W FOLKOWYM TONIE

1, 2, 3 - 8, 9, 10»

Nigdy tak samo

Jednemu z najbardziej nietypowych kolektywów muzycznych stuknęło właśnie piętnaście lat. Od 2007 roku wewnątrz tN Collective działo się sporo co zaowocowało między innymi czterema długograjami, z dużą dawką etno-improwizacji. czytaj całość »

Videoklipy od Bałtyku do Tater

Miniony 2021 rok przyniósł znów sporo rodzimych teledysków folkowych z bardzo różnych półek. Podobnie jak w latach ubiegłych spróbowaliśmy je wszystkie znaleźć i przedstawić wam jak bardzo polski folk jest ciekawy i zróżnicowany! czytaj całość »

Rok miniony uchem redaktora

Rok 2021, tak jak i poprzedni, upłynął nam pod pandemiczną, ciemną gwiazdą. Niemniej wiele płyt i singli, które w tym w czasie się ukazały, okazało się być niezmiernie zacnymi. Czas zatem na mój subiektywny ich przegląd. czytaj całość »

Zamiast "Last Christmas"

Czas świąteczny pełny jest kolędowego grania, w tym folkowego lecz ludowe i neoludowe kolędy oraz pastorałki są trudniejsze do usłyszenia w dużych mediach. Postaramy się to zatem pokrótce nadrobić. czytaj całość »

Shashamane pozytywnie na koniec roku

Shashama
W czasach narodowo-pandemicznej smuty informacja o ostatnim koncercie Shashamane w tym roku spadła nam jak z nieba. Nie liczyłem, że przed nadejściem wiosny usłyszę jeszcze regałowe rytmy na żywo, a tu niespodzianka! czytaj całość »

Odeszli w etno-folkowe zaświaty...

Kostucha jest bezlitosna... Od 1 listopada 2020 do 1 listopada 2021 Etno-Folkowa Orkiesta Zaświatów przyjęła m.in. perkusistę Candido Camero, rumuńską pieśniarkę Gabi Luncę, Lee "Scratcha" Perry'ego, ormiańskiego mistrza Jivana Gaspariana i naszego Jurka Porębskiego... czytaj całość »

Ugrać na djembe

Kuba Pogorzelski
Djembefola – mistrz gry na djembe – gra przede wszystkim do tańca, bo taka jest głównie rola muzyki bębnów w Afryce Zachodniej. Dlatego musi on znać nie tylko tysiące fraz muzycznych, ale i kroki tańca, którym jego gra ma akompaniować. czytaj całość »

Wariactwo Marka Andrzejewskiego

„Wariactwo” Marka Andrzejewskiego okładka
Tytuł najnowszej, szóstej płyty Marka Andrzejewskiego jest bardzo znaczący, wzięty z utworu otwierającego krążek. Jest też streszczeniem tematyki wszystkich tekstów. Znamienne, że jest to pierwsza płyta zupełnie autorska. czytaj całość »

Folk jak dobre wino

Sztukówka zaprasza – Wesele
Zaryzykujemy twierdzenie, że obok muzyki tradycyjnej i folk jest jak dobre wino, im starszy tym lepszy. Z podobnego wniosku wyszli chyba organizatorzy nowego cyklu w winnicy Sztukówka organizując cykl spotkań z tradycją. czytaj całość »

Od św. Patryka do św. Iwona

Dzień św Iwona – Święto Bretanii
Irlandczycy mają swoje święto – bardzo popularny w świecie Dzień św. Patryka. Jednak nie tylko ta celtycka kraina może się takim poszczycić. Od wielu lat swojego patrona promuje także Bretania. Dzień św. Iwo przypada w maju. czytaj całość »

Kontynuatorzy: Dordeduh i Sur Austru

Rok 2021 przyniósł ze sobą dwie rumuńskie płyty, które wnoszą nową jakość do muzyki tak folkowej, jak i metalowej. Luty zaszczycił drugim studyjnym krążkiem grupy Sur Austru, maj - drugim długograjem formacji Dordeduh. czytaj całość »

Etnojazzowe bieguny: Lumpeks i Łukasz Ojdana

Rok 2020 w polskiej fonotece folkowej przyniósł (co najmniej) dwie znakomitości etnojazzowe. Pierwsza to "koziołek" polsko-francuskiego Lumpeksu, druga - to "serce" uznanego w świecie jazzu muzyka, który zaczarował Kurpie. czytaj całość »

Martius, czyli miesiąc Marsa

Mars Bóg wojny
No i przyszła pora na miesiąc wypraw wojennych. Skąd takie skojarzenie? Zacznijmy od pochodzenia samej nazwy. Polacy, w przypadku tego miesiąca, ulegli wpływom łacińskim i przyjęli nazwę Martius, czyli miesiąc Marsa. czytaj całość »

Prusinowski & Kompania

Janusz Prusinowski Kompania w NFM
Czwartek rano dowiaduję się, że piątkowy koncert Maniuchy i Ksaweregow NFM we Wrocławiu, ze względu na chorobę artystki został odwołany. Czyżby wyczekiwany od tak dawna sezon koncertowy rozpoczął się od falstartu? czytaj całość »

Co się wydało i spodobało

Dziwny rok 2020 przyniósł ze sobą całkiem sporo ciekawej muzyki z różnych stron świata. Czy było to związane z tym, że muzycy byli zamknięci w domach? Nie wykluczam. W każdym razie muzyka obroniła się i w czasach zarazy, a to daje nadzieję. czytaj całość »

Etno-folkowe teledyski krajowe a.d. 2020

Jak co roku, prezentujemy Wam nasz redakcyjny przegląd tych teledysków, które wypatrzyliśmy w internetach. Jak się okazuje rok 2020, mimo pandemii, miał w tym względzie trochę do pokazania – od profesjonalnych videoklipów po domowe D.I.Y. czytaj całość »

Dyskretny urok dark-etno ambientu

Dark ambient z elementami folku i neofolku w Polsce istnieje od dawna. Drzewiej skryty głęboko w muzycznym podziemiu, od kilku lat wychodzi do światła. Przed wami trzy zespoły tego nurtu, które łączy (nie tylko) szamański mrok i mistyka. czytaj całość »

Kaszubski dëch, szwedzkie sagi i Urzecze

Ten 2020 jest rokiem, w którym przysłowiowa „walka karnawału z postem” trwa cały czas. Ale też przyniósł nam trzy folkowe (w szerokim tej nuty rozumieniu) płyty, które, mimo różnic stylowych i geograficznych, sporo łączy. czytaj całość »

Manele w drugiej fali wirusa

Scena manele co prawda otrząsnęła się z koronawirusowego szoku ale nie znaczy to, że w Rumunii nie ma już wirusa... Znaczy jedynie, ze maneliści starają się żyć w miarę normalnie. Przed Wami przegląd najnowszych hitów. czytaj całość »

Za tych, którzy odeszli w 2020

Rok 2020 dał nam w kość nielicho... Odchodzą legendy, międzynarodowa Folkowa Orkieststa Za-Światowa ma coraz więcej członków. Tym razem, w dobie niepokojów społecznych i pandemii zatrzymajmy się na chwilę i zapalmy znicz tym, którzy tworzyli kulturę. czytaj całość »

Polskie dźwięki z północy

35 Festiwal „Dźwięki Północy”
Odbywający się od ponad trzech dekad w Gdańsku festiwal „Dźwięki Północy” to niewątpliwie jedno z ciekawszych wydarzeń na folkowej mapie kraju. Jego celem jest prezentacja kultury krajów bałtyckich. W tym roku było inaczej. czytaj całość »

Songi Bez Jacka i z Bieszczadniczka

Bez Jacka w Starym Klasztorze
W ostatni piątek września klub Stary Klasztor we Wrocławiu przeistoczył się magicznie w targane jesiennym wiatrem i ulewą schronisko górskie. A to nie tylko za sprawą przearanżowania sali, ale głównie za sprawą występujących. czytaj całość »

Nowa siła angielskiego folku

The Longest Johns
„Wy oddawajcie cześć popiołom, ja wolę podsycać ognień” – tak w wolnym tłumaczeniu brzmi refren „Ashes”, piosenki, którą można chyba potraktować jako swego rodzaju manifest programowy kwartetu  The Longest Johns z Anglii. czytaj całość »

Psychodeliczny blues Gnawa

Bab L’Bluz – Nayda!
Psychodeliczny blues Gnawa – tak określają swoją twórczość muzycy marokańsko-francuskiego kwartetu Bab L’Bluz. W czerwcu nakładem brytyjskiej wytwórni Real World Records wyszła ich debiutancka płyta Nayda! czytaj całość »

Od Wolnej Grupy Bukowiny do młodych bardów

Spektakl „Niebo jak żuraw”
Jeszcze w ub. roku na polskiej scenie folkowej pojawił się spektakl, czy raczej widowisko muzyczno-słowne pt. „Niebo jak żuraw”. Spektakl, ponieważ nie jest to zwykły koncert, to raczej mieszanina piosenek, recytacji poezji i szczypty teatru. czytaj całość »

Jare Gody i Siostry Rzeki: etnojazz i etnoambient a tradycja

„Muzyka Słowiańska” to pojęcie bardzo, bardzo szerokie. W tym roku dwie rodzime formacje, Slavic Jazz Underground i Sutari rozszerzyły je jeszcze bardziej, m.in. o etnojazz czy o etnoambient. To mieszanka o iście słowiańskim duchu. czytaj całość »

Piąta odsłona wirusowego grania

To, że nastały upały nie oznacza, że wirusa już nie ma. O trwaniu pandemii wciąż przypomina obowiązek noszenia maseczek w sklepach i barach i koncertowe ograniczenie do 150 osób. A muzyczny świat gra i bucy. Piąta covidowa odsłona przed Wami! czytaj całość »

Etno-folkowa szesnastka czelendżowa

Czwartą odsłonę muzyki w czasach koronawirusa poświęcimy, zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, folkowej części #hot16challenge2. "Mała kuleczka, kilka przyssawek, to wcale nie obrazek ze sklepu zabawek". Jedziemy! czytaj całość »

Koronkowa odsłona trzecia

Koronawirus ma coraz większy wpływ na muzykę świata. W tym przeglądzie pokażemy nie tylko nowe teledyski dotyczące jaśnie nam panującego koronkowego ale także inne inicjatywy muzyczne pokazujące wirusowi, że się łatwo nie poddamy. czytaj całość »

Muzyka w czasach koronawirusa

Walka z koronawirusem trwa. W muzyce, po pierwszej, spontanicznej fali piosenek o koronkowym, pojawiają się bardziej rozbudowane pomysły i inicjatywy - od teledysków po koncerty na żywo w sieci. czytaj całość »

Koronawirus w pieśniach World Music

„Koronkowy" nie odpuszcza i rozprzestrzenia się też w sieci. Powstaje coraz więcej piosenek o  tym wirusie w różnych środowiskach muzycznych – od metalu po discopolo. Oto ponadpodziałowy przegląd pieśni z SARS-CoV-2. czytaj całość »

Manele w czasach zarazy

Wiosna 2020 jest specyficzna. Koronawirus przewrócił do góry nogami plany koncertowo-wydawnicze. Scena manele do tej pory odporna była na zawirowania światowe. Jak jest tym razem? Zobaczmy! czytaj całość »

Dziewanna, DYM, Czeremszyna i Werchowyna

Tradycja, nowatorstwo, alternatywa i szczypta fantastyki. Ćwierćwiecze ujęte dwoma retrospekcyjnymi krążkami. I dwa różne spojrzenia na słowiańską kulturę. Słowem cztery oblicza muzyki – niczym cztery twarze Światowida. czytaj całość »

Teledyski etno-folkowe a.d. 2019

Teledyski folkowe 2019 - detal
Rok 2019 obfitował w teledyski folkowe rodzimych wykonawców. Prezentujemy nasz redakcyjny przegląd tych, które udało nam się wyszperać w otchłaniach sieci. Mnogość stylów, dźwięków i obrazów nastraja optymistycznie. czytaj całość »

Folk (i nie tylko) w moim odtwarzaczu a.d. 2019

Rok 2019 minął mi nadzwyczaj szybko. I choć nadal nie wierzę w teorie, że czas płynie szybciej niż kiedyś to jednak zaczynam rozumieć tych, którzy w to wierzą, heh... I wciąż kupuję płyty. Było ich mniej niż w 2018 ale jakość to nagrodziła. czytaj całość »

Niebawem kolejny Revelion!

Rok przeleciał jak z bicza strzelił a my już dość dawno nie prezentowaliśmy nowości rumuńskiej sceny manele. Czas to nadrobić, tym bardziej, że już za niecałe 3 tygodnie u nas Sylwester a tam - Revelion. Hitów jesienią przybyło sporo! czytaj całość »

Nowości U Studni

U Studni
Na dwie godziny można było zapomnieć, że żyjemy w kraju, w którym dwa plemiona bezsensownie  się nienawidzą. Na zewnątrz dżdżysta, kompletnie zakorkowana, komercyjna Manufaktura, a w środku oaza pięknego słowa i muzyki. czytaj całość »

Taneczne fado Silvany Peres

Silvana Peres w Katowicach
Za sprawą pasjonatów tej muzyki, po roku przerwy znów w Katowicach zabrzmiały dźwięki fado. Portugalscy muzycy nie pozwolili jednak śląskiej publiczności na smutek i łzy, lecz przypomnieli o tanecznym rodowodzie swoich pieśni. czytaj całość »

Pieśni dla Jerzego Rogackiego

Jerzy Rogacki
Zmarłego niecałe trzy miesiące temu Jerzego Rogackiego, podczas dedykowanego mu koncertu „Niech zabrzmi pieśń”, na rozpoczęcie Festiwalu „Tratwa” w Chorzowie wspominać będę jego przyjaciele ze sceny i zaprzyjaźnione zespoły. czytaj całość »

Cabo Verde melancholijne

Nancy Vieira w Rialto
W sobotnie popołudnie piękne wnętrza przedwojennego kina wypełniły tęskne melodie przetykane tanecznymi rytmami Wysp Zielonego Przylądka. Trudno sobie wyobrazić lepsze miejsce na tak cudownie kameralny koncert. czytaj całość »

Lunâ Albâ, Czary Modły

Elena Gheorghe, doskonale znana w Karpatach rumuńska piosenkarka pop, miło zaskoczyła nowym albumem. To już nie pierwszy mariaż Eleny z muzyką świata. U nas wyszła płyta Derwany, łącząca folk z melodyjnym metalem. czytaj całość »

Strażnicy Tradycji w Siedlęcinie

Prężna społeczność lokalna i dobry pomysł to przepis na ciekawe wydarzenie, które zresztą odbyło się w Siedlęcinie koło Jeleniej Góry. „Strażnicy Tradycji” – Festiwal Folkloru Lokalnego, bo o nim mowa, odbył się w tym roku po raz pierwszy. czytaj całość »

Brenna i Czeremcha

Tegoroczne edycje „Słowiańskiej Nocy Folkmetalowej” i festiwalu „Z Wiejskiego Podwórza” były, w moim subiektywnym odczuciu, extraordinar. Wrażeń nie oddadzą tylko zdjęcia na FB, to trzeba było przeżyć w czasie realnym! czytaj całość »

Niepodrabialny smak z wiejskiego podwórza

„Mmmm... Czeremcha!” – Tak wiele lat temu skomentował wynik mojej pracy laboratoryjnej prowadzący ćwiczenia z chemii organicznej (otrzymywanie benzofenonu). Było to w czasie Spotkań Folkowych „Z wiejskiego podwórza”, w 1998 r. czytaj całość »

Pustynny podmuch znad Sahary

Koniec czerwca – nad Polskę napłynął podmuch gorącego, pustynnego powietrza znad Sahary. Oprócz fali upałów do Krakowa i Warszawy przyniósł nam też muzycznych nomadów i ich saharyjskiego bluesa. czytaj całość »

Diaboł Boruta, Łysa Góra i Velesar

Diaboł Boruta, Łysa Góra i Velesar są ważnymi filarami polskiej sceny folkmetalowej. „Czary” – na wskroś progresywne, akustyczne „Oj Dolo” i z pazurem zagrane „Dziwadła”, to trzy perełki, które wstyd nie mieć w swojej kolekcji płyt. czytaj całość »

Gorący początek lata w wydaniu południowym

Letnie przesilenie za nami, dnia będzie ubywać... Razem z kolejną falą upałów przybywa z Południa Europy fala nowych, wakacyjnych, tanecznych hitów w rytmach pop-folkowych z Rumunii, Bułgarii, byłej Jugosławii i Turcji. czytaj całość »

Dźwięki Niewinności wg Dikandy

Dikanda zaprasza w świat pulsujący nie tylko muzyką, ale także wolnością, kuszący młodzieńczą, niewinną miłością i pięknem natury. W jednej z głównych ról w teledysku wystąpiła córka liderki zespołu. czytaj całość »

Mix tradycji i nowoczesności na Ogrodach Dźwięków

Ogrody Dźwięków 2019

Festiwal Muzyki Świata „Ogrody Dźwięków” rozpoczęły występy trzech zespołów z zupełnie różnych kręgów kulturowych. Było niezwykle dynamicznie, kolorowo, a na koniec muzyka porwała do tańca już nie tylko najmłodszych słuchaczy.

 

czytaj całość »

Lelum Polelum vs Wendzki Sznyt

Tym razem przyszło mi zmierzyć się z zupełnie różnym podejściem do muzyki opartej o dawne tradycje Słowian. Rod i Żywiołak to zupełnie różne bieguny muzyczne. To też niewidzialna bariera między miastem a wsią. czytaj całość »
1, 2, 3 - 8, 9, 10»
Pokaż menu