S. I. E. świętuje

Dekada z etnomuzyką i edukacją
Kamil Piotr Piotrowski, 14 kwietnia 2022
Studium Instrumentów Etnicznych
Fot. Press
Dziesięć lat temu, 12 kwietnia, powstało Studium Instrumentów Etnicznych. Chociaż członkowie składu skupiają się obecnie głównie na projekcie DYM, to zespół jest ciągle aktywny i podobnie jak na początku wędruje swoimi ścieżkami.

Nieoczywistość muzyki Studium Instrumentów Etnicznych i brak możliwości dookreślenia jej w ramach jednego gatunku sprawiła, że grupa ta porusza się nie tylko po polskiej scenie folkowej, ale z ciekawością była przyjmowana także na jej obrzeżach czy wręcz w innych nurtach, powodując żywe dyskusje i przyciągając uwagę krytyków i dziennikarzy muzycznych. Cechą charakterystyczną zespołu są niezwykle emocjonalne koncerty, przeradzające się w psychodeliczne niemal spektakle oparte na lirycznych tekstach, improwizacji, współodczuwaniu i transie.

S.I.E. – „Laleczka”

https://www.youtube.com/watch?v=3ZAQjvdMsn8

Potwierdza ten opis także Maciej Szajkowski z Kapeli ze Wsi Warszawa pisząc:

– „Udało im się wymyślić coś nowego, o co we współczesnej muzyce trudno. Udało się stworzyć wspólnotę wokół dźwięku”.

W swej dziesięcioletniej historii Studium Instrumentów Etnicznych zaliczyło kilka spektakularnych sukcesów jak choćby koncert w – wtedy jeszcze kultowym – Studiu im. Agnieszki Osieckiej w radiowej Trójce – co było dane dotąd niewielu folkowcom. Sporym echem odbiła się też trasa „Folk Off Tour”, którą Studium zagrało wraz z zespołami R.U.T.A., Spięty, i Hańba!. Zespół realizował też wspólne projekty z jazzmanami – Henrykiem Gembalskim, Krzysztofem Majchrzakiem czy Włodkiem Kiniorskim; raperami – Duże Pe, Muflon; zagrali też koncert z wybitnym perkusistą Calvinem Westonem.

S.I.E. – „Moja Mina”

https://www.youtube.com/watch?v=bvekYKF58GU

Bardzo aktywni są też na niwie edukacji dzieci i młodzieży. Liczne warsztaty, spotkania, prezentacje dla najmłodszych zaowocowały utworzeniem dziecięcego składu – Małe S.I.E., które wydało też płytę pod tytułem „7 bajek”.

Małe S.I.E.:

https://www.youtube.com/watch?v=64Zh8bWf4Hw

Duże S.I.E. ma na koncie dwie płyty (o premierze pierwszej pisaliśmy tu: „Dźwięki z Świętokrzyskiego”), kilka nagród i setki koncertów na festiwalach, w filharmoniach, na scenach teatralnych, w tym m.in. na warszawskim „Skrzyżowaniu Kultur”, „Cieszanów Rock Festival” czy „Mikołajkach Folkowych” w Lublinie. Z kolei w ostatnich latach SIE można było usłyszeć na festiwalach psy-transowych takich jak Organic, Freak czy Dharma Festival, a również innych scenach muzyki alternatywnej – dwukrotnie odwiedzili gorzanowski Hultaj Festival i gdański Fląder. Mają też na koncie współorganizację własnego festiwalu muzyki etniczno-folkowej (pisaliśmy o tym tu: „Dołącz do stada” i tu: „Elektronicznie i ludowo”)

W międzyczasie zmieniła się załoga i charakter zespołu – z bębniarskiego kolektywu przeistoczył się w skład oparty częściowo na instrumentach harmonicznych, zachowując jednak swój niepowtarzalny, etniczny sznyt. Ze Studium wyrósł również nowy projekt – DYM (pisaliśmy o tym w: „STIFF poszedł z DYMem”), tworzący mistyczno-folkową muzykę nawiązującą w treści i przesłaniu do dziedzictwa dawnych mieszkańców ziem centralnej i południowej Polski (kultura przeworska).

DYM – „Wszystko się kończy”

https://www.youtube.com/watch?v=Ss0akaudyYU

Nie byłoby tego wszystkiego bez charyzmatycznego założyciela i ducha zespołu, „Człowieka Roku 2014 powiatu skarżyskiego”, muzyka wielu formacji (m.in. Stiff Staff, New Band Piotra Stefańskiego. To głównie jego pomysły, kontakty, aktywność stoi za całą działalnością zespołu, który w najbliższych planach ma nagranie nowej płyty – tym razem w formie koncertu live, która byłaby podsumowaniem kolejnego etapu twórczości.

Zespołowi i jego liderowi życzymy kolejnych dekad udanej działalności, a Was zachęcamy do śledzenia ich poczynań, bo z pewnością jeszcze czymś nas zaskoczą.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu