Karpaty Magiczne wracają

Projekt Anny Nacher i Marka Styczyńskiego
Kamil Piotr Piotrowski, 26 stycznia 2023
Karpaty Magiczne
Fot. MagicCarpathians/Press
Po latach ciszy znów w Warszawie wystąpią Anna Nacher i Marek Styczyński, czyli kultowy już dla wielu, choć nie jest to zespół stricte folkowy – projekt Karpaty Magiczne / Magic Carpathians. Koncert odbędzie się w Wolskim Centrum Kultury.

Anna Nacher i Marek Styczyński eksplorują obszary real-time music, a także nietypowo traktowanej muzyki ambient, ze szczególnym wykorzystaniem dźwięków otoczenia (soundscapes) – czytamy na ich stronie internetowej.

Naturalność dźwięków lub ich jak najbliższe naturalnemu brzmieniu odtwarzanie – głosem, instrumentem – to już wizytówka tej pary, rozpoznawana szeroko na całym świecie.

W ich autorskim projekcie Karpaty Magiczne, powstałym po zniknięciu ze sceny uznanej w folkowym świecie grupy Atman, od ponad 20 lat prezentują muzykę hybrydyczną, wymykającą się gatunkowym określeniom, zainspirowaną tradycjami muzycznymi łuku Karpat i Azji Centralnej, ale wyrastającą z ducha improwizacji. Oryginalne brzmienia niezwykłych instrumentów, takich jak słowacka fujara pasterska, chińskie organki lu-sheng czy indyjskie cymbały santoor znakomicie współgrają z nietypowo potraktowanym głosem, preparowaną gitarą elektryczną czy analogową elektroniką domowej produkcji.

 

Zobacz także: Dwie dyszki Karpat Magicznych

 

Muzycy prowadzą własne wydawnictwo muzyczne, World Flag Records, w ramach którego wydali blisko 40 tytułów dokumentujących interesujące kultury muzyczne świata, improwizowane sesje muzyczne, nagrania terenowe (m.in. projekt Noise to Silence, realizowany od 2011 roku w postaci instalacji dźwiękowej (Long Strings Installation).

 

Zobacz także: Nowe Karpaty Magiczne

 

Po sporej przerwie Anna Nacher i Marek Styczyński znów będą słyszani na żywo podczas koncertu. Okazja już 17 marca w Warszawie. Choć nie należy traktować ich muzyki jak stricte folkowej, fan folku czy muzyki etnicznej, muzyki źródeł, muzyki natury powinien się ich twórczością zainteresować. 

Szczegóły koncertu w dziale „Wydarzenia”: Karpaty Magiczne w WCK

 

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu