Pierwszy w świecie taki singiel

Sąsiedzi „Heres A Health” 2001-2021
Witt Wilczyński, 18 grudnia 2022
Pakiet „Sąsiedzi – Here's A Health |2001-2021”
Fot. Kamil Piotr Piotrowski
Zespół folkowo-szantowy Sąsiedzi z Gliwic oraz firma muzyczna Yayuma z Katowic podsumowali właśnie wspólny projekt wydawniczy, którego pomysłodawcą i wydawcą była Fundacja Folk24. A było co świętować.

Rok temu, 18 grudnia 2021, ukazał się w większości muzycznych platform streamingowych, takich jak YouTube Music, Tidal, Deezer, Spotify i inne, niezwykły singiel zespołu folkowo-szantowego Sąsiedzi z Gliwic pt. „Here's A Health”. To pochodząca ze Szkocji, spopularyzowana w Irlandii pieśń folkowa, którą Sąsiedzi w nowej odsłonie postanowili nagrać z okazji obchodów swojego 20-lecia.

 

O premierze w sieci pisaliśmy tak: Here's A Health – opowieść Sąsiadów

 

Singiel to niezwykły z dwóch powodów.

„To pierwszy w historii światowej muzyki... singiel Sąsiadów” – jak chwali się z humorem zespół w opisie.

Po drugie to pierwszy na świecie utwór nagrany z wykorzystaniem nowej technologii nagrań audioPONA sound, w preprocessingu (dotąd używano jej już po nagraniach, w czasie masteringu).

W wielkim skrócie – ta nowa technologia nagrań likwiduje ułomność głośników – nie odtwarzających dziś w pełni jeszcze tego, co zostało wcześniej nagrane i utrwalone – w taki sposób, że pozwala odtworzyć im w o wiele szerszym zakresie to, co dotąd było ukryte dla naszych uszu.
Efekt, dla kogoś kto słyszy to pierwszy raz, jest piorunujący!

– „Ten wynalazek zmieni świat muzyki, już go zmienia” – czytamy w materiałach wydawcy singla – naszej Fundacji Folk24.

O systemie PONA sound i jego wynalazcy – inżynierze, elektroniku z Bielska-Białej – Jerzym Ponie możecie poczytać więcej na stronie ponasound.com

Singiel na CD i... pendrivie

Ponieważ nagranie w streamingu nie oddaje w pełni tego brzmienia, efektu, tuż po premierze w sieci wydawca zaproponował, by wydać singla także na CD i na... pendrivie! Zwłaszcza ten ostatni nośnik jest pewną nowinką i ciekawym rozwiązaniem.

Poza właścicielem technologii – firmą Yayuma z Katowic, projekt wsparła też finansowo zabrzańska firma QNT Systemy Informatyczne (współpracująca z Fundacją Folk24 od lat). Motywem graficznym wydawnictwa stał się piwny kufel. Wydanie całości i świętowanie zaplanowane zostało na wiosnę b.r.

Projekt „Sąsiedzi – Here's A Health | 2001-2021”

Jak się okazało na początku roku kufel z wersji wirtualnej zmaterializował się w prawdziwy, porcelanowy (naszym stałym Czytelnikom być może coś przypomni), z odpowiednim do okazji „grawerunkiem”. Co prawda CD ukazało się w maju – ale bez fanfar, bo nikomu jakoś nie było w głowie świętowanie – za to na pendrive'y trzeba było poczekać dłużej, niż planowano. Ostatni element układanki projektu  – z singlem w kilku wersjach formatów (wave, mp3) oraz książeczką w PDF, ukazał się dopiero w grudniu, rok po nagraniach.

Jak napisali Sąsiedzi na swojej stronie sasiedzifolk.pl: „jeszcze nigdy tak długo nie czekaliśmy na prezenty, ale warto było!”

Rzeczywiście całość pakietu „Sąsiedzi – Here's A Health | 2001-2021” – ceramiczny kufel, CD stylizowane na winyla czy pendrive w kształcie karty magnetycznej – robią wrażenie.

Jak zapowiada wydawca i zespół szansa na zdobycie całego pakietu pojawi się po nowym roku – szczegóły poznamy niebawem. Śledźcie nasz serwis, stronę i facebooka Sąsiadów, ale też media i internet, bo z pewnością będzie go można też wygrać w różnych konkursach.

Utworu, jak już wspomnieliśmy, można też odsłuchać w sieci np. na kanale zespołu na YouTube

Sąsiedzi – Here's A Health (to the Company)

 

 

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu