Kilka nowości w Chatce Żaka

32 Mikołajki Folkowe w Lublinie
Kamil Piotr Piotrowski, 5 grudnia 2022
The Helping Hand and Friends
Fot. Press
Grudzień tradycyjnie należy do jednego z najstarszych festiwali na naszej etnofolkowej scenie. Już po raz 32. na legendarnej scenie Chatki Żaka w Lublinie zagości międzynarodowy festiwal muzyki ludowej – Mikołajki Folkowe.

W programie nie zabraknie koncertów uznanych gwiazd muzyki etno, jak i dopiero początkujących, studenckich zespołów, warsztatów wprowadzających w świąteczny klimat, wernisaży wystaw, uwielbianego Jarmarku Cudów czy wkraczającego dopiero na sceny festiwalowe Ethno Silent Disco.

Na festiwalowej scenie wystąpią między innymi: Chrust, Joryj Kłoc (Ukraina), Almir Meskovic & Daniel Lazar (Bośnia/Serbia), Štefan Štec i Fajta (Słowacja) czy gospodarze – Orkiestra św. Mikołaja.
– W swojej tegorocznej edycji Mikołajki Folkowe zaproponują, przede wszystkim, odnowioną formułę konkursu Scena Otwarta. To ważny element naszego festiwalu. Najstarszy w Polsce i bardzo prestiżowy konkurs. Od lat kształtuje on polską scenę folkową. Oprócz muzyki rekonstruującej zaprezentujemy w tym roku, w czasie koncertu finałowego konkursu, wizjonerskie autorskie przekazy. Chcemy stworzyć nową, współczesną definicję tego nurtu muzycznego. Po raz pierwszy od 30 lat nie mówimy, ale pytamy muzyków czym dla nich jest folk – mówi Bogdan Bracha, organizator wydarzenia, lider Orkiestry Świętego Mikołaja.

Jego słowa potwierdzi z pewnością koncert zamykający – niedzielny „Around the world in two hours”. W koncercie wystąpią zespoły złożone głównie ze studentów zagranicznych uczących się w Lublinie. Na scenie zobaczymy wykonawców z dziewięciu krajów: Zimbabwe, Kenii, Indii, USA, Ukrainy, Białorusi, Kolumbii, Bułgarii i Polski. Zespół The Helping Hand (na zdjęciu powyżej) wraz z przyjaciółmi zabierze słuchaczy w muzyczną i artystyczną podróż dookoła świata. W dwie godziny poznamy dźwięki i kolory naszego globu. Projekt jest realizowany dzięki Stypendiom Kulturalnym Bogdanki w Chatce Żaka.

Przed nami 32 edycja festiwalu Mikołajki Folkowe  (8-11.12.2022). Cztery dni, moc wydarzeń, szczegółowy program festiwalu znajdziecie w naszym dziale „Wydarzenia”.

 

32 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe”, 9-11.12.2022, Lublin
Portal Folk24 jest patronem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu