wypełni konkursowa nuta uliczna oraz Warszawska Orkiestra Sentymentalna. czytaj całość »

Lisa Gerard, Bulgarian Voices, festiwal i... flamenco

Serbołużycki Zespół Narodowy
Wielkie wokalne wydarzenia czekają fanów etno i folku w czerwcu we Wrocławiu. Lisa Gerrard z Bułgarkami, czy najlepszy głos flamenco Diego El Cigala z pewnością wywołają ciarki u wielu. Do tego festiwal różnych kultur... czytaj całość »

Festiwale, Grai, The HU, Tinariwen i inni

Czerwiec pod kątem etno-folkowym zapowiada się w stolicy bardzo interesująco. W Warszawie zagra kilka gwiazd światowego formatu (m.in. Lisa Gerard i Tinariwen), nie zabraknie rodzimej różnorodności folkowych brzmień w klubach i plenerach. czytaj całość »

Magazyn FOLK24 nr 10

Magazyn FOLK24 nr 1/2019 (10)
W zmienionym, większym formacie A4+, ale to dalej nasz kolorowy, stary dobry Magazyn FOLK24, ze sprawdzonymi i nowymi autorami i tematami. Co ciekawe, to numer dziesiąty w niemal dziesięcioletniej historii istnienia tytułu „Folk24”. czytaj całość »

Tinariwen znów w Polsce

Tinariwen
Pionierzy afrykańskiego bluesa, legendarni już Tinariwen, w czerwcu przyjadą do Polski na dwa koncerty w ramach cyklu „African Beats”. Zespół na trasie w Europie promować będzie m.in. piosenki ze swojej ostatniej płyty „Elewan”. czytaj całość »

Folkowo Bemowo ze śpiewem i kawałem

Majowa edycja „Folkowo Bemowo" od początku cyklu odbywa się pod hasłem laureaci Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja. Festiwalowe zmagania zakończyły się w sobotę późnym wieczorem. Wiemy już, kto zagra przed Sarakiną!

czytaj całość »

Ogrody Dźwięków z końcem maja

Fifidroki
Katowicki Festiwal Muzyki Świata „Ogrody Dźwięków” po ubiegłorocznej przygodzie w Strefie Kultury wraca do miejsca, gdzie się narodził – do podcieni Miasta Ogrodów. Zmienia się też termin z końca czerwca na koniec maja. czytaj całość »

Rasti w finałowej dziesiątce

„Rasti” od Laboratorium Pieśni
Organizatorzy plebiscytu na Folkowy fonogram roku zdaniem internautów Wirtualne Gęśle zakończyli podliczanie głosów i ogłosili finałową dziesiątkę najlepszych płyt 2018 r. Wśród nich znalazła się jedna płyta z logo Folk24. czytaj całość »

Besquidians, Laiminguo, Sarakina, Krzikopa i inni

Krzikopa
Maj to czas, gdy folk z klubów i piwnic powoli wychodzi w plenery. Część stołecznych gigów odbędzie się jeszcze pod dachem ale nie zabraknie tych „pod chmurką”. Usłyszymy m.in. latinojazz, Bałkany, indiefolk, folkmetal, sutartiny i flamenco. czytaj całość »

Rudolstadt Festival z nowym partnerem

Press Rudolstadt
Artystów z prawie 40 krajów zaproszono do udziału w największym niemieckim festiwalu etno, folk, worldmusic. W Rudolstadt w centrum uwagi znajdą się irańska scena muzyczna i propozycje nowego partnera festiwalu. czytaj całość »

Wirtualne Gęśle finiszują

Płyty patronackie Folk24 2018
Jeden z najbardziej zasłużonych, miarodajnych i ciekawych plebiscytów na scenie folkowej potrwa jeszcze kilka dni. To ostatnia szansa, by oddać głos na waszym zdaniem najlepszą płytę folkową A.D. 2018 i najpiękniejszą okładkę. czytaj całość »

W Gorlicach świetny skład

Festiwal Folkowy „4 Strona Karpat”
Po raz piąty w Gorlicach, w Beskidzie Niskim spotkają się wykonawcy folkowi z fanami. Jak to na tym festiwalu bywa obok siebie pojawią się różne nurty, od balkanbrass, przez słowiańskie nuty, po celtycką energię. Dla każdego coś miłego. czytaj całość »

22. Festiwal Folkowy Nowa Tradycja

Konferencja prasowa 22. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja, która odbyła się w czwartek, 25 kwietnia w studio im. Szpilmana przyniosła z sobą wieści o laureatach fonogramów 2018 i tegorocznych gościach specjalnych. czytaj całość »

Wszystkie Mazurki Świata 2019

Już w poniedziałek rozpocznie się mazurkowy karnawał w sercu Warszawy! Święto tradycyjnej nuty, tańca i śpiewu wypełnią koncerty, potańcówki, warsztaty i zajęcia dla dzieci z udziałem najlepszych kapel wiejskich, wybitnych muzykantów i ich uczniów. czytaj całość »

Grai ponownie podbije Europę!

Doskonale już znana polskim fanom, rosyjska folkmetalowa grupa Грай rusza na kolejną europejską trasę. Haze-Tour 2019 obejmie również Polskę, m.in. w grodzie Santok, w Zgierzu, Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Chorzowie. czytaj całość »
«1, 2, 3, 4, 5, 6 - 35, 36, 37»
Pokaż menu