Worldwide Music Expo rozpoczęte

28. Targi muzyki świata w Lizbonie
Kamil Piotr Piotrowski, 21 października 2022
28 WOMEX – Lizbona 2022
Fot. WOMEX / Eric van Nieuwland
28 edycja WOMEX – Worldwide Music Expo rozpoczęła się wczoraj wieczorem w Lizbonie, stolicy Portugalii, oficjalną ceremonią otwarcia: „Lisbon Sounds”, w jednej z najbardziej historycznych i pięknych sal koncertowych Lizbony.

WOMEX – Worldwide Music Expo, to jak wieść niesie największe targi muzyki świata w Europie i jedne z największych na świecie. Co roku odbywają się w różnych europejskich lokalizacjach i gromadzą tysiące przedstawicieli etnofolkowgo rynku muzycznego, od artystów, przez wydawców po menadżerów i producentów – tworząc wielką muzyczną rodzinę, pięknie zwaną Womexicans.

W tym roku po raz drugi targi zawitały do Lizbony w Portugalii, ale przypomnijmy, że gościliśmy je też w Polsce, w Katowicach w 2017 r.

Na 28 edycji w ramach tzw. „prezentacji showcaseowych” scenę polską reprezentuje kapela Tęgie Chłopy. Natomiast w kuluarach, a przede wszystkim na stoisku Instytutu im. Adama Mickiewicza, także spotkać będzie można polskich muzyków i managerów. W skład polskiej delegacji weszli bowiem m.in.:

  1. Mateusz Dobrowolski (Hańba, Hajda Banda)
  2. Łukasz Kumor (JuJu Sounds)
  3. Ewelina Krawczyk (Się Tworzy – Karolina Cicha, Wowakin)
  4. Barbara Songin (Sutari, Mehehe)
  5. Radek Bond Bednarz (Silent Witness)
  6. Bożena Szota (Ethno Port)
  7. Martyna van Nieuwland (Katowice Miasto Ogrodów)
  8. Katarzyna Masior (Ethno Kraków – Rozstaje)

Wczoraj, tj, 20 października, w obecności ponad tysiąca gości, najstarsza sala koncertowa stolicy Portugalii – Teatro Tivoli z 1920 roku – wypełniła się bogatymi dźwiękami tego ekscytującego miasta, potwierdzając pozycję Portugalii jako dobrego przykładu współdziałania kultur, muzyki i tradycji.

Tytułowy koncert „Lisbon Sounds” zaprezentował muzykę tworzoną w Portugalii i jej skrzyżowanie z różnymi artystycznymi pomysłami, odkrywając na nowo i jednocząc głosy, style, wyobraźnię i instrumenty z portugalskiej kultury popularnej. Wieczór otwarcia uświetniło występami czterech portugalskich artystów: Beatriz Felicio, Club Makumba, Expresso Transatlântico i Júlio Resende.

Wieczór oczywiście nie mógł obejść się bez przemówień. Inaugurację otworzył tegoroczny partner lokalny WOMEX, António Miguel Guimarães z AMG Music. Podziękował i wyraził uznanie wszystkim zaangażowanym w sprowadzenie WOMEXu do Portugalii po raz drugi. Po nim przemawiali kolejno:
Alexander Walter, dyrektor, WOMEX
Carla Simões, dyrektor, Turystyka Portugalii
Pedro Adão e Silva, Minister Kultury, Lizbona
i Diogo Moura, radny ds. kultury, Rada Miasta Lizbony, który powiedział, że:

– „Kultura jest zawsze przestrzenią dialogu, wzajemnego poznania i wzajemnego uznania, a my mamy szansę rozpocząć ten dialog... kultura jest wspólną odpowiedzialnością i daje kontekst, w którym ludzie mogą być razem...”

28 Targi WOMEX – Worldwide Music Expo 2022 potrwają do niedzieli 23 października. Śledzić je możecie na profilu targowym FB oraz na stronie WOMEX

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu