Trzeci koncert na trzecim livie

Orkiestra św Mikołaja z kolejną płytą koncertową
Kamil Piotr Piotrowski, 5 maja 2022
CD „Trzeci koncert” Orkiestra św. Mikołaja
Fot. Press
Orkiestra św. Mikołaja na sezon koncertowy 2022 przygotowała dla swoich fanów nie lada gratkę muzyczną. Właśnie ukazała się kolejna, czternasta już płyta kapeli, a trzecia „live” w historii, o wiele mówiącym tytule... „Trzeci koncert”.

Najnowsze, koncertowe wydawnictwo lubelskiej formacji Orkiestra św. Mikołaja zatytułowane „Trzeci koncert”, to zapis występu zarejestrowanego w październiku 2021 roku. Wydarzenie było o tyle niezwykłe, że muzycy podczas koncertu zrezygnowali z podziału na scenę i widownię. Zarówno artyści jaki i słuchacze stworzyli jeden wspólny krąg, w którym muzyka, energia przepływały zupełnie inaczej.

Na płycie znalazło się 15 utworów inspirowanych muzyką tradycyjną Lubelszczyzny, południowo-wschodniej Polski i ukraińskich Karpat, co w przypadku ostatnich z wymienionych nie powinno być dla nikogo niespodzianką, bo do skarbnicy ukraińskiego folkloru Orkiestra św. Mikołaja sięga od początku swego istnienia. Wystarczy wrócić do ich pierwszych płyt: „Muzyka gór”, „Z wysokiego pola”, „Kraina Bojnów”, „Legamination” czy wreszcie ta, nagrana z kapelą legendarnego skrzypka z Ukrainy, Romana Kumłyka, uhonorowana nominacją do Folkowego Fonogramu Roku i nagrodą „Wirtualne Gęśle” – „Huculskie muzyki”.

Od zeszłego roku wspólnie z ukraińskimi muzykami, Orkiestra św. Mikołaja pracowała nad płytą „Muzyka Pogranicza”. Niestety nagrania przerwała wojna. W geście solidarności i wsparcia dla Ukrainy Orkiestra tym razem z grupą lubelskich muzyków nagrała jeden z największych przebojów zespołu Deep Purple – antywojenny w swojej wymowie – hard rockowy hymn „Child in time”.

 

Źródło: materiały prasowe zespołu

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu