WIEŚCI

«1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 - 35, 36, 37»

DagaDana w Zjednoczonym Królestwie

Polsko-Ukraiński zespół DagaDana zagra na brytyjskim Glastonbury Festival! Muzycy zawitają również do innych miast Zjednoczonego Królestwa. Wyspiarska trasa przypadnie na świętowanie dziesięciolecia istnienia zespołu. czytaj całość »

Śpiew joik na Jazz Art

Marja Mortensson
Nie od dziś na katowickim festiwalu Jazz Art pojawiają się elementy etniczne, folkowe. Także i w tym roku fani nut pochodzenia ludowego będą mogli wybrać się na koncert „dla siebie”, a będzie to nie byle co, bo tradycyjny śpiew joik. czytaj całość »

Kapela ze Wsi, grupa z Tuwy oraz klimat ŁYKENDu

Didgieridoo
Kwiecień znów dostarczy wrocławskim fanom muzyki świata, etno i folku moc wrażeń. Do stolicy Dolnego Śląska zjadą bowiem m.in. Buika, Alash Ensemble z Tuwy, Bukartyk z Ajagore, Wolna Grupa Bukowina i wielu, wielu innych! czytaj całość »

Naczelny zbiera urodzinowo

Urodzinowa zbiórka dla Fundacji Folk24
Jeszcze do piątku trwa na facebooku, na profilu Fundacji Folk24, specjalna urodzinowa zbiórka „prezentów” ogłoszona przez naczelnego Folk24.pl, która ma wspomóc wydanie kolejnego numeru Magazynu FOLK24, który już za chwilę. czytaj całość »

Percival, Joryj Kłoc, Jerna i inni

Kwiecień plecień, wciąż przeplata, trochę zimy, trochę lata... W Warszawie i okolicach folkowe brzmienia przeplatać będą się od tradycyjnego grania, przez folkmetal, punkfolk, reggae, folk słowiański, afrobeat, etnojazz i medieval. czytaj całość »

Folkowo Bemowo barokowo

Do Warszawy wraca kontrowersyjny laureat „Nowej Tradycji” z 2014 r. Kolejna edycja „Folkowo Bemowo” upłynie w rytmach eksperymentalno-chóralnych, nie zabraknie warsztatów. A dlaczego będzie to edycja „barokowa”? czytaj całość »

Michał Czachowski i Indialucia znów w Polsce

Indialucia
Słynny projekt łączący dwa światy – flamenco i muzykę indyjską – Indialucia, w składzie Michał Czachowski, Giridhar Udupa, Leo Vertunni i Isaac Peńa Gonzales zagra trzy koncerty w Polsce, w Nowym Sączu, Krakowie i we Wrocławiu. czytaj całość »

Patryk jaki? Święty.

Dublin, St. Patrick's Day
Już w najbliższy weekend, jak co roku od wielu lat, niemal w całym kraju odbędą się różnego rodzaju imprezy uświetniające obchody Narodowego Święta Irlandii, czyli Dnia św. Patryka. Wystawy, prelekcje, filmy i przede wszystkim muzyka. czytaj całość »

Czeremszyna w Warszawie

W grudniu 2018 ukazał się najnowszy krążek Czeremszyny zatytułowany "Tęsknoty". Już w najbliższą sobotę będzie można go posłuchać na żywo podczas marcowej edycji "Folkowo Bemowo", wziąć udział w warsztatach i wczuć się w "Wiejskie Podwórze". czytaj całość »

Osiemnastu wykonawców

Bez Jacka
YAPA to najstarszy łódzki festiwal i jeden z najstarszych festiwali piosenki turystycznej w Polsce. W tym roku na trzydniową muzyczną podróż po górskich, wodnych i nizinnych szlakach zabierze blisko dwa tysiące podróżnych z całej Polski. czytaj całość »

Wirujący derwisze, Indialucia i St. Patrick's Day

Indialucia
Wiosnę czuć już za oknem, a na pewno we wrocławskich salach koncertowych. W marcu znów tak różnorodnie jak się tylko da. Będzie po bałkańsku, folkmetalowo, morsko. Będzie flamenco z muzyką hinduską, wirujący derwisze i... Dzień św. Patryka. czytaj całość »

GjeldRune, Czeremszyna, Korpiklaani i inni

Przed nami marzec, wkrótce formalnie nastanie wiosna - choć de facto już, w dużej mierze, jest. A w stolicy będzie się sporo działo folkowo i cieszyć oko (i ucho) - szeroko. Zapraszamy zatem na nasz redakcyjny przegląd wydarzeń. czytaj całość »

Šaban Šaulić nie żyje...

czytaj całość »

Orkiestra Muzyki Świata NFM

Orkiestra Muzyki Świata
To już drugi koncert wrocławskiej Orkiestry Muzyki Świata działającej przy Narodowym Forum Muzyki. Po ubiegłorocznym koncercie zatytułowanym „Góry Świata”, przyszedł czas na nowy skład i nowy program, zatytułowany „Żywioły”. czytaj całość »

Turystyczna i studencka piosenka na Yapie

YAPA 2018
Fani piosenki studenckiej i turystycznej mogą powoli zacierać ręce, rezerwować urlopy, bowiem jeszcze chwila, i zacznie się wyczekiwany sezon festiwalowy. Tradycyjnie – jak co roku – turystów obudzi łódzka YAPA. czytaj całość »

Święto wina we Wrocławiu i Warszawie

Sarakina Balkan Band
O promocję w Polsce Bułgarskiego Święta Wina zabiega zespół Sarakina. Grupa już od wielu lat  współorganizuje lutowe koncerty w ramach „Trifon Zarezan” w całym kraju. Towarzyszą im warsztaty tańca i opowieści o Bułgarii. czytaj całość »

Podwójny Luke Kelly w Dublinie

Rzeźba Luke'a Kellyego
Trzydzieści pięć lat po jego śmierci, założyciel i członek The Dubliners, nieodżałowany Luke Kelly, doczekał się swojej rzeźby, a nawet dwóch, w mieście nad rzeką Liffey. Odsłonięcia obu dokonał sam prezydent Irlandii. czytaj całość »

Maniucha i Ksawery, Bucovina, DagaDana i inni

Kiedy luty, obuj buty - głosi staropolskie przysłowie. W lutym w stolicy i okolicach warto będzie mieć wtenczas wygodne buty, by móc dotrzeć na wiele wydarzeń folkowych i posłuchać muzyki granej nie tylko na oboju. Od tradycji po folkmetal. czytaj całość »

Zmarła Camelia Argint

Bardzo przykra wiadomość dotarła do nas z rumuńskiego Târgu Jiu... Z soboty na niedzielę 26/27 stycznia zmarła nagle Camelia Argint, lubiana nauczycielka i znana pieśniarka lubianego w rumuńskich Karpatach stylu muzică populară. Miała 54 lata. czytaj całość »

Szanty, punkfolk, bluegrass i ethnojazz

Sarakina Balkan Band
Trwają co prawda gdzieniegdzie jeszcze ferie ale Wrocław już budzi się powoli do aktywniejszego sezonu koncertowego. Choć luty zaczyna się mroźnie warto jednak ruszyć z domu, bo nad Odrą nawet w tak krótkim miesiącu można poczuć folk. czytaj całość »

Tołhaje powalczą o folkowego Fryderyka

CD „Mama Warhola” Tołhaje
Akademia Fonograficzna ogłosiła nominacje do nagrody FRYDERYK 2019 i zapowiedziała zmianę formuły gali. W tym roku nasza scena ma też swoją kategorię w konkursie czyli „Folk/Muzyka Świata”, zobaczcie kto dostał nominacje. czytaj całość »

WOMEX pyta kto chce do Tampere?

Tampere

Jeśli chcesz wystąpić na tegorocznym WOMEX-ie, zaprezentować swój projekt lub film albo podzielić się z delegatami z całego świata swoją wiedzą lub muzycznym doświadczeniem to nadszedł właśnie czas na składanie aplikacji.

czytaj całość »

Milo Ensemble z nową płytą

Milo Kurtis to od lat niestrudzony poszukiwacz etnicznych brzmień ze smykałką do przełamujących stereotypy projektów. Jeden z nich wkrótce zaprezentuje się publiczności na stołecznym Bemowie z okazji premiery nowej płyty.  czytaj całość »

Loreena już tylko w Zabrzu

Loreena McKennitt w Zabrzu 2012
Zjawiskowa Loreena McKennitt w marcu znów wystąpi w dwóch miastach w Polsce. Bilety do Krakowa niestety już wyprzedane, ale są jeszcze miejsca na koncert w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, który odbędzie się dzień później. czytaj całość »

Ślijcie Fonogramy Folkowe i Źródeł

Płyty patronackie Folk24 A.D. 2018
Polskie Radio zaprasza artystów, wytwórnie fonograficzne, organizacje kulturalne i lokalne społeczności do wzięcia udziału w konkursach na najlepszą płytę z muzyką folkową oraz najlepszą płytę z muzyką tradycyjną 2018 roku. czytaj całość »

Rasti prosto z Laboratorium Pieśni

CD „Rasti” Laboratorium Pieśni
Za nami już oficjalna zagraniczna premiera najnowszej płyty trójmiejskiego zespołu Laboratorium Pieśni. Koncerty w Polsce też się klarują, a do nas dotarły już, jeszcze pachnące farbą egzemplarze „Rasti”, której Folk24 patronuje. czytaj całość »

STIFF poszedł z DYMem

DYM – S.I.E.
Wraz z końcem roku ukazał się singiel grupy DYM. To nowa formacja Studium Instrumentów Etnicznych. Formacja dzika, rytmiczna, barbarzyńska, gdzie podstawę stanowią melodyjne wokale. Starożytne instrumenty obecne w wielu kulturach. czytaj całość »

Portal na 25-lecie RCKL

RCKL
W tym roku, dokładnie w kwietniu mija dwadzieścia pięć lat od powołania Radiowego Centrum Kultury Ludowej. Z tej okazji wydarzy się sporo ciekawych rzeczy, pierwsza już za nami – inauguracja działalności nowego portalu RCKL. czytaj całość »

Martin Hayes Ambasadorem Irlandii

Martin Hayes
Ciekawą formę promocji kultury i dziedzictwa w ramach programu „Global Ireland 2025”, wdraża rząd Irlandii powołując stanowiska Ambasadorów Kultury. Jednym z nich został skrzypek, dobrze znany fanom folku irlandzkiego w Polsce. czytaj całość »

Odpust Zupełny na początek roku

Już późną jesienią wróble (i mazurki) ćwierkały, że stolicy dany będzie w styczniu Odpust Zupełny. Teraz już wiadomo oficjalnie - lubelski projekt medieval-folkowy przybywa do Warszawy w nowym składzie już w najbliższą sobotę. czytaj całość »

Doček Nove Godine 2019

Fanfara Transilvania
Bałkański Sylwester zbliża się wielkimi krokami. Oprócz Poznania, wydarzenia związane z Doček Nove Godine czekają nas w Łodzi, w stolicy i w Gdańsku. Będą fanfary na żywo, DJe za sterami, taniec brzucha i inne atrakcje. czytaj całość »

Kirszenbaum z Karrot Kommando

EP Kirszenbaum
Jeszcze się dobrze rok nie zaczął, nie podsumowaliśmy dobrze płyt z 2018 r., a już pojawiają się sygnały o wydawnictwach planowanych na rok 2019. Właśnie dotarła do nas EP-ka ciekawego duetu z Krakowa, która zapowiada pełną płytę. czytaj całość »

Za chwilę znów Nowy Rok

Bałkański Sylwester u Bazyla
Stary kalendarz juliański daje okazję do ponownego świętowania nadejścia Nowego Roku. Tym razem w bałkańskim stylu. Muzyka na żywo, balkan party, korowody, konkursy z nagrodami i inne atrakcje po raz szósty w klubie „U Bazyla”. czytaj całość »

RTÉ Radio 1 Folk Awards po raz pierwszy

RTE Radio 1 Folk Award 2018
Jak to na początku roku bywa scena folkowa wielu krajów dokonuje podsumowań roku minionego. Sypią się honory, nagrody, wyróżnienia, plebiscyty. Najlepszych folkowców nagrodziło po raz pierwszy irlandzkie Radio RTE 1. czytaj całość »

Folk morski w Piwnicy Pod Baranami

Sąsiedzi w Piwnicy Pod Baranami
Piwnica Pod Baranami, znana z klimatów poetyckich, autorskich, songwriterskich, dla wielu kultowe otwarła swe bramy na gatunki dotąd tam nie prezentowane, jak np. folk morski i celtycki, a to za sprawą zespołu Sąsiedzi. czytaj całość »

Islandzki indie folk zabrzmi w Polsce

Árstíðir
Działają od dekady, mają bardzo ciekawą biografię, grają piękne koncerty, ich muzyka najbliższa jest t.zw. indie folk. Islandzka grupa Árstíðir przylatuje na dwa koncerty do Polski. W Krakowie i Poznaniu promować będą nowy album. czytaj całość »

Gooral z płytą, Carrantuohill z chórem i folk dla WOŚP

Gooral
Sylwester za nami, wchodzimy w pierwszy miesiąc nowego roku. Jaki to będzie rok pod kątem etno i folku czas pokaże, we Wrocławiu z pewnością, jak poprzednio, nie będziemy się nudzić. Już styczeń zapowiada się gorący muzycznie. czytaj całość »

Odpust Zupełny, Fanfara Transilvania, Flogging Molly i inni

W styczniu 2019 stołeczni (i nie tylko) fani etnicznych brzmień nie będą mogli narzekać na nudę. W stolicy zagości folkmetal, fanfary, celt-punkfolk i dużo grania tradycyjnego. Będzie różnorodnie, poniżej garść szczegółów. czytaj całość »

Dikanda podbiła Bangladesz i ruszy na Zachód

Podczas International FolkFest w Dhaka rozbrzmiewała muzyka folkowa z całego świata, w tym również i z Polski. Organizatorzy zaprosili do siebie zespół Dikanda, którego występ na długo zapadł w pamięć azjatyckiej publiczności. czytaj całość »

Światowa premiera "Rasti" w Londynie

Laboratorium Pieśni
Już w najbliższą sobotę pojawi się w sprzedaży najnowszy krążek Laboratorium Pieśni zatytułowany "Rasti". Dwa oficjalne koncerty premierowe odbędą się z kolei na początku roku, w styczniu, jeden w Londynie, a drugi w Gdańsku. czytaj całość »

JRM, Angelique Kidjo, Kapela Timingeriu...

Angelique Kidjo
Grudzień to Mikołajki, Święta, Sylwester - ale to wcale nie znaczy, że wrocławska scena etno-folkowa ma wolne. Choć nieco mniej, jednak w najbardziej świątecznym miesiącu roku także czeka na fanów muzyki świata kilka wydarzeń. czytaj całość »

Warszawa w grudniu

Ostatni miesiąc jaśnie nam jeszcze panującego roku pańskiego 2018 przynosi z sobą zdecydowane obniżenie temperatur na dworze i zwiększenie temperatur w salach koncertowych. Przed Wami subiektywny przewodnik po grudniowym folkowaniu w stolycy! czytaj całość »

Festiwal Radio Azja 2018

"Radio Azja" to niszowy i niezmiernie ciekawy festiwal muzyki azjatyckiej. Już po raz drugi w Warszawie zagoszczą artyści eksperymentujący i przełamane zostaną granice gatunków muzycznych. Na scenie pojawiają się zarówno tradycyjne instrumenty, jak i najnowszej generacji elektronika.

czytaj całość »

Peyo i Sarakina ponownie w trasie!

Peyo Peev
Ostatnie w tym roku wydarzenie muzyczne z cyklu "Energia Źródeł - Folkowe OKO" zbiega się z ponowną wizytą mistrza gadułki w Polsce. Peyo Peev (wespół w zespół) z Sarakiną ruszył właśnie w mini-trasę po Polsce. Będą niespodzianki! czytaj całość »

Znów te Niewierne - ach mój Borze

Płyty zespołu Same Suki
Już za chwilę, w Warszawie, czeka nas oficjalna premiera drugiej płyty zespołu Same Suki. Płyta co prawda trafiła już do dystrybucji w październiku ale świętowanie przeniesiono na listopad. Na koncercie nie braknie niespodzianek. czytaj całość »

Mikołajki Folkowe w nowym miejscu i wcześniej

Bogdan Bracha
Lubelskie „Mikołajki Folkowe” to wydarzenie poświęcone różnym aspektom kultury tradycyjnej, sposobom jej zachowania we współczesnym świecie, możliwościom inspiracji folklorem w rozmaitych dziedzinach sztuki i ludzkiej aktywności. czytaj całość »

Rusza OPPA, także w internecie

Marek Majewski
Najbliższą, 36 edycję OPPY, czyli Międzynarodowego Festiwalu Bardów rozpocznie jak zwykle Konkurs, międzynarodowy, na który co roku zgłasza się kilkudziesięciu chętnych. Półfinał i Finał można będzie śledzić w internecie. czytaj całość »

Hamon Martin Quintet na 25 Dniach Bretanii

Hamon Martin Quintet
Legendarny zespół z Górnej Bretanii inspirujący się muzyką tradycyjną z krainy Gallo, którą członkowie zespołu interpretują we własnym stylu, zwanym „bretońską muzyką wyzwoloną”, wystąpi w Poznaniu. Duo też w dwóch innych miastach. czytaj całość »

Wrocławska Chatka Tańca ma 10 lat

Chatka Tańca
W najbliższy weekend w kilku miejscach Wrocławia słychać będzie dużo ludowych nut. Tak swoje pierwsze dziesięciolecie świętować będzie "Chatka Tańca" czyli Wrocławskie Koło Miłośników Kultury Tradycyjnej. czytaj całość »

Huun Huur Tu, Dikanda i pieśni Ormian

Huun Huur Tu
Wrocław nie zwalnia koncertowego tempa i także w listopadzie serwuje nam wielu ciekawych wykonawców nurtu ethnojazz, folk, trad i world music. Do stolicy Dolnego Śląska przybędą m.in. Richard Bona, Huun Huur Tuu, Dikanda. czytaj całość »
«1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 - 35, 36, 37»
Pokaż menu