Na Dzikiej Plaży się wydarzy

Etno Dzika Plaża w Tychach
Kamil Piotr Piotrowski, 1 lipca 2022
Fifidroki
Fot. Press
W tym sezonie muzyka etno, folk, world music coraz głośniej rozbrzmiewa na Górnym Śląsku. Po Katowicach i Gliwicach, także Tychy zapraszają folkfanów do siebie, na imprezę „Etno Dzika Plaża”, która rusza już w najbliższą sobotę.

Dwa dni muzyki, tańca, śpiewów i relaksu czeka uczestników pierwszej w historii Tychów imprezy pt. „Etno Dzika Plaża”. Na scenie nad Jeziorem Paprocańskim w najbliższy weekend (2-3 lipca) usłyszymy dźwięki świata wzmocnione elektroniką i współczesnymi aranżacjami. Wystąpi sześć zespołów reprezentujących różne oblicza i inspiracje muzyką tradycyjną.

Etno Dzika Plaża – sobota

Cała impreza rusza w sobotę o siedemnastej, a zainauguruje ją katowicka formacja Fifidroki (na zdjęciu powyżej). Ta młoda w tym gronie grupa pojawiała się już na śląskich imprezach, choćby na katowickim festiwalu world music „Ogrody Dźwięków”. Od początku powstania grupa przeszła sporą metamorfozę. Dziś łączą folk słowiański, żydowski, miejski z improwizacją, punkiem, a nawet rock'n'rollem (w pewnym sensie). Jak piszą – „nie ma gatunku muzycznego, który jasno opisuje muzykę Fifidroków, tak jak nie ma piosenki Fifidroków, która mieści się w danym gatunku”.

Po nich zjawi się zespół Klezmafour. To zespół rozpięty pomiędzy Lublinem, Białymstokiem i Warszawą i właśnie z klezmerskiej tradycji tego regionu czerpie swoje inspiracje. Podchodzi do nich jednak w sposób zupełnie nowatorski, z punk rockową wręcz energią i bałkańskim szaleństwem. Grupa jest finalistą programu „Must be the Music” oraz półfinalistą „Mam Talent”.

Na finał dnia pierwszego wystąpi Dagadana, doskonale znana fanom nie tylko folku grupa. Ich muzyczna misja to łączenie kultur, niesienie przyjaźni i wzajemnego szacunku, a robią to poprzez jazz, elektronikę i world music. Sa ambasadorami kultur polskiej i ukraińskiej i z tych tradycji czerpią najwięcej.

Etno Dzika Plaża – niedziela

Dzień drugi rozpocznie niestety nieznana nam grupa Kasia Skiba i Ja, która swoją muzykę określa jako alter-pop. Mamy nadzieje, że wkrótce przekonamy się co to dokładnie oznacza. Ale już po nich pojawi się na Dzikiej Plaży gwiazda sceny electro-folk czyli Gooral„jeden z najbardziej rozpoznawalnych producentów muzyki elektronicznej w Polsce (...)”, którego wizytówką jest łączenie wątków ludowych, głównie góralskich, z muzyką elektroniczną. 

Na finale festiwalu zagra formacja z Płocka – Farben Lehre.


Szczegóły programu znajdziecie w naszym dziale „Wydarzenia: Etno Dzika Plaża w Paprocanach”

 

Etno Dzika Plaża, 2-3.07.2022, Tychy
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu