WIEŚCI

«1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 - 35, 36, 37»

O Bajgelmanie i Dylanie w Wawrze

To będzie nieoczywisty koncert, którego bohaterami będą dwaj wielcy kompozytorzy żydowskiego pochodzenia – Dawid Bajgelman i Bob Dylan. Dzieli ich epoka, łączy talent, pasja i poszukiwanie prawd uniwersalnych. czytaj całość »

Trebunie Tutki i Urmuli, Maria Pomianowska, Lagerstein, Łysa Góra i inni

Lato trwa. Część z nas urlopuje się, część już wróciła. Część dopiero pojedzie. A sierpniowe popołudnia i wieczory sprzyjają folkowi. W Warszawie dziać będzie się całkiem sporo, wielokulturowo i z różnymi wizjami folku. czytaj całość »

Ślunskie tońce i nie ino

I Śląski Tabor w Ornontowicach
Po raz drugi zjadą do Ornontowic miłośnicy kultury śląskiej, by zgłębiać tajniki tańca, muzyki regionu Górnego Śląska. Śląski Tabor to młoda impreza, która jednak ma już sporą rzeszę uczestników, swoich zagorzałych fanów i obrotnych organizatorów. czytaj całość »

Folkowe wiejskie podwórze pełne dźwięków świata

Za niecały miesiąc miłośników folku i etno czeka wielkie muzyczne święto na Podlasiu. Na Festiwalu Wielu Kultur i Narodów w Czeremsze zagrają zespoły z Polski, Ukrainy, Węgier, Rumunii i odległego Burkina Faso. Nie przegapcie. czytaj całość »

Estonian Voices, Darioush Rasouli, BUM BUM ORKESTaR, Sharena i inni

Chociaż lipy już w zasadzie przekwitły, to lipcowe koncerty szeroko rozumianego folku w Warszawie i okolicach zapowiadają się wcale ciekawie. Będzie bałkańsko, neofolkowo, karpacko, mazowiecko, cygańsko, klymatycznie warsiasko i regionalnie. czytaj całość »

Pardes Festival 2019

Muzyczna kwintesencja Pardes Festival 2019 to pieśni łemkowskie wplecione w prezentację zielnika łemkowskiego i koncert pieśni Żydów sefardyjskich (Gerard Edery Trio). Poza muzyką: spotkania literackie, prezentacje multimedialne, spacery tematyczne itd.

czytaj całość »

Etno Kraków i Rozstaje folku ponad podziałami

Teresa Mirga i Kale Bala
Zapraszamy na 21. edycję Festiwalu EtnoKraków/Rozstaje – jednego z najważniejszych festiwali w Europie prezentujących muzykę tradycyjną, etno, folkową i world music. W Krakowie wystąpi ponad 100 artystów z kilkunastu krajów. czytaj całość »

Na WOMEX 19 wystąpią

WOMEX 2018
Jurorzy Międzynarodowych Targów Muzyki Świata WOMEX, ogłosili listę szczęśliwców, którzy wystąpią z koncertami w Finlandii, na jubileuszowej, 25 edycji tego wydarzenia. Niestety, tym razem na tej liście nie ma grup z Polski. czytaj całość »

Maya Youssef, Lankum, Nooran Sisters w etnicznym porcie

Maya Youssef
Wśród artystów tegorocznej edycji festiwalu „Ethno Port” dominować będą kobiety, bo one, dystansując się od męskiego sposobu rozwiązywania konfliktów i stałej rywalizacji, mogą dać nam nadzieję na lepszy świat – oto przesłanie festiwalu. czytaj całość »

Najlepsza piosenka ludowa wszechczasów

Pomnik Luke'a Kelly'ego
Po raz pierwszy w historii publiczny nadawca stworzył listę dziesięciu najbardziej popularnych ludowych piosenek, która powstała z tysięcy propozycji nadesłanych przez widzów. Wybraną dziesiątkę prezentowała na antenie mega gwiazda folku. czytaj całość »

4. Warszawski Przegląd Kapel i Muzyków Ulicznych

Ostatnia, przed wakacyjną przerwą, edycja cyklu „Folkowo Bemowo” odbędzie się w plenerze. Całodzienną imprezę w Amfiteatrze wypełni konkursowa nuta uliczna oraz Warszawska Orkiestra Sentymentalna. czytaj całość »

Lisa Gerard, Bulgarian Voices, festiwal i... flamenco

Serbołużycki Zespół Narodowy
Wielkie wokalne wydarzenia czekają fanów etno i folku w czerwcu we Wrocławiu. Lisa Gerrard z Bułgarkami, czy najlepszy głos flamenco Diego El Cigala z pewnością wywołają ciarki u wielu. Do tego festiwal różnych kultur... czytaj całość »

Festiwale, Grai, The HU, Tinariwen i inni

Czerwiec pod kątem etno-folkowym zapowiada się w stolicy bardzo interesująco. W Warszawie zagra kilka gwiazd światowego formatu (m.in. Lisa Gerard i Tinariwen), nie zabraknie rodzimej różnorodności folkowych brzmień w klubach i plenerach. czytaj całość »

Magazyn FOLK24 nr 10

Magazyn FOLK24 nr 1/2019 (10)
W zmienionym, większym formacie A4+, ale to dalej nasz kolorowy, stary dobry Magazyn FOLK24, ze sprawdzonymi i nowymi autorami i tematami. Co ciekawe, to numer dziesiąty w niemal dziesięcioletniej historii istnienia tytułu „Folk24”. czytaj całość »

Tinariwen znów w Polsce

Tinariwen
Pionierzy afrykańskiego bluesa, legendarni już Tinariwen, w czerwcu przyjadą do Polski na dwa koncerty w ramach cyklu „African Beats”. Zespół na trasie w Europie promować będzie m.in. piosenki ze swojej ostatniej płyty „Elewan”. czytaj całość »

Folkowo Bemowo ze śpiewem i kawałem

Majowa edycja „Folkowo Bemowo" od początku cyklu odbywa się pod hasłem laureaci Festiwalu Polskiego Radia Nowa Tradycja. Festiwalowe zmagania zakończyły się w sobotę późnym wieczorem. Wiemy już, kto zagra przed Sarakiną!

czytaj całość »

Ogrody Dźwięków z końcem maja

Fifidroki
Katowicki Festiwal Muzyki Świata „Ogrody Dźwięków” po ubiegłorocznej przygodzie w Strefie Kultury wraca do miejsca, gdzie się narodził – do podcieni Miasta Ogrodów. Zmienia się też termin z końca czerwca na koniec maja. czytaj całość »

Rasti w finałowej dziesiątce

„Rasti” od Laboratorium Pieśni
Organizatorzy plebiscytu na Folkowy fonogram roku zdaniem internautów Wirtualne Gęśle zakończyli podliczanie głosów i ogłosili finałową dziesiątkę najlepszych płyt 2018 r. Wśród nich znalazła się jedna płyta z logo Folk24. czytaj całość »

Besquidians, Laiminguo, Sarakina, Krzikopa i inni

Krzikopa
Maj to czas, gdy folk z klubów i piwnic powoli wychodzi w plenery. Część stołecznych gigów odbędzie się jeszcze pod dachem ale nie zabraknie tych „pod chmurką”. Usłyszymy m.in. latinojazz, Bałkany, indiefolk, folkmetal, sutartiny i flamenco. czytaj całość »

Rudolstadt Festival z nowym partnerem

Press Rudolstadt
Artystów z prawie 40 krajów zaproszono do udziału w największym niemieckim festiwalu etno, folk, worldmusic. W Rudolstadt w centrum uwagi znajdą się irańska scena muzyczna i propozycje nowego partnera festiwalu. czytaj całość »

Wirtualne Gęśle finiszują

Płyty patronackie Folk24 2018
Jeden z najbardziej zasłużonych, miarodajnych i ciekawych plebiscytów na scenie folkowej potrwa jeszcze kilka dni. To ostatnia szansa, by oddać głos na waszym zdaniem najlepszą płytę folkową A.D. 2018 i najpiękniejszą okładkę. czytaj całość »

W Gorlicach świetny skład

Festiwal Folkowy „4 Strona Karpat”
Po raz piąty w Gorlicach, w Beskidzie Niskim spotkają się wykonawcy folkowi z fanami. Jak to na tym festiwalu bywa obok siebie pojawią się różne nurty, od balkanbrass, przez słowiańskie nuty, po celtycką energię. Dla każdego coś miłego. czytaj całość »

22. Festiwal Folkowy Nowa Tradycja

Konferencja prasowa 22. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja, która odbyła się w czwartek, 25 kwietnia w studio im. Szpilmana przyniosła z sobą wieści o laureatach fonogramów 2018 i tegorocznych gościach specjalnych. czytaj całość »

Wszystkie Mazurki Świata 2019

Już w poniedziałek rozpocznie się mazurkowy karnawał w sercu Warszawy! Święto tradycyjnej nuty, tańca i śpiewu wypełnią koncerty, potańcówki, warsztaty i zajęcia dla dzieci z udziałem najlepszych kapel wiejskich, wybitnych muzykantów i ich uczniów. czytaj całość »

Grai ponownie podbije Europę!

Doskonale już znana polskim fanom, rosyjska folkmetalowa grupa Грай rusza na kolejną europejską trasę. Haze-Tour 2019 obejmie również Polskę, m.in. w grodzie Santok, w Zgierzu, Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Chorzowie. czytaj całość »

DagaDana w Zjednoczonym Królestwie

Polsko-Ukraiński zespół DagaDana zagra na brytyjskim Glastonbury Festival! Muzycy zawitają również do innych miast Zjednoczonego Królestwa. Wyspiarska trasa przypadnie na świętowanie dziesięciolecia istnienia zespołu. czytaj całość »

Śpiew joik na Jazz Art

Marja Mortensson
Nie od dziś na katowickim festiwalu Jazz Art pojawiają się elementy etniczne, folkowe. Także i w tym roku fani nut pochodzenia ludowego będą mogli wybrać się na koncert „dla siebie”, a będzie to nie byle co, bo tradycyjny śpiew joik. czytaj całość »

Kapela ze Wsi, grupa z Tuwy oraz klimat ŁYKENDu

Didgieridoo
Kwiecień znów dostarczy wrocławskim fanom muzyki świata, etno i folku moc wrażeń. Do stolicy Dolnego Śląska zjadą bowiem m.in. Buika, Alash Ensemble z Tuwy, Bukartyk z Ajagore, Wolna Grupa Bukowina i wielu, wielu innych! czytaj całość »

Naczelny zbiera urodzinowo

Urodzinowa zbiórka dla Fundacji Folk24
Jeszcze do piątku trwa na facebooku, na profilu Fundacji Folk24, specjalna urodzinowa zbiórka „prezentów” ogłoszona przez naczelnego Folk24.pl, która ma wspomóc wydanie kolejnego numeru Magazynu FOLK24, który już za chwilę. czytaj całość »

Percival, Joryj Kłoc, Jerna i inni

Kwiecień plecień, wciąż przeplata, trochę zimy, trochę lata... W Warszawie i okolicach folkowe brzmienia przeplatać będą się od tradycyjnego grania, przez folkmetal, punkfolk, reggae, folk słowiański, afrobeat, etnojazz i medieval. czytaj całość »

Folkowo Bemowo barokowo

Do Warszawy wraca kontrowersyjny laureat „Nowej Tradycji” z 2014 r. Kolejna edycja „Folkowo Bemowo” upłynie w rytmach eksperymentalno-chóralnych, nie zabraknie warsztatów. A dlaczego będzie to edycja „barokowa”? czytaj całość »

Michał Czachowski i Indialucia znów w Polsce

Indialucia
Słynny projekt łączący dwa światy – flamenco i muzykę indyjską – Indialucia, w składzie Michał Czachowski, Giridhar Udupa, Leo Vertunni i Isaac Peńa Gonzales zagra trzy koncerty w Polsce, w Nowym Sączu, Krakowie i we Wrocławiu. czytaj całość »

Patryk jaki? Święty.

Dublin, St. Patrick's Day
Już w najbliższy weekend, jak co roku od wielu lat, niemal w całym kraju odbędą się różnego rodzaju imprezy uświetniające obchody Narodowego Święta Irlandii, czyli Dnia św. Patryka. Wystawy, prelekcje, filmy i przede wszystkim muzyka. czytaj całość »

Czeremszyna w Warszawie

W grudniu 2018 ukazał się najnowszy krążek Czeremszyny zatytułowany "Tęsknoty". Już w najbliższą sobotę będzie można go posłuchać na żywo podczas marcowej edycji "Folkowo Bemowo", wziąć udział w warsztatach i wczuć się w "Wiejskie Podwórze". czytaj całość »

Osiemnastu wykonawców

Bez Jacka
YAPA to najstarszy łódzki festiwal i jeden z najstarszych festiwali piosenki turystycznej w Polsce. W tym roku na trzydniową muzyczną podróż po górskich, wodnych i nizinnych szlakach zabierze blisko dwa tysiące podróżnych z całej Polski. czytaj całość »

Wirujący derwisze, Indialucia i St. Patrick's Day

Indialucia
Wiosnę czuć już za oknem, a na pewno we wrocławskich salach koncertowych. W marcu znów tak różnorodnie jak się tylko da. Będzie po bałkańsku, folkmetalowo, morsko. Będzie flamenco z muzyką hinduską, wirujący derwisze i... Dzień św. Patryka. czytaj całość »

GjeldRune, Czeremszyna, Korpiklaani i inni

Przed nami marzec, wkrótce formalnie nastanie wiosna - choć de facto już, w dużej mierze, jest. A w stolicy będzie się sporo działo folkowo i cieszyć oko (i ucho) - szeroko. Zapraszamy zatem na nasz redakcyjny przegląd wydarzeń. czytaj całość »

Šaban Šaulić nie żyje...

czytaj całość »

Orkiestra Muzyki Świata NFM

Orkiestra Muzyki Świata
To już drugi koncert wrocławskiej Orkiestry Muzyki Świata działającej przy Narodowym Forum Muzyki. Po ubiegłorocznym koncercie zatytułowanym „Góry Świata”, przyszedł czas na nowy skład i nowy program, zatytułowany „Żywioły”. czytaj całość »

Turystyczna i studencka piosenka na Yapie

YAPA 2018
Fani piosenki studenckiej i turystycznej mogą powoli zacierać ręce, rezerwować urlopy, bowiem jeszcze chwila, i zacznie się wyczekiwany sezon festiwalowy. Tradycyjnie – jak co roku – turystów obudzi łódzka YAPA. czytaj całość »

Święto wina we Wrocławiu i Warszawie

Sarakina Balkan Band
O promocję w Polsce Bułgarskiego Święta Wina zabiega zespół Sarakina. Grupa już od wielu lat  współorganizuje lutowe koncerty w ramach „Trifon Zarezan” w całym kraju. Towarzyszą im warsztaty tańca i opowieści o Bułgarii. czytaj całość »

Podwójny Luke Kelly w Dublinie

Rzeźba Luke'a Kellyego
Trzydzieści pięć lat po jego śmierci, założyciel i członek The Dubliners, nieodżałowany Luke Kelly, doczekał się swojej rzeźby, a nawet dwóch, w mieście nad rzeką Liffey. Odsłonięcia obu dokonał sam prezydent Irlandii. czytaj całość »

Maniucha i Ksawery, Bucovina, DagaDana i inni

Kiedy luty, obuj buty - głosi staropolskie przysłowie. W lutym w stolicy i okolicach warto będzie mieć wtenczas wygodne buty, by móc dotrzeć na wiele wydarzeń folkowych i posłuchać muzyki granej nie tylko na oboju. Od tradycji po folkmetal. czytaj całość »

Zmarła Camelia Argint

Bardzo przykra wiadomość dotarła do nas z rumuńskiego Târgu Jiu... Z soboty na niedzielę 26/27 stycznia zmarła nagle Camelia Argint, lubiana nauczycielka i znana pieśniarka lubianego w rumuńskich Karpatach stylu muzică populară. Miała 54 lata. czytaj całość »

Szanty, punkfolk, bluegrass i ethnojazz

Sarakina Balkan Band
Trwają co prawda gdzieniegdzie jeszcze ferie ale Wrocław już budzi się powoli do aktywniejszego sezonu koncertowego. Choć luty zaczyna się mroźnie warto jednak ruszyć z domu, bo nad Odrą nawet w tak krótkim miesiącu można poczuć folk. czytaj całość »

Tołhaje powalczą o folkowego Fryderyka

CD „Mama Warhola” Tołhaje
Akademia Fonograficzna ogłosiła nominacje do nagrody FRYDERYK 2019 i zapowiedziała zmianę formuły gali. W tym roku nasza scena ma też swoją kategorię w konkursie czyli „Folk/Muzyka Świata”, zobaczcie kto dostał nominacje. czytaj całość »

WOMEX pyta kto chce do Tampere?

Tampere

Jeśli chcesz wystąpić na tegorocznym WOMEX-ie, zaprezentować swój projekt lub film albo podzielić się z delegatami z całego świata swoją wiedzą lub muzycznym doświadczeniem to nadszedł właśnie czas na składanie aplikacji.

czytaj całość »

Milo Ensemble z nową płytą

Milo Kurtis to od lat niestrudzony poszukiwacz etnicznych brzmień ze smykałką do przełamujących stereotypy projektów. Jeden z nich wkrótce zaprezentuje się publiczności na stołecznym Bemowie z okazji premiery nowej płyty.  czytaj całość »

Loreena już tylko w Zabrzu

Loreena McKennitt w Zabrzu 2012
Zjawiskowa Loreena McKennitt w marcu znów wystąpi w dwóch miastach w Polsce. Bilety do Krakowa niestety już wyprzedane, ale są jeszcze miejsca na koncert w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, który odbędzie się dzień później. czytaj całość »

Ślijcie Fonogramy Folkowe i Źródeł

Płyty patronackie Folk24 A.D. 2018
Polskie Radio zaprasza artystów, wytwórnie fonograficzne, organizacje kulturalne i lokalne społeczności do wzięcia udziału w konkursach na najlepszą płytę z muzyką folkową oraz najlepszą płytę z muzyką tradycyjną 2018 roku. czytaj całość »
«1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 - 35, 36, 37»
Pokaż menu