WIEŚCI

«1, 2, 3, 4, 5 - 35, 36, 37»

WOMEX wzywa do Porto

Porto
Rozpoczęło się przyjmowanie propozycji prezentacji, które złożą się na program dwudziestej siódmej edycji Międzynarodowych Targów Muzyki Świata WOMEX. Organizator zachęca do udziału różnorodne środowiska muzyki świata. czytaj całość »

Pomoc socjalna dla artystów

Na koncercie
Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu zadecydował, iż od 1 marca to Narodowe Centrum Kultury będzie udzielać pomocy socjalnej twórcom i artystom, przejmując także zarządzanie całym procesem wsparcia. czytaj całość »

Shanties... "W sieci"

39 Festiwal "Shanties 2020"
W czwartek rusza czterdziesta edycja największego festiwalu piosenki żeglarskiej i szanty w Polsce, krakowskiego „Shanties”. Całość odbywać się będzie on-line, a temat jubileuszowej odsłony tego wydarzenia brzmi... „W sieci”. czytaj całość »

Fundusz dla polsko-węgierskiej płyty

Lajkó Felix i Vołosi
Polsko-węgierska fundacja Felczaka zaprasza do wzięcia udziału w programie grantowym na dofinansowanie produkcji i wydania płyt powstających we współpracy wykonawców polskich i węgierskich. Czas zgłoszeń do końca marca. czytaj całość »

Konkurs dziennikarski

Konkurs
ZAiKS, Towarzystwo Dziennikarskie i Fundacja Collegium Civitas postanowiły ogłaszają konkurs na reportaż i/lub tekst publicystyczny pod hasłem „Kultura w pandemii – pandemia w kulturze”. W puli aż 74.000 złotych. czytaj całość »

Merkfolk i Fleurdelis na żywo

Po raz pierwszy od dawna i z udziałem żywej publiczności, na scenie sali widowiskowej DK Świt odbędzie się folkowe granie! Merkfolk i Fleurdelis zagrają w ramach obchodów jubileuszowego, 10-go Święta Welesa.
czytaj całość »

Pismo Folkowe nr 150

Pismo Folkowe nr 150
Numer sto pięćdziesiąt widnieje już na okładce najnowszego wydania Pisma Folkowego. Redakcja z Lublina, niedawno wyróżniona prestiżową nagrodą im. Oskara Kolberga, przygotowała znów sporo ciekawych tematów. czytaj całość »

Konkurs Muzyki Folkowej "Nowej Tradycji"

Studio Radiowe PR
W związku z pandemicznymi obostrzeniami RCKL nie podaje jeszcze na sto procent, że festiwal "Nowa Tradycja" odbędzie się w pełnym kształcie, ale na pewno można się zgłaszać do Konkurs Muzyki Folkowej. czytaj całość »

Media bez wyboru

Media bez wyboru
Trwa dziś ogólnopolska akcja „Media bez wyboru”, która ma pokazać, że obecne działania rządu w sferze mediów niepublicznych nie zmierzają w dobrym kierunku. Środowisko mediów, wydawców ich nie popiera, nie rozumie. czytaj całość »

Trifon Zarezan tym razem online

Trifon Zarezan czyli bałkańskie Święto Wina od lat konkuruje z Walentynkami. W tym roku stołeczne obchody przycinania winorośli w tanecznych, bułgarskich rytmach odbędą się online. czytaj całość »

Magazyn FOLK24 nr 11

Magazyn FOLK24 nr 1/2020 (11)
Mimo iż wokół zamykane są kolejne uznane pisma hobbystyczne, a magazyny drukowane tracą nakłady, my twardo robimy swoje, a nawet bardziej. Oto jedenasty numer Magazynu FOLK24, dwa razy grubszy i z nowymi, uznanymi autorami! czytaj całość »

Król Cooney i the Best Lankum

RTE 1 Radio Folk Award 2020
Nawet wirus nie powstrzymał Zielonej Wyspy od wręczenia nagród najlepszym wykonawcom, twórcom, producentom muzycznym oraz uhonorowania piosenek, albumów oraz legend irlandzkiej sceny muzyki tradycyjnej – choć tym razem on-line. czytaj całość »

Kowalski - pradawny świat

DYM
Zespół DYM właśnie świętuje premierę klipu do utworu „Kowalski”, będącego niezwykłym obrazem pradawnych czasów. Utwór jest zapowiedzią większego projektu, łączącego światy muzyki, obrzędu, nauki i dokumentu. czytaj całość »

30 Mikołajki Folkowe ONLINE

30 Mikołajki Folkowe już trwają! Od wczoraj toczą się debaty na temat szeroko rozumianego folku na profilu festiwalowym na FB. Dziś ruszają koncerty. Wszystko będzie do obejrzenia na żywo bez wychodzenia z domu. czytaj całość »

Uwodzenie Kapeli ze Wsi Warszawa

Kapela ze Wsi Warszawa, najbardziej znany i utytułowany polski zespół sceny etno, folk i world music powraca z nową płytą. Premierę „Uwodzenia” Karrot Kommando przygotował na Andrzejki. Przedsprzedaż już trwa. czytaj całość »

Los Duendes na Folkowym OKO ODWOŁANY

Mimo trudnych czasów cykliczność „Energii Źródeł - Folkowego OKO" została zachowana, a folkowe granie zagości w naszych domach. Tym razem w sieci na żywo NIE zagra międzynarodowy zespół z Wrocławia – Los Duendes. czytaj całość »

Wraca płyta Małżeństwa z Rozsądku

Hotelik spóźnionych miłości
Niestety, Robert Leonhard, twórca zespołu Małżeństwo z Rozsądku gra już w największej orkiestrze świata. Ale na szczęście pozostały piosenki, a co ważne dla kolekcjonerów, również płyty. Łódzki Dalmafon wznowił właśnie jedną z nich. czytaj całość »

KOSY z Wrocławia wydadzą płytę

KOSY
Intrygujące kobiece głosy, połączone w dawnych pieśniach z Dolnego Śląska, na którym przecięły się ich muzyczne drogi. Przy wtórze rozmaitego instrumentarium śpiewają o tęsknotach znanych dawnej oraz współczesnej kobiecie. czytaj całość »

Listopadowe Folkowe OKO z grupą Młode Djembe

Listopad przyniósł nam kolejne obostrzenia związane z koronawirusem. Lubelska formacja Młode Djembe zagra w Ośrodku Kultury Ochoty w opcji online. Cykliczność zostanie zachowana a muzyka zagości w naszych domach. czytaj całość »

Kolejny numer Pisma

Pismo Folkowe 149
Do naszej redakcji dotarł kolejny numer, wydawanego w Lublinie, Pisma Folkowego (dawniej Gadki z Chatki). Na czterdziestu ośmiu stronach znów w stałych rubrykach można poczytać artykuły bardziej i mniej znanych autorów. czytaj całość »

"Antibody" Warsaw Afrobeat Orchestry

Warsaw Afrobeat Orchestra
Trzeci album warszawskiego kolektywu afrobeatowego w minionym tygodniu stał się faktem. Płyta „Antibody” ukazała się w plikach muzycznych oraz na zielonym winylu. Jak zapowiadają muzycy teraz jest więcej popu w afrobeat'cie. czytaj całość »

Orkiestra św. Mikołaja z energią źródeł

Legenda polskiej sceny folk. Grali tę nutę zanim to było modne i znane. Dziś to właśnie z ich twórczości czerpie inspiracje wiele młodych zespołów. A oni grają folk-rockowo, a nawet hip-hopowo. To Orkiestra św. Mikołaja. Z Lublina. czytaj całość »

Callum Spencer kameralnie

Callum Spencer
Urodzony i wychowany w North Yorkshire, w Wielkiej Brytanii, Callum Spencer już przyciąga wzrok krajowej i międzynarodowej sceny muzycznej. Ten utalentowany songwriter za chwilę znów pojawi się na koncertach w Polsce. czytaj całość »

Maniucha i Ksawery, Strug, Vołosi i inni

Lumpeks
Festiwal „Dźwięki Północy” odbywa się co dwa lata na początku lipca. W tym roku ze względu na panującą sytuację organizatorzy wprowadzili zmiany i przenieśli koncerty na początek października. Będą transmisje on-line. czytaj całość »

Bez Jacka i Państwo Żesławscy

Bez Jacka w Leśniczówce
Miłośników gór, poezji śpiewanej, piosenki turystycznej i całego nurtu nazwanego Krainą Łagodności, zapraszamy do Wrocławia na kolejną edycję festiwalu „Z Mego Okna Widać Góry”. W programie prawdziwe legendy nurtu. czytaj całość »

Trwa trasa Velesara

Tej jesieni czeka nas potężna dawka dźwięków i emocji związana z ogólnopolskim tournee Velesara. Wirus je opóźnił, ale nie przekreślił! Wydaną w 2019 roku płytę „Dziwadła” i trasę koncertową objęliśmy patronatem medialnym. czytaj całość »

Dziewanna w Warszawie i na trasie

Powraca stołeczny cykl „Energia Źródeł - Folkowe OKO”. Pierwszą jesienną edycję otworzy Dziewanna, która podczas koncertu odbierze też statuetkę Wirtualnych Gęśli za zwycięstwo w plebiscycie internautów. Gig na żywo w sieci. czytaj całość »

U Studni, Grupa na Swoim i Sąsiedzi

U Studni
Po raz drugi w Sosnowcu odbędzie się koncert organizowany przez Fundację Folk24 i Klub Kiepury, w ramach cyklu „Folk nad Przemszą – Pieśni wędrowców”. Przeniesiemy się w tym roku m.in. do krainy łagodności, poezji i piosenki turystycznej. czytaj całość »

Karolina Cicha i Kayah

Karolina Cicha & Kayah
Na początku sierpnia miała miejsce premiera singla Karoliny Cichej, w którym wystąpiła Kayah. Choć sama autorka określa go „lamentem autobiograficznym”, utwór wspaniale oddaje optymistyczny i taneczny charakter płyty „Tany”. czytaj całość »

Etnokraków onEarth, onAir, onLine

22 Etnokraków-Rozstaje
Zapraszamy na 22 edycję festiwalu „Rozstaje - Etnokraków”. Muzyka, taniec, warsztaty z mistrzami, to czeka w Krakowie. Tematem tegorocznym jest dialog. Muzyczny dialog z tradycją, dialog międzykulturowy, dialog społeczny. czytaj całość »

Pardes Festival 2020

Tegoroczny „Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską” w Kazimierzu nad Wisłą i Janowcu odbędzie się w nowym, wrześniowym terminie. Planowany, kameralny charakter tej edycji być może stanie się jej wielkim walorem. czytaj całość »

Górale Świata Sercem w Zakopanem

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich
Ze względu na wyjątkową sytuację dotychczasowa tradycyjna formuła MFFZG nie jest możliwa. Jednak latem góralski folklor będzie obecny pod Giewontem, a górale z całego świata będą w tym czasie sercem w Zakopanem, na swoistym e-festiwalu. czytaj całość »

Klub Folkowy Wojciecha Ossowskiego znów nadaje

Wojciech Ossowski
Po raz piąty tego lata Wojciech Ossowski zaprasza do Klubu Folkowego, który powstał z martwych kilka tygodni temu. Audycja to wielce zasłużona dla krzewienia muzyki folkowej w Polsce i mamy nadzieję, że znów taką się stanie. czytaj całość »

Dwudzieste Piąte Wiejskie Podwórze na żywo i w sieci

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zezwolił na organizację wydarzeń artystycznych z udziałem większej liczby uczestników od 17 lipca. W związku z tym kultowy festiwal w Czeremsze odbędzie się w okrojonej formie. czytaj całość »

Jak Brzmi Miasto?

Tak Brzmi Miasto
To już ostatnie chwile by zapisać się do drugiej edycji projektu „Tak Brzmi Miasto: Inkubator”. Projekt kierowany jest do artystów, zespołów i menedżerów. Wśród prowadzących mi.n. Daga Gregorowicz ze znanej nam Dagadany. czytaj całość »

Pierwszy winyl wydany przez Folk24

W kieszeni dolar
Fundacja Folk24, wydawca portalu i magazynu Folk24, serwisu Szanty24 oraz płyt CD wkracza na nowe pole działalności. Właśnie ukazała się pierwsza w historii fundacji płyta winylowa. Wyjątkowa, bo to longplay z szantami. czytaj całość »

Rusza akcja ZnajdźRzemieślnika

ZnajdzRzemieslnika
Warsztaty Kultury w Lublinie i Jarmark Jagielloński rozpoczynają akcję #ZnajdźRzemieślnika! Wszystkim miłośnikom sztuki ludowej ułatwią kontakt online z twórcami, którzy w ubiegłych latach gościli na lubelskim festiwalu. czytaj całość »

Pismo Folkowe nagrodzone

Medal im. Oskara Kolberga
Nagroda im. Oskara Kolberga to najbardziej prestiżowe wyróżnienie dla osób i instytucji zajmujących się propagowaniem folkloru. W tym roku wśród jej laureatów znalazła się redakcja, działającego od 1996 r. „Pisma Folkowego”. czytaj całość »

Dziesiątka Wirtualnych

Płyty patronackie Folk24 z 2019 r
Z końcem kwietnia zakończył się plebiscyt internautów „Wirtualne Gęśle”. Organizatorzy właśnie ogłosili listę dziesięciu płyt finalistek, wśród nich znalazło się kilka z naszym logo na okładce. Ogłoszenie zwycięzcy za kilka dni. czytaj całość »

VOŁOSI i Lajkó Félix

Nowa płyta Lajkó Félix & Vołosi
Folkowy Fonogram Roku i Fonogram Źródeł to konkursy Radiowego Centrum Kultury Ludowej, które prezentują i wyróżniają najlepsze polskie płyty z muzyką folkową i tradycyjną. Znamy już laureatów obu konkursów za rok 2019. czytaj całość »

Pomoc dla muzyków w czasie pandemii

Banknoty NBP
W związku z panującą epidemią i odwołanymi imprezami, festiwalami, koncertami sytuacja muzyków staje się trudna. Są programy pomocowe, m.in. ZAiKS i MKiDN, które mają wesprzeć artystów w potrzebie. Oto kilka opcji. czytaj całość »

Druga odsłona Viral Sessions

Viral Sessions
Idea nowego projektu pojawiła się w sieci z okazji Dnia św. Patryka. Pomysł zainicjowany przez dwójkę muzyków znanych z różnych zespołów muzyki balfolkowej i celtyckiej przerósł oczekiwania twórców. Rusza już część druga. czytaj całość »

Nowa Tradycja 2020 odwołana

Zaplanowany na 14-17 maja Festiwal Folkowy Polskiego Radia "Nowa Tradycja 2020" nie odbędzie się. Organizatorzy z Radiowego Centrum Kultury Ludowej w porozumieniu z Zarządem Polskiego Radia zdecydowali o odwołaniu imprezy z powodu zagrożenia koronawirusem. czytaj całość »

Mistrzowie budowy instrumentów ludowych

Szkoła Mistrzów budowy instrumentów ludowych
Wszystkich, którzy chcą dołączyć do kolejnej edycji programu szkoły mistrzów budowy instrumentów ludowych zawiadamiamy, iż z powodu epidemii nastąpiły zmiany w terminie zgłoszeń oraz w samym regulaminie wydarzenia. czytaj całość »

Koncerty w Czasach Zarazy

Odwołane koncerty i trasy koncertowe spowodowały chwilową pustkę kulturalną. Ale tylko chwilową. Wydarzenia muzyczne sukcesywnie przenoszą się do internetu. Bez wychodzenia z domu. czytaj całość »

Wirtualne Gęśle za rok 2019

"Wirtualne Gęśle" odbywają się już po raz siedemnasty. Internetowy plebiscyt na najlepszą polską płytę folkową a.d.2019 wystartował w poniedziałek, 16 marca i potrwa do północy 30 kwietnia. czytaj całość »

YAPA Home Office

Studio transmisyjne
Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej YAPA 2020 został przełożony, ze względu na zagrożenie epidemiologiczne. Organizatorzy, by zachęcić nas do pozostania w domach przygotowali coś w zamian online. czytaj całość »

Shannon NIE zagra, Damien NIE zatańczy

KONCERT ODWOŁANY !!!
Co prawda kalendarzowy "Św. Patryk" to wtorek, 17 marca ale już w sobotę trwać będzie celtyckie muzyczne świętowanie! Marcowe "Folkowo-Bemowo" wypełni w całości nuta i taniec z Zielonej Wyspy. Z dumą patronujemy! 
czytaj całość »

Jedenastu finalistów Folkowego Fonogramu

Finaliści Folkowego Fonogramu Roku 2019
Znamy już finalistów konkursu na „Folkowy Fonogram Roku” Polskiego Radia. Spośród trzydziestu trzech propozycji Radiowe Centrum Kultury Ludowej wybrało jedenaście tytułów, które powalczą o miejsce na podium. czytaj całość »

Nowa Tradycja werbuje do konkursu

Krzikopa
„Pokaż swój pomysł na polski folk!” – zachęcają organizatorzy konkursu „Nowej Tradycji”. Wśród laureatów tego festiwalu są m.in. Żywiołak, Muzykanci, VOŁOSI, Kapela Maliszów, Dikanda, Adam Strug i Kapela ze Wsi Warszawa. czytaj całość »
«1, 2, 3, 4, 5 - 35, 36, 37»
Pokaż menu