Znów szanty i piosenki w Krakowie

41. Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Shanties”
Kamil Piotr Piotrowski, 13 lutego 2022
38 Shanties w Krakowie
Fot. Kamil Piotr Piotrowski
W stolicy Małopolski po raz czterdziesty pierwszy zbiorą się sympatycy dawnych pieśni morza i współczesnych piosenek żeglarskich, by świętować wspólnie na najważniejszym polskim i cenionym w świecie festiwalu „Shanties”.

Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Shanties” w Krakowie to już ceniona marka nie tylko wśród polskich miłośników dawnych i współczesnych pieśni o morzu, żeglowaniu, ale także tych z zagranicy. Co roku festiwal przyciąga tysiące fanów oraz wielu wykonawców spoza Polski, chcących wystąpić nad Wisłą. Co prawda ostatnie budżety festiwalowe nie pozwalały na to, by do Krakowa mogły przybywać liczące się gwiazdy światowej sceny folku morskiego, ale trafiały się tu naprawdę ciekawe grupy i soliści.

W tym roku Kraków będzie gościć jednego zagranicznego wykonawcę, znany już doskonale shantiesowej publiczności zespół z Anglii – The Exmouth Shanty Men (na zdjęciu powyżej). To kilkuosobowa grupa, która w strojach stylizowanych na te z epoki wielkich żagli prezentuje publiczności głównie dawne, tradycyjne pieśni marynarzy – szanty, pieśni pracy.

Fani tradycyjnych śpiewów będą mogli podziwiać ich występy na dwóch koncertach: sobotnim (26.02), zatytułowanym „Ptaki oceanów” – poświęcony pamięci żeglarki, promotorki żeglarstwa i miłośniczki szant Miry Urbaniak oraz w niedzielę w samo południe na koncercie tzw „klasycznym”, w którym wystąpią także polscy „specjaliści od szant”, czyli: Męski Chór Szantowy „Zawisza Czarny” (z Trójmiasta), Perły i Łotry, Ryczące Dwudziestki, Sąsiedzi (wszyscy z Górnego Śląska), Marek Szurawski (z Lublina) – jedyny w Polsce szantymen, mistrz gatunku, solista oraz dawno w Krakowie i w ogóle na polskich scenach rzadko słyszani The Pioruners (z Białegostoku). Jeśli ktoś zapragnie poczuć klimat dawnych żaglowców, pośpiewać w tłumie dawne szanty, to ten koncert jest właśnie dla niego.

Wspólne śpiewanie szant odbędzie się też w sobotnie południe na krakowskim Rynku pod wodzą chóru Zawiszaków i ze wsparciem wielu innych festiwalowych wykonawców. Ta inicjatywa trwa już od kilku lat i cieszy się sporym zainteresowaniem krakowian i turystów.

W sumie festiwal potrwa cztery dni – 24-27 lutego – a poza wspomnianymi koncertami odbędą się tradycyjnie dwa koncerty dla dzieci (w piątkowe i sobotnie przedpołudnia), koncert ballad i poezji morskiej (na inaugurację w czwartek), koncert pamięci barda nad bardami – Jerzego Porębskiego (piątek wieczór) oraz koncert finałowy (w niedzielę).

Na deskach Studia S3 Polskiego Radia Kraków, Kina Kijów i tawerny Stary Port, gdzie odbywać się będą koncerty wystąpią – poza już wymienionymi – Atlantyda, Banana Boat, Cztery Refy, Formacja, Klang,  duet Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Mechanicy Shanty, Waldemar Mieczkowski Band, Mietek Folk Olsztyn, Ryszard Muzaj, The Nierobbers, Stara Kuźnia, Roman Tkaczyk, Arek Wlizło oraz Zejman i Garkumpel.

Ciekawostką festiwalu i odskocznią od tradycyjnego morskiego grania i śpiewania będą z pewnością występy jazzowego Old Metropolitan Band i harmonijkowego Trio Con Brio.

W trosce o bezpieczeństwo uczestników organizatorzy – krakowska fundacja „Hals” – podjęli decyzję, że wstęp na wszystkie wydarzenia (łącznie z imprezami w Starym Porcie) możliwy jest tylko za okazaniem aktualnego paszportu covidowego (potwierdzającego komplet szczepień lub status ozdrowieńca aktualny na dzień danego koncertu).

Bawmy się bezpiecznie! Sail ho!



41. Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Shanties”, 24-27.02.2022, Kraków
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu