DakhaBrakha znów w Polsce

Polski tour ukraińskiej grupy
Kamil Piotr Piotrowski, 4 listopada 2022
Dakha Brakha
Fot. Press
Po fenomenalnym występie na Open’erze, DakhaBrakha wracają triumfalnie do naszego kraju na trasę klubową! Znany z wyjątkowych show kwartet odwiedzi w listopadzie tego roku pięć miast w Polsce. Szykujcie się na odjazdowe koncerty

DakhaBrakha to jeden z najbardziej ekscytujących zespołów Ukrainy, jak i też całej Europy Wschodniej. Ich absolutnie wyjątkowy styl, nazywany przez samych artystów „etno chaosem” łączy w sobie wpływy tradycyjnych ukraińskich pieśni ludowych z eksperymentalnymi improwizacjami, których korzeni można szukać od Afryki po Australię.

Koncert DakhaBrakha to inspirujący, nieoczywisty performance, który zapada w pamięci na bardzo długo. Nie bez przesady nazywani są najbardziej rozpoznawalnymi ambasadorami kultury Ukrainy na świecie. Grali już przecież zarówno w potężnych salach koncertowych Europy, Azji i obu Ameryk, jak i na największych festiwalach muzyki popularnej, na czele z legendarnym Glastonbury, zaś ich nagrania video ze studia błyskawicznie stają się viralami.

Wyjątkowość muzyki DakhaBrakha płynie z autentyczności i siły przekazu uzyskanej dzięki pozornie prostym środkom. Tradycyjne instrumentarium w połączeniu z poruszającymi wokalami artystów tworzy spektakl, których pochłania słuchacza w całości.

DakhaBrakha powstała w 2004 roku w Kijowskim Centrum Sztuki Współczesnej „DAKH” – nazwa zespołu pochodzi od staroruskich słów даха i браха znaczących „dawać” i „brać”. W jego skład wchodzą: Marko Halanevych – śpiew, darbuka, tabla, didgeridoo, akordeon; Iryna Kovalenko ‒ śpiew, djembe, bęben basowy, akordeon, instrumenty perkusyjne, bugay, zgaleyka, piano; Olena Tsibulska – śpiew, bęben basowy, instrumenty perkusyjne; Nina Garenetska – śpiew, wiolonczela, bęben basowy. Artystycznym kierownikiem i pomysłodawcą zespołu jest awangardowy reżyser Vladyslav Troitskyi, dzięki któremu występy DakhaBrakha są tak niezwykłe od strony wizualnej. Na listopadowe koncerty zespół specjalnie przygotował nową, wyjątkową oprawę sceniczną. To będzie z pewnością jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych tegorocznej jesieni!

DakhaBrakha zagrają w ramach trasy po Polsce:

Szczegóły znajdziecie w naszym dziale „wydarzenia”.

 

Źródło: materiały prasowe organizatora

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu