Orkiestra św. Mikołaja i rockmeni

„Child in Time” jako „Czas Ukrainy '22”
Kamil Piotr Piotrowski, 4 kwietnia 2022
Czas Ukrainy '22
Fot. Press
Dzięki współpracy lubelskiego środowiska muzycznego ukazała się ciekawa wersja jednego z największych przebojów grupy Deep Purple, antywojennego w swojej wymowie, hard rockowego hymnu „Child in Time”. Są folkowe akcenty.

W zapowiadanej wersji został on opatrzony kolorytem ukraińskiej muzyki ludowej rodem z Karpat Wschodnich.

– „Utwór jest głosem sprzeciwu lubelskich muzyków wobec morza cierpienia, które za sprawą psychopatycznego autokraty z Kremla dotyka nasze siostry i naszych braci Ukraińców. Jest również gestem solidarności z bohaterską Ukrainą i jej mieszkańcami w niezwykle dramatycznym dla Nich czasie wojny z rosyjskim najeźdźcą, toczonej w obronie integralności terytorialnej i niepodległości państwa ukraińskiego.

Projekt muzyczny „Czas Ukrainy '22 / Час України '22 – Child in Time / Aркан” powstał z myślą o Nich. Połączyli w nim swoje siły muzycy rockowi, którzy wychowali się m.in. na wspomnianym utworze Deep Purple: gitarzysta i wokalista Wojciech Cugowski, perkusista Tomasz Deutryk, kojarzony z Lubelską Federacją Bardów, gitarzysta i realizator nagrania Adam Drath, gitarzysta basowy Artur Daniewski i grająca na instrumentach klawiszowych Maria Dobrzańska – troje muzyków z Bajmu, wokalista Michał Denis i klawiszowiec Marcin Fidecki – obaj z grupy Machina, oraz inicjator tego niezwykłego projektu Mariusz Zajączkowski – będący w tej drużynie wokalistą.

Do rockmanów dołączyli folkowcy z Orkiestry św. Mikołaja: Marcin Skrzypek na cymbałach rzeszowskich, Anna Kołodziej ze skandynawską nyckelharpą i Bogdan Bracha na tradycyjnych karpackich fujarkach. Muzycy Orkiestry wpletli w linię melodyczną „Child in Time” męski taniec pochodzący z Huculszczyzny – „Aркан”, którego nauczyli się od mieszkającego niegdyś u podnóża Czarnohory Romana Kumłyka.

– „Tradycyjną muzykę Ukrainy zgłębiamy od początku istnienia Orkiestry, od początku lat 90. też wędrujemy po Karpatach Wschodnich i uczymy się tamtej kultury. Niejeden raz nocowaliśmy i gościliśmy w ukraińskich domach. Nigdy nie odmówiono nam pomocy” – wspomina Bogdan Bracha lider Orkiestry św. Mikołaja.

– „Chcemy wesprzeć naszych braci i siostry z Ukrainy. Pomagamy jak możemy. Bierzemy udział w zbiórkach, nocujemy, wozimy, ale jesteśmy muzykami, więc poprzez muzykę wyrażamy swe uczucia i wsparcie najpełniej” – włącza się do rozmowy Michał Denis.

Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest historyk dr Mariusz Zajączkowski, który od lat jako pracownik Instytutu Studiów Politycznych PAN zajmuje się relacjami polsko-ukraińskimi w swoich badaniach naukowych. W okresie 1995–2006 był również wokalistą w grupach Nemezis, Tipsy Train, La Vie. Warto dodać, że w różnym okresie swojej działalności przewinęła się przez nie większość muzyków rockowych biorących udział w projekcie „Czas Ukrainy '22…”

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu