Heavyfolk i Folkmetal w Leśniczówce

Łysa Góra, Cronica i Radogost na wspólnym gigu
Witt Wilczyński, 28 listopada 2021
Fot. Press/FB/Youtube
Trzy kapele, trzy drogi folkowe i trzy różne spojrzenia na metal. Są z różnych krain a spotkają się na Śląsku. Już w najbliższą sobotę mazowiecko-śląskie folkmetalowe granie zabrzmi w Chorzowie.

Zespół Łysa Góra to folkowa dusza rodem z Mazowsza i okolic, mocno zakorzeniona w słowiańskim klimacie. Trudno ich jednoznacznie przypisać do jednego nurtu - tworzą muzykę czerpiąc zarówno ze słowiańskiej muzyki tradycyjnej, jak i swoich autorskich pomysłów, opartych o brzmienia okołometalowe.

Cronica z Jaworzna już w lipcu zapowiadała nową płytę, między innymi w Fonotece Polskiej w Radio Praga. Zespół łączy ciężkie gitarowe brzmienia z instrumentami oddającymi klimat średniowiecznych ballad, żeglarskich pieśni, powieści, podań, legend i innych utworów ludowych.

Radogost to już prawie weterani rodzimego folkmetalu, śpiewali o Babie Jadze zanim to było modne. Grupa powstała w 2006 roku i gra energetyczną muzykę metalową z elementami folkowymi, mocno zakorzenioną w tradycji słowiańskiej.We wczesnych tekstach Radogost nawiązuje do legend, mitów, podań i wierzeń słowiańskich, kultywując tradycje ludów zamieszkujących tereny między innymi dawnej Polski, Czech i Słowacji. Najnowsze produkcje skręcają w mroczny, dekadencki i surrealistyczny klimat. W części tekstów można odnaleźć Młodopolskiego mistrza upadku - Tadeusza Micińskiego.

Wszystkie te trzy drogi skrzyżują się już w najbliższą sobotę w chorzowskim Parku Śląskim w alei Muzyków. Patronujemy, polecamy! Warto tam być!

Szczegóły w naszym dziale wydarzenia.

 

Łysa Góra, Cronica, Radogost, 04.12.2021, Leśniczówka Rock'nroll Cafe, Chorzów

Portal Folk24 jest partnerem medialnym wydarzenia

 

 

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu