W Krakowie o miłości i nadziei

24. Festiwal Etno Kraków Rozstaje
Kamil Piotr Piotrowski, 26 czerwca 2022
Drewo
Fot. Press / EtnoKraków/Rozstaje
W tym roku na Festiwalu Rozstaje/EtnoKraków gospodarze ugoszczą wykonawców z Polski, Ukrainy, Białorusi, Szwecji, Indii, Korei i Zimbabwe. Wsłuchamy się w ich opowieści, pieśni o miłości, o życiu, o śmierci, o nadziei.

Tegoroczna, 24 już edycja niezwykłego festiwalu Rozstaje (od 2015 r. EtnkoKraków/Rozstaje) znów uraczy nas dźwiękami z całego niemal świata. W krakowskich Fortach Kleparz przez klika dni będziemy mogli poznać różne nurty i odmiany muzyki etno i folk... i world music.

W programie dominować będą artyści z Ukrainy i Białorusi, krajów, które tuż za naszymi granicami toczą nierówną walkę o swoje prawo do wolności przekonań, niezależności.

– „Sowieckiej Hydry łeb odrasta. Zło, które wyrządza, przekracza granice wyobraźni. W postpandemicznych oparach barbaria. Muzyka i poezja objaśniają świat. Również świat taki, którego nie sposób zrozumieć. Są obszarem wolności i dialogu. Otwórzmy się na nadzieję. Ludzi DOBREJ woli jest więcej!” – pisze Jan Słowiński, dyrektor i wieloletni organizator festiwalu w zapowiedziach.

Obok gości specjalnych pojawią się też na scenach artyści z innych zakątków świata – Indii, Korei, Zimbabwe.

Z Kijowa do Krakowa

I tak w ramach pasma KIJÓW_KRAKÓW wystąpią m.in.: legenda ukraińskiej sceny muzyki tradycyjnej – zespół Drewo, słynna kijowska formacja Dakh Daughters, Joryj Kłoc, Gordiy Starukh / Гордій Старух, Traditune i zespół Sergeya Ochrimchuka. W ramach koncertów plenerowych w Fortach również: charyzmatyczny Mathias Muzaza z grupą Mokoomba (Zimbabwe) i Gatham Udupa Collective (Indie).

Z mińska do Krakowa

Z kolei wieczór Mińsk_Kraków w ramach ogłoszonych przez Swiatłanę Cichanouską Dni Kultury Białoruskiej – to spotkania z udziałem znamienitych artystów białoruskiej sceny etno i world music. Wśród gości m.in. laureaci „Nowej Tradycji 2022” – zespół Hajda Banda / Гайда Банда (Białoruś/Polska).

Polskie wsparcie

W ramach tegorocznej edycji wystąpią też czołowi artyści polskiej sceny etno, m.in. Orkiestra Galicja, Kapela Brodów (Krakowiaki), Joanna Słowińska & Stanisław Słowiński (Polesie – pieśni przesiedlone), Wandering Songs, kapela Niwińskich, Garnizon Jarosław oraz Sutari we wspólnym projekcie ze szwedzkim Fränder.

Sceny festiwalowe

Na „Scenie Inspiracje” spotkają się wybitni etnojazzowi muzycy: KoptycusOleś Brothers & Dominik Strycharski oraz artyści projektu Min Jin Seo Sextet (Korea/Polska) z udziałem m.in. Pawła Kaczmarczyka. Z kolei „Scena Nova” to miejsce prezentacji młodych zespołów etno i world music: Vechi Acum, Organic Noises, Baykuri, Swada, Dola, Teatr Złoty Róg, a w Alchemii premierowo Chvost & noc etnoelektro: Eta Hox, Daniel Drumz, Mentalcut). Odbęda się też tradycyjnie: noce tańca, noce pieśni i warsztaty muzyczne. Poprowadzą je: Giridhar Udupa (rytmy Indii południowych), Iryna Klymenko (pieśni ukraińskie), Piotr i Bogumiła Zgorzelscy (warsztaty tańców regionu krakowskiego), Paula i Sabina Krauze (pieśni greckie i słowiańskie), Katarzyna Chodoń (pieśni jagodne). Z dedykacją dla najmłodszych zaplanowano warsztaty Oksany But (pieśni ukraińskie) i warsztaty plenerowe „Dla Ukrainy” ŻyWej Pracowni.

Szczegóły festiwalu (program, ceny biletów, adresy lokalizacji znajdziecie w naszym dziale „Wydarzenia: 24 EtnoKraków/Rozstaje” oraz na stronie festiwalu Etno Kraków/Rozstaje.

Wakacyjny sezon festiwalowy A.D. 2022 inaugurujemy w Krakowie

 

Etno Kraków/Rozstaje, 3, 7-8.07.2022, Kraków
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu