Śpiew i taniec w rytmach flamenco

Wieczór Flamenco we Wrocławiu
Kamil Piotr Piotrowski, 26 maja 2022
Sułkowska-Soto-Kowaliński
Fot. KA-International Art Management
W ostatnią niedzielę maja Salę Witrażową Starego Klasztoru we Wrocławiu wypełnią dźwięki flamenco. Klimat południowej Hiszpanii zaserwują nam tancerka Anita Sułkowska oraz wokalista Borja Soto i gitarzysta Damian Kowaliński.

Stolica Dolnego Śląska już od jakiegoś czasu znów rozbrzmiewa głośniej rytmami flamenco, a to za sprawą mieszkających tu miłośników tej muzyki – artystów i organizatorów. To oni kreują tu kolejne wydarzenia, a to z własnym udziałem, a to zapraszając nad Odrę znamienitych gości. Nie inaczej będzie i tym razem. Już w najbliższą niedzielę, 29 maja, w Sali Witrażowej Starego Klasztoru spotkają się na jednej scenie:

Anita Sułkowska – absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, założycielka zespołu Flamenco Ensemble z jej autorskimi kompozycjami. Występowała m.in. w Madrycie, na zaproszenie polskiej ambasady, z projektem „Tablao Chopin”. Tańcem flamenco zajmuje się od 13 lat. Przez 5 lat uczęszczała do warszawskiej szkoły flamenco „Triana”, gdzie szkoliła się pod okiem Marty Dębskiej. Regularnie wyjeżdża też do Sewilli – kolebki flamenco – aby pobierać nauki u hiszpańskich maestros, a byli to m.in: Juan Polvillo, Belen Lopez, Leonor Leal, Angel Atienza, Alicia Marquez, Maria Moreno, Rafael Campallo, Andres Pena, Isabel Bayon, Irene Alvarez, Concha Vargas, Carmen Ledesma, Ramon Martinez, Soraya Clavijo, Ana Morales, Choni Perez Garcia, Ursula Lopez.

Borja Soto to obecnie jedyny hiszpański śpiewak flamenco zamieszkujący w Polsce, pochodzący z Sewilli. Występuje w Polsce od 2013 roku w różnych formacjach podczas takich wydarzeń jak: Jazz w Pałacach – Zamek Moszna, Duende Festival w Poznaniu, Polska Platforma Tańca, Folk Inspirations Łódź, Ethno Jazz Festival Wrocław, Europejska Stolica Kultury - inauguracja 2016, Święto Muzyki w Bukowcu, Międzynarodowy Festiwal Folkloru w Zielonej Górze, BRAVE Together. Jest też dyrektorem artystycznym wrocławskiego cyklu koncertowego, pt. „Wieczory Flamenco” oraz liderem zespołu Los Duendes.

Damian Kowaliński jest pierwszym polskim gitarzystą flamenco, który w roku akademickim 2011/2012 otrzymał stypendium za wybitne wyniki w nauce gry na gitarze w cenionej na całym świecie szkole Fundación de Arte Flamenco Cristina Heeren w Sewilli, gdzie pobierał lekcje u mistrzów tego gatunku. Obecnie mieszka w Polsce i regularnie koncertuje w kraju i za granicą z najwybitniejszymi artystami. Zaprasza muzyków i tancerzy z Hiszpanii, przybliżając polskiej publiczności sztukę flamenco w jej autentycznej formie. Jest również kompozytorem i nauczycielem gry na gitarze flamenco.

Tę trójkę zobaczymy we wspólnym programie, który zaprezentują nam w ramach kolejnego „Wieczoru Flamenco”.  Koncertowi towarzyszyć będzie degustacja i sprzedaż hiszpańskich produktów regionalnych. Organizatorami wydarzenia są: KA-International Art Management, Sala Witrażowa, Fandango Polska.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu