WIEŚCI

1, 2, 3 - 35, 36, 37»

Dwa lata Radia Danielka

Radio Danielka
Dwa lata temu, na początku marca w internecie po raz pierwszy pojawiło się Radio Danielka. Grupa pasjonatów, w reakcji na otaczającą nas – i ciągle kurczącą się – mizerotę medialną postanowiło coś z tym zrobić. Zrobili radio. czytaj całość »

Kraków nie tylko dla szantyfanów

Shanties 2020 w Krakowie
Pierwszy raz Festiwal „Shanties” odbył się w październiku 1981 r., a po roku przerwy, już w lutym, jego druga edycja. Od tamtego czasu, co roku do Krakowa ściągają fani piosenek żeglarskich oraz szant, z całej Polski, a nawet ze świata. czytaj całość »

The Fairy Folk Tour 2023

Trasa „The Fairy Folk Tour” rusza z kopyta już pod koniec marca 2023. Na koncertach w sześciu miastach pojawi się wiele zespołów z polskiej sceny folk metalowej oraz kapele zagraniczne. Będzie różnorodnie i ciekawie! czytaj całość »

Bloodywood w Hybrydach

Wywołali sensację wrzucając do sieci “anty-popowe” przeróbki znanych przebojów. Nie dali się jednak zaszufladkować jako viralowy cover band i autorskim materiałem udowodnili, że mają jeszcze dużo do powiedzenia. czytaj całość »

Karpaty Magiczne wracają

Karpaty Magiczne
Po latach ciszy znów w Warszawie wystąpią Anna Nacher i Marek Styczyński, czyli kultowy już dla wielu, choć nie jest to zespół stricte folkowy – projekt Karpaty Magiczne / Magic Carpathians. Koncert odbędzie się w Wolskim Centrum Kultury. czytaj całość »

"Blackleg Miner" w kopalni Guido

Blackleg Miner video North Cape
Gorąco w czas przedświąteczny na Górnym Śląsku w nurcie folku morskiego. Jak nie premiera singla na „innym” nośniku, to premiera teledysku. Grupa North Cape przygotowała swoją wersję słynnego brytyjskiego folksongu. czytaj całość »

Pierwszy w świecie taki singiel

Pakiet „Sąsiedzi – Here's A Health |2001-2021”
Zespół folkowo-szantowy Sąsiedzi z Gliwic oraz firma muzyczna Yayuma z Katowic podsumowali właśnie wspólny projekt wydawniczy, którego pomysłodawcą i wydawcą była Fundacja Folk24. A było co świętować. czytaj całość »

Kilka nowości w Chatce Żaka

Orkiestra św Mikołaja
Grudzień tradycyjnie należy do jednego z najstarszych festiwali na naszej etnofolkowej scenie. Już po raz 32. na legendarnej scenie Chatki Żaka w Lublinie zagości międzynarodowy festiwal muzyki ludowej – Mikołajki Folkowe. czytaj całość »

DakhaBrakha znów w Polsce

Dakha Brakha
Po fenomenalnym występie na Open’erze, DakhaBrakha wracają triumfalnie do naszego kraju na trasę klubową! Znany z wyjątkowych show kwartet odwiedzi w listopadzie tego roku pięć miast w Polsce. Szykujcie się na odjazdowe koncerty czytaj całość »

OPPA - bardów święto piosenki

OPPA 2021 – 38 Międzynarodowy Festiwal Bardów
Stowarzyszenie Literacko Muzyczne „Ballada” serdecznie zaprasza na koncerty OPPA 2022 – 39. Międzynarodowego Festiwalu Bardów, który już pod koniec listopada odbędzie się w Warszawie. Co roku to wielkie święto piosenki. czytaj całość »

Worldwide Music Expo rozpoczęte

28 WOMEX – Lizbona 2022
28 edycja WOMEX – Worldwide Music Expo rozpoczęła się wczoraj wieczorem w Lizbonie, stolicy Portugalii, oficjalną ceremonią otwarcia: „Lisbon Sounds”, w jednej z najbardziej historycznych i pięknych sal koncertowych Lizbony. czytaj całość »

Żywioły Dziedzictwa w Nowym Sączu

Kongres Kultury Regionów
Zbliża się jedno z najważniejszych wydarzeń poruszających tematy z zakresu ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego – Kongresu Kultury Regionów. W tym roku spotkanie odbędzie się w Nowym Sączu pod koniec października. czytaj całość »

Folkowcy z Norwegii w Polsce

Norweski zespół folkowy Roy Einar Dreng, Gerrard & Olsen rusza w przedpremierową trasę koncertową do Polski z albumem „Mellom Himmel og Jord”. Odwiedzą aż dziewięć miejscowości. Folk24 jest media patronem tej trasy. czytaj całość »

Piotr Bakal zaprasza do konkursu bardów

38 Międzynarodowy Festiwal Bardów OPPA 2021
Dyrektor Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej – Piotr Bakal oraz Stowarzyszenie Ballada po raz kolejny zapraszają do wzięcia udziału w konkursie organizowanym w ramach tego największego festiwalu bardów w Polsce. czytaj całość »

North Cape, Sąsiedzi i Bukartyk z AJAGORE

Piiotr Bukartyk i AJAGORE
Czwarta edycja, organizowanego przez Fundację Folk24 i Klub im. Jana Kiepury koncertu „Folk nad Przemszą – Pieśni wędrowców” zbliża się wielkimi krokami. W tym roku spotkają się North Cape, Sąsiedzi i Piotr Bukartyk z Ajagore. czytaj całość »

Koncert z premierą teledysku

Jarmużek/Pakowska
Kto nie załapał się na majową premierę koncertową zespołu Jarmużek/Pakowska we wrocławskiej Synagodze pod Białym Bocianem, tego zapraszamy na kameralny wieczór z wrocławskim duetem w Odra Centrum.
 
czytaj całość »

Plon niesiemy, plon!

Szybkimi krokami zbliża się jesienna równonoc. W Warszawie po raz kolejny odbędzie się celebracja Święta Plonów, połączona ze znakomitą muzyką na żywo i merytorycznymi wykładami. Już w najbliższą sobotę "Plon niesiemy, plon!". czytaj całość »

Folk Fiesta dla Krzyśka

Sierra Manta
„Folk Fiesta – Chwile wspomnień” to koncert poświęcony pamięci Krzysztofa Kubańskiego, oddanego kulturze i przede wszystkim muzyce etno i folk menedżerowi, organizatorowi, dyrektorowi, którego pożegnaliśmy w czerwcu. czytaj całość »

Pereł i Łotrów trzy dekady w folku

Szanty we Wrocławiu 2021
Zbliża się 38 edycja uznanego już od lat na tzw. scenie szantowej festiwalu muzyki morza w Tychach. W tym roku wyjątkowa, bo okraszona zacnym jubileuszem gospodarzy, na który zjadą znamienici goście, w tym dawni członkowie zespołu. czytaj całość »

Brzmienia z Podlasia, Moraw i spod Diablaka

Malownicza Czeremcha już po raz 27. będzie gościła fanów folku z całej Polski. Przez kolejne lata festiwal zdobył uznanie widzów i wykonawców. Tym razem na Podlasiu zaprezentuje się 14 zespołów z Polski i z zagranicy. czytaj całość »

Poczuj saharyjskiego bluesa, posłuchaj kory

African Beats Festival
African Beats Festival to jedno z największych wydarzeń w Europie prezentujących muzykę i kulturę Afryki. Na dodatek odbywające się w Polsce! Tego lata usłyszycie największe gwiazdy afrykańskiego world music. Będzie gorąco! czytaj całość »

PaskudoFonia zaprasza latem

Anna Pasek i Maryleen
Dzięki wsparciu Centrum Kultury „Victoria” gliwicka Fundacja PaskudoFonia, z Anią Pasek „Paskudą” na czele, znów może zaprosić fanów piosenki na cykl letnich koncertów pt. „W amfiteatrze podwórka”. czytaj całość »

Folkowisko już blisko

Folkowisko
To już zaraz, za chwilę! Dwunasta edycja festiwalu Folkowisko zbliża się wielkimi krokami. A w programie koncerty na dużej scenie, w stodole i spontaniczne granie po krzakach – od słowiańskiego rock’n’rolla po pieśni obrzędowe. czytaj całość »

Na Dzikiej Plaży się wydarzy

Fifidroki
W tym sezonie muzyka etno, folk, world music coraz głośniej rozbrzmiewa na Górnym Śląsku. Po Katowicach i Gliwicach, także Tychy zapraszają folkfanów do siebie, na imprezę „Etno Dzika Plaża”, która rusza już w najbliższą sobotę. czytaj całość »

Pardon To Tu jedyny koncert w Polsce

Mark Ernestus' Ndagga Rhythm Force
Po niemal czterech latach wraca do warszawskiego klubu Pardon, To Tu jeden z tych zespołów, który zrobił poprzednio na widzach ogromne wrażenie – senegalska formacja Mark Ernestus’ Ndagga Rhythm Force. To jedynym koncert w Polsce. czytaj całość »

W Krakowie o miłości i nadziei

Hajda Banda
W tym roku na Festiwalu Rozstaje/EtnoKraków gospodarze ugoszczą wykonawców z Polski, Ukrainy, Białorusi, Szwecji, Indii, Korei i Zimbabwe. Wsłuchamy się w ich opowieści, pieśni o miłości, o życiu, o śmierci, o nadziei. czytaj całość »

Ethno Port przeciwko wojnie

Hudaki Village Band

Artyści z dziesięciu krajów, na dwóch scenach przez trzy dni dadzą jedenaście koncertów. Tak właśnie zapowiada się tegoroczna, piętnasta edycja festiwalu Ethno Port, który już w najbliższy weekend odbędzie się w poznańskim „Zamku”.

czytaj całość »

Odszedł Krzysztof Kubański

Krzysztof Kubański
W miniony piątek zmarł nagle Krzysztof Kubański – jeden z nielicznego grona profesjonalnych, doświadczonych, z kiludziesięcioletnim doświadczeniem managerów muzycznych na naszej scenie etnofolkowej. Miał 68 lat. czytaj całość »

Z Haiti do katowickich Ogrodów

Moonlight Benjamin
Tegoroczny Festiwal Muzyki Świata Ogrody Dźwięków w Katowicach odwiedza w tym roku nieodkryte jeszcze przez siebie wyspy i kraje. W podcieniach Miasta Ogrodów po raz pierwszy na festiwalu zabrzmi muzyka z Haiti i Albanii. czytaj całość »

Śpiew i taniec w rytmach flamenco

W ostatnią niedzielę maja Salę Witrażową Starego Klasztoru we Wrocławiu wypełnią dźwięki flamenco. Klimat południowej Hiszpanii zaserwują nam tancerka Anita Sułkowska oraz wokalista Borja Soto i gitarzysta Damian Kowaliński. czytaj całość »

KOSY z nagrodą i premierą

KOSY
Dawno temu zapowiadana, długo wyczekiwana, bo przez pandemię odraczana, ale wreszcie jest. Gotowa, nowa, debiutancka płyta wrocławskiego zespołu KOSY. Premiera uświetniona nagrodą na festiwalu Nowa Tradycja. czytaj całość »

Energia etno i folku w Ogrodach Dzwięków

Festiwal Muzyki Świata „Ogrody Dźwięków” 2021
Tak długiego i różnorodnego programu katowickiego festiwalu „Ogrody Dźwięków” dawno już nie było. Po pierwsze znów trzy dni, po drugie lista artystów powinna usatysfakcjonować niemal każdego fana etno, folku czy world music. czytaj całość »

Jest wino, będzie śpiew i muzyka

Kirszenbaum w Sztukówce
Podkarpackie wino (i piwo!), warsztaty, stoiska lokalnych rzemieślników i duuuużo cudnej muzyki w miejscu niesamowitym. Tak organizatorzy cyklu „Sztukówka zaprasza” zapowiadają, tegoroczną, drugą edycję imprezy.
czytaj całość »

Piotr Damasiewicz Into the Roots z Grand Prix

Nowa Tradycja 2022
Za nami kolejna, dwudziesta czwarta edycja Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja”, w ramach którego odbywa się szereg konkursów ważnych dla polskiej sceny etno-folk-worldmusic. Znamy już ich laureatów. czytaj całość »

Mandili Trio dla pokoju i braterstwa

Mandili Trio
Podziwiane na całym świecie gruzińskie Trio Mandili zaśpiewa na specjalnym charytatywnym koncercie w Ambasadzie Wolności w Chutorze Gorajec. Koncert dla pokoju, dla solidarności między Polakami Gruzinami i Ukraińcami czytaj całość »

Folk i wielokulturowość na nocy muzeów

Olgierd Dokalski / Stanisław Matys (kIRk)
Tegoroczna Noc Muzeów w Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie przebiegać będzie pod hasłem wielokulturowości: „Jeden człowiek, wiele wymiarów”. Kamienicę przy ul. Foksal ożywią m.in. etniczne i folkowe brzmienia. czytaj całość »

Trzeci koncert na trzecim livie

CD „Trzeci koncert” Orkiestra św. Mikołaja
Orkiestra św. Mikołaja na sezon koncertowy 2022 przygotowała dla swoich fanów nie lada gratkę muzyczną. Właśnie ukazała się kolejna, czternasta już płyta kapeli, a trzecia „live” w historii, o wiele mówiącym tytule... „Trzeci koncert”. czytaj całość »

S. I. E. świętuje

Studium Instrumentów Etnicznych
Dziesięć lat temu, 12 kwietnia, powstało Studium Instrumentów Etnicznych. Chociaż członkowie składu skupiają się obecnie głównie na projekcie DYM, to zespół jest ciągle aktywny i podobnie jak na początku wędruje swoimi ścieżkami. czytaj całość »

Folkowe Grammy

Grammy Awards 2022
The Recording Academy ogłosiła właśnie zwycięzców 64. edycji nagród GRAMMY. Na liście laureatów i nominowanych – w kategoriach American Roots i nie tylko – znalazło się m.in. kilkunastu ciekawych wykonawców folkowych. czytaj całość »

Orkiestra św. Mikołaja i rockmeni

Czas Ukrainy '22
Dzięki współpracy lubelskiego środowiska muzycznego ukazała się ciekawa wersja jednego z największych przebojów grupy Deep Purple, antywojennego w swojej wymowie, hard rockowego hymnu „Child in Time”. Są folkowe akcenty. czytaj całość »

Jean-Luc Thomas i Gab Faure w Polsce

Gab Faure i Jean-Luc Thomas
Nie poprzestają na umiejętnym wprowadzaniu ludzi do przyjemnego tańca, ale do granych przez nich tradycyjnych melodii ludowych dodają trochę akcentów i rytmów złowionych podczas ich dalekich podróży po całym świecie. czytaj całość »

15 lat kolektywu tereNnowy

15 lat kolektywu tereNnowy
W marcu 2022 roku mija piętnaście lat od pierwszej akcji kolektywu tereNnowy w Cafe Okna w stołecznym Zamku Ujazdowskim. Od tamtej pory odbyło się prawie 150 wydarzeń artystycznych – koncertów, happeningów, festiwali, animacji.
czytaj całość »

Wirtualne Gęśle po raz 19

Płyty, laureatki Wirtualnych Gęśli

Wystartowała 19 edycja internetowego plebiscytu WIRTU@LNE GĘŚLE na folkową płytę roku. Tym razem wybieramy najlepszą folkową płytę, która ukazała się w Polsce w 2021 roku, a jest z czego wybierać – zgłoszono prawie 70 CD.

czytaj całość »

Znów szanty i piosenki w Krakowie

38 Shanties w Krakowie
W stolicy Małopolski po raz czterdziesty pierwszy zbiorą się sympatycy dawnych pieśni morza i współczesnych piosenek żeglarskich, by świętować wspólnie na najważniejszym polskim i cenionym w świecie festiwalu „Shanties”. czytaj całość »

Zgłoszenia tylko do poniedziałku

Folkowy Fonogram Roku i Fonogram Źródeł  A. D. 2021
Jeśli grasz folk lub muzykę ludową i w ubiegłym roku wydałeś płytę zgłoś ją do konkursu Polskiego Radia na Folkowy Fonogram Roku lub Fonogram Źródeł. Nie zwlekaj, zgłoszenia można wysyłać tylko do poniedziałku! czytaj całość »

Ogólnopolskie Święto Welesa

Tematem przewodnim tegorocznego Festiwalu Kultury Słowian będzie świat chtoniczny (podziemny) w mitologii i wierzeniach dawnych Słowian. W ramach festiwalu odbędą się wykłady, warsztaty, panele dyskusyjne i koncerty.
czytaj całość »

Ruszył nabór na kolejny WOMEX

Womex 2017 w Katowicach
Organizatorzy WOMEX 2022 zapraszają do nadsyłania swoich zgłoszeń do udziału w tegorocznych targach wszystkich artystów, zespoły, DJ-ów i producentów muzycznych, filmowców, ekspertów branżowych i artystycznych wizjonerów. czytaj całość »

"Ukony" na CD i na trasie

,,Ukony”- taki tytuł nosić będzie najnowsze wydawnictwo formacji Cronica, który ukaże się już na początku lutego. Słowo zostało zaczerpnięte z języka staropolskiego. Będzie też trasa promująca krążek i rozpocznie się w Warszawie.

czytaj całość »

Here is a Health - opowieść Sąsiadów

32 Szanty we Wrocławiu – Sąsiedzi
Śląski zespół folkowo-szantowy Sąsiedzi w ramach celebrowania dwudziestolecia działalności nagrał i w połowie grudnia opublikował w kanałach streamingowych singiel pt. „Here's a Health”. Nagrano go w nowej technologii audio. czytaj całość »

RAPOWY w zmienionej aranżacji

Rapowy Odpoczno
Ostatnie miesiące dla zespołu Odpoczno to intensywna praca w studio oraz na planie zdjęciowym. Nic dziwnego przyszłym roku zespół planuje trasę koncertową, której zwiastunem jest, m.in.: najnowszy wideoklip do utworu „Rapowy”. czytaj całość »
1, 2, 3 - 35, 36, 37»
Pokaż menu