Z Haiti do katowickich Ogrodów

10. Festiwal Ogrody Dźwięków w Katowicach
Kamil Piotr Piotrowski, 2 czerwca 2022
Moonlight Benjamin
Fot. Nöt
Tegoroczny Festiwal Muzyki Świata Ogrody Dźwięków w Katowicach odwiedza w tym roku nieodkryte jeszcze przez siebie wyspy i kraje. W podcieniach Miasta Ogrodów po raz pierwszy na festiwalu zabrzmi muzyka z Haiti i Albanii.

Od pierwszego spotkania z muzyką świata na placu Sejmu Śląskiego w 2013 roku gośćmi festiwalu byli artyści z niemal całego basenu Morza Śródziemnego i najdalszych zakątków Europy – od Wysp Owczych po Bałkany. Były też wycieczki pozakontynentalne, nawet na Wyspy Zielonego Przylądka.
Tym razem Ogrody Dźwięków przeskakują Atlantyk, żeby wylądować na Haiti. To stamtąd pochodzi gwiazda pierwszego dnia festiwalu (10 czerwca) – Moonlight Benjamin.

Wokalistka urodziła się na Haiti i przez jednych nazywana jest Królową Punky Voodoo, przez innych karaibską Patti Smith. Brytyjski „Guardian” w muzyce Moonlight usłyszał również wpływy The Black Keys i The White Stripes. Wydała dwa świetnie przyjęte albumy: „Siltane” i „Simido”. Jej muzyka to fuzja rocka, karaibskich melodii i rytmów, voodoo i amerykańskiego bluesa lat siedemdziesiątych. Te elementy w połączeniu z potężnym głosem Moonlight, śpiewem w haitańskim kreolskim i francuskim, riffami gitar tworzą odurzający trans w bardzo świeżym i wybuchowym stylu.

Szczegółowy program festiwalu znajdziecie w naszym dziale „wydarzenia

Źródło: materiały prasowe

 

10 Festiwal Muzyki Świata „Ogrody Dźwięków”, 10-12.06.2022, Katowice
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu