WIEŚCI

«1, 2, 3, 4, 5 - 35, 36, 37»

Klub Folkowy Wojciecha Ossowskiego znów nadaje

Wojciech Ossowski
Po raz piąty tego lata Wojciech Ossowski zaprasza do Klubu Folkowego, który powstał z martwych kilka tygodni temu. Audycja to wielce zasłużona dla krzewienia muzyki folkowej w Polsce i mamy nadzieję, że znów taką się stanie. czytaj całość »

Dwudzieste Piąte Wiejskie Podwórze na żywo i w sieci

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zezwolił na organizację wydarzeń artystycznych z udziałem większej liczby uczestników od 17 lipca. W związku z tym kultowy festiwal w Czeremsze odbędzie się w okrojonej formie. czytaj całość »

Jak Brzmi Miasto?

Tak Brzmi Miasto
To już ostatnie chwile by zapisać się do drugiej edycji projektu „Tak Brzmi Miasto: Inkubator”. Projekt kierowany jest do artystów, zespołów i menedżerów. Wśród prowadzących mi.n. Daga Gregorowicz ze znanej nam Dagadany. czytaj całość »

Pierwsza płyta winylowa wydana przez Folk24

W kieszeni dolar
Fundacja Folk24, wydawca portalu i magazynu Folk24, serwisu Szanty24 oraz płyt CD wkracza na nowe pole działalności. Właśnie ukazała się pierwsza w historii Folk24 płyta winylowa. Wyjątkowa, bo to longplay z szantami. czytaj całość »

Rusza akcja ZnajdźRzemieślnika

ZnajdzRzemieslnika
Warsztaty Kultury w Lublinie i Jarmark Jagielloński rozpoczynają akcję #ZnajdźRzemieślnika! Wszystkim miłośnikom sztuki ludowej ułatwią kontakt online z twórcami, którzy w ubiegłych latach gościli na lubelskim festiwalu. czytaj całość »

Pismo Folkowe nagrodzone

Medal im. Oskara Kolberga
Nagroda im. Oskara Kolberga to najbardziej prestiżowe wyróżnienie dla osób i instytucji zajmujących się propagowaniem folkloru. W tym roku wśród jej laureatów znalazła się redakcja, działającego od 1996 r. „Pisma Folkowego”. czytaj całość »

Dziesiątka Wirtualnych

Płyty patronackie Folk24 z 2019 r
Z końcem kwietnia zakończył się plebiscyt internautów „Wirtualne Gęśle”. Organizatorzy właśnie ogłosili listę dziesięciu płyt finalistek, wśród nich znalazło się kilka z naszym logo na okładce. Ogłoszenie zwycięzcy za kilka dni. czytaj całość »

VOŁOSI i Lajkó Félix

Nowa płyta Lajkó Félix & Vołosi
Folkowy Fonogram Roku i Fonogram Źródeł to konkursy Radiowego Centrum Kultury Ludowej, które prezentują i wyróżniają najlepsze polskie płyty z muzyką folkową i tradycyjną. Znamy już laureatów obu konkursów za rok 2019. czytaj całość »

Pomoc dla muzyków w czasie pandemii

Banknoty NBP
W związku z panującą epidemią i odwołanymi imprezami, festiwalami, koncertami sytuacja muzyków staje się trudna. Są programy pomocowe, m.in. ZAiKS i MKiDN, które mają wesprzeć artystów w potrzebie. Oto kilka opcji. czytaj całość »

Druga odsłona Viral Sessions

Viral Sessions
Idea nowego projektu pojawiła się w sieci z okazji Dnia św. Patryka. Pomysł zainicjowany przez dwójkę muzyków znanych z różnych zespołów muzyki balfolkowej i celtyckiej przerósł oczekiwania twórców. Rusza już część druga. czytaj całość »

Nowa Tradycja 2020 odwołana

Zaplanowany na 14-17 maja Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja 2020" nie odbędzie się. Organizatorzy z Radiowego Centrum Kultury Ludowej w porozumieniu z Zarządem Polskiego Radia zdecydowali o odwołaniu imprezy z powodu zagrożenia koronawirusem. czytaj całość »

Mistrzowie budowy instrumentów ludowych

Szkoła Mistrzów budowy instrumentów ludowych
Wszystkich, którzy chcą dołączyć do kolejnej edycji programu szkoły mistrzów budowy instrumentów ludowych zawiadamiamy, iż z powodu epidemii nastąpiły zmiany w terminie zgłoszeń oraz w samym regulaminie wydarzenia. czytaj całość »

Koncerty w Czasach Zarazy

Odwołane koncerty i trasy koncertowe spowodowały chwilową pustkę kulturalną. Ale tylko chwilową. Wydarzenia muzyczne sukcesywnie przenoszą się do internetu. Bez wychodzenia z domu. czytaj całość »

Wirtualne Gęśle za rok 2019

"Wirtualne Gęśle" odbywają się już po raz siedemnasty. Internetowy plebiscyt na najlepszą polską płytę folkową a.d.2019 wystartował w poniedziałek, 16 marca i potrwa do północy 30 kwietnia. czytaj całość »

YAPA Home Office

Studio transmisyjne
Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej YAPA 2020 został przełożony, ze względu na zagrożenie epidemiologiczne. Organizatorzy, by zachęcić nas do pozostania w domach przygotowali coś w zamian online. czytaj całość »

Shannon NIE zagra, Damien NIE zatańczy

KONCERT ODWOŁANY !!!
Co prawda kalendarzowy "Św. Patryk" to wtorek, 17 marca ale już w sobotę trwać będzie celtyckie muzyczne świętowanie! Marcowe "Folkowo-Bemowo" wypełni w całości nuta i taniec z Zielonej Wyspy. Z dumą patronujemy! 
czytaj całość »

Jedenastu finalistów Folkowego Fonogramu

Finaliści Folkowego Fonogramu Roku 2019
Znamy już finalistów konkursu na „Folkowy Fonogram Roku” Polskiego Radia. Spośród trzydziestu trzech propozycji Radiowe Centrum Kultury Ludowej wybrało jedenaście tytułów, które powalczą o miejsce na podium. czytaj całość »

Nowa Tradycja werbuje do konkursu

Krzikopa
„Pokaż swój pomysł na polski folk!” – zachęcają organizatorzy konkursu „Nowej Tradycji”. Wśród laureatów tego festiwalu są m.in. Żywiołak, Muzykanci, VOŁOSI, Kapela Maliszów, Dikanda, Adam Strug i Kapela ze Wsi Warszawa. czytaj całość »

The Rumjacks nie zagrają w Polsce

Australijska celt-folk-punkowa formacja The Rumjacks zagra sześć koncertów klubowych. Zespół już od lat znany jest polskim fanom punk-folka m.in. z gigów w Jarocinie i Cieszanowie. Tym razem mieli przyjechać na "Patryka" ale...
czytaj całość »

Spiritual Front, Łysa Góra, Beltaine, Shannon, Trebunie Tutki i inni

"W marcu jak w garncu" dotyczy nie tylko pogody na ten czas ale i różnorodności stylistycznej etno-folkowych koncertów w Warszawie i okolicach. Miał być neofolk, będą szanty, będzie etnojazz, będzie folkmetal - ale koronawirus pokrzyżował wiele... czytaj całość »

Dawne pieśni marynarzy i współczesne żeglarzy

38 Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Shanties 2019”
Festiwal „Shanties” to największy w Polsce i na świecie festiwal pod dachem, prezentujący szerokie spektrum nurtu zwanego folkiem morskim. W tym roku znów na kilku scenach wystąpi czołówka wykonawców, w tym z zagranicy. czytaj całość »

Przyjęto Kodeks Odpowiedzialnego Festiwalu

Grupa inicjatywna KOF
"Naszym celem jest zachęcanie do poszanowania natury i siebie nawzajem" - kilkunastu organizatorów wydarzeń z Polski opracowało Kodeks Odpowiedzialnych Festiwali, tym samym deklarując współpracę. czytaj całość »

Radical Polish Ansambl przypomni Tadeusza Sielankę

Twórczość muzyczna Tadeusza Sielanki, odkryta w 2016 roku, stała się inspiracją dla Radical Polish Ansambl. Ta nietuzinkowa muzyka, łącząca w sobie elementy polskich mazurków i hinduskich rag już niebawem zabrzmi na Bemowie. czytaj całość »

Sarakina z bułgarskim powiewem wiosny

Trifon Zarezan to pierwsze wiosenne święto Bułgarów, celebrowane również muzycznie. Obrządek tego święta polega na podcinaniu winorośli i symbolizuje zbliżającą się wiosnę. Już niebawem pierwsze horo! czytaj całość »

Kalevala, Derwana, Radical Polish Ansambl

Śniegu jak na lekarstwo na stołecznych ulicach, za to w klubach i salach koncertowych moc brzmień etnofolkowych. Zapraszamy do lektury lutowego wydania naszego warszawskiego zapowiednika imprez etno, folk, worldmusic. czytaj całość »

Welesowe Święto czyli słowiańskie granie

Warszawskie Drzewo Przodków, Wioska Żywej Archeologii i Dom Kultury Świt zapraszają na kolejne Święto Welesowe. W tym roku poświęcone będzie miejscom mocy i przestrzeniom rytualnym. Warto, bo szykuje się niezła, muzyczna uczta.
czytaj całość »

Maria Mazzotta z solową płytą rusza w trasę

Maria Mazzotta
Znana w Polsce z występów z Canzoniere Grecanico Salentino oraz w duecie z albańskim wiolonczelistą Redim Hasą – wspaniała włoska wokalistka Maria Mazzotta, właśnie wypuściła swoją solową płytę. Szykuje się też do trasy po Europie. czytaj całość »

Znów gramy o Fonogramy - Źródeł i Folkowy

Fonogramy Patronackie Folk24
Folkowy Fonogram Roku organizowany jest od 1998 roku, a Festiwalowi „Nowa Tradycja” towarzyszy od 2002 roku. Nagrodę Fonogram Źródeł Polskie Radio wręcza od roku 2009. Właśnie rusza kolejna edycja obu konkursów. czytaj całość »

DagaDana promuje szczedriwkę Shchedryi vechir

Dagadana „Shchedryi vechir”
Polsko-ukraiński zespół Dagadana po raz kolejny popularyzuje tradycje kultury wschodniej, tym razem w formie „szczedriwki”. Dziś światło dzienne ujrzał teledysk do utworu pt. „Shchedryi vechir”, który zapowiada nową płytę zespołu. czytaj całość »

Ola Bilińska po litewsku i w jidysz

W styczniu w Warszawie Ola Bilińska pokaże dwa muzyczne oblicza: litewskie podczas pierwszej tegorocznej edycji Folkowo-Bemowo i żydowskie, zrekonstruowane w nowej odsłonie, w ramach Sceny OFF na Saskiej Kępie. czytaj całość »

Janusz Prusinowski Kompania - kolędowo i do tańca

Kompania Janusza Prusinowskiego zagości niebawem w PROMie Kultury ze specjalnym koncertem kolędowym. Dwa tygodnie później, na Ochocie, rozbrzmiewać będzie tradycyjna, nizinna nuta, przy której ruszyć w tany wypadnie. czytaj całość »

KOSY, Viva Flamenco, WOŚP i karnawał

Viva Flamenco!
Mamy czas karnawału. Widać to w kalendarzu wydarzeń etno-folkowych w stolicy Dolnego Śląska. Różnorodność nurtów, artystów, z którymi przyjdzie nam się spotkać w styczniu może pozytywnie zaskoczyć. Zapraszamy do Wrocławia. czytaj całość »

Ériu, Babadag, The HU, Caravana Banda i inni

Mamy nowy rok, śniegu jak na razie jak na lekarstwo - ale za to sypnęło wieściami o ciekawych koncertach, które w styczniu odbędą się w Warszawie. Będzie folkowo, kolędowo, etnicznie, celtycko, poetycko i nastrojowo! czytaj całość »

Pożegnanie z Clannad

Clannad
Po sprzedaniu 15 mln. płyt, ulokowaniu 8 albumów w Top 10 w Wielkiej Brytanii, zdobyciu nagród BAFTA i Grammy, Clannad ogłosił zakończenie kariery. Z okazji 50-lecia wydana zostanie antologia i ruszy ostatnia światowa trasa. czytaj całość »

Moya Brennan pierwszą damą, Ye Vagabonds potrójnie

2 RTE 1 Folk Awards
Po raz drugi w Dublinie wręczono nagrody w konkursie RTÉ Radio 1 Folk Awards. Wielkim wygranym okazało się trioYe Vagabonds – wygrali, nomen omen, aż w trzech kategoriach. Za całokształt działań uhonorowano Moyę Brennan. czytaj całość »

Pierwsze wieści o trasie Velesara

W przyszłym roku czeka nas potężna dawka dźwięków i emocji związana z ogólnopolskim tournee Marcina „Velesara” Wieczorka. Wydaną w 2019 roku płytę „Dziwadła” objęliśmy naszym patronatem medialnym. Czekamy na koncerty. czytaj całość »

Scots Trad Music Awards nagrodziło

Steve Byrne
Po raz dwudziesty, podczas ceremonii w Aberdeen Music Hall w Szkocji ogłoszono laureatów oraz wręczono statuetki Scots Trad Music Awards – najważniejszej nagrody promującej tradycyjną muzykę i muzyków północnej, górskiej krainy. czytaj całość »

Eluveitie z nową płytą

Eluveitie
Wyprzedany krakowski koncert Eluveitie i ostatnie już bilety na koncert w Warszawie pokazują jakim zainteresowaniem cieszy się w Polsce szwajcarska grupa. Przyjeżdżają, by promować swój najnowszy album „Ategnatos”. Będą goście specjalni. czytaj całość »

Ostatni koncert z Čači Vorba

Ostatnia w tym roku edycja cyklu Folkowo-Bemowo łączyć będzie w sobie nutę cygańską z całej słowiańskiej Europy. To Čači Vorba przywiezie ze sobą fuzję tych tradycji oraz szczypty etno, jazzu i akustycznego rocka. czytaj całość »

The HU z mongolskich stepów

The HU
Choć staż kapeli nie jest duży, zdążyła już mocno zaznaczyć swoją obecność na scenach muzycznych także poza Mongolią. W styczniu przybędą do Polski na dwa koncerty. Zagrają we Wrocławiu i w Warszawie. Bilety szybko znikają. czytaj całość »

Premiera pierwszej płyty balfolkowej

Balsam
Pierwsza w Polsce  – jak zaznaczają muzycy grupy Balsam – płyta balfolkowa trafi do fanów w dniu św Mikołaja. Znajdzie się na niej trzynaście autorskich utworów. Wraz z wydaniem swego debiutanckiego krążka grupa ruszy w trasę. czytaj całość »

Folk i Americana z... Chorwacji

Seed Holden
Seed Holden z Chorwacji, czy występuje solo czy z zespołem, to trzon jego muzyki pozostaje ten sam: to melancholijne i marzycielskie utwory w nurcie alternatywny folk, americana. Wydał dwie płyty i kilka EP. Za chwilę ruszy w trasę po Polsce. czytaj całość »

Znów Polska Pakistan Muzyka bez Granic

Polska-Pakistan. Muzyka bez granic.
Dziś odbyła się internetowa premiera kolejnej płyty z Polsko-Pakistańskiego projektu „Poland-Pakistan, Music without Borders”. Po Marii Pomianowskiej, Karolinie Cichej przyszedł czas na Marię Rumińską i jej warmińskie spojrzenie na ten projekt. czytaj całość »

Festiwal Radio Azja 2019

Kolejna edycja Festiwalu Radio Azja, praktycznie jedynej w Europie imprezy dedykowanej nowej muzyce azjatyckiej, odbędzie się w Warszawie od 4 do 8 grudnia. Nie zabraknie szeroko rozumianej nuty etno oraz brzmień wyrazistych i nieszablonowych! czytaj całość »

Namgar, Radio Azja, Czeremszyna, Runika, Jozef van Wissem i inni

Etno-grudzień w Warszawie to folkmetal, darkfolk, zakręcona nuta azjatycka, sporo brzmień wschodniosłowiańskich, węgierskich, bałkańskich i ormiańskich, szanty, szczypta songwriterstwa i nie tylko. W każdym razie - będzie różnorodnie! czytaj całość »

Mikołajki Folkowe też poza Chatką Żaka

Przed nami Mikołajki Folkowe. To już 29 edycja tego kultowego festiwalu. W tym roku, jak zawsze emocji dostarczy scena otwarta, kuluary, a kropkę nad i postawią etno-legendy naszej i światowej sceny. czytaj całość »

Jesienne dni z Bretanią

Outside Duo
Jak co roku, druga połowa listopada to czas Dni Bretanii. Ich 26 edycję zainauguruje bardzo interesująca wystawa fotografii Guya Le Querreca. Nie zabraknie oczywiście także muzyki z tamtego regionu. Będzie wielka i wschodzące gwiazdy. czytaj całość »

Werchowyna i Czeremszyna na Ochocie

Czeremszyna
Dwie ostatnie edycje „Folkowego OKO” upłyną w rytmach wschodniosłowiańskich, a cykl gościć będzie dwie legendy polskiej sceny muzyki folkowej – w listopadzie Werchowynę, a w grudniu – Czeremszynę. czytaj całość »

Ród Karpieli-Bułecków uhonorowany

Muzykanci z rodu Karpieli-Bułecków
Pod koniec miesiąca pojawi się kolejna płyta z cyklu „Muzyka Źródeł”. Będzie to muzyczna prezentacja wielce szanowanego rodu Karpieli-Bułecków, oddanego tradycji góralskiego muzykowania. Wcześniej koncert premierowy. czytaj całość »

Zgłoszenia do Fryderyków 2020

Mama Warhola - okładka
Akademia Fonograficzna niedługo zakończy przyjmowanie zgłoszeń do corocznej nagrody FRYDERYKI. Jeśli wasz zespół wydał ostatnio płytę, utwór, teledysk lub będąc członkiem zespołu lub sam byłeś producentem muzycznym – zgłoś się! czytaj całość »
«1, 2, 3, 4, 5 - 35, 36, 37»
Pokaż menu