Nowa płyta Mizia & Mizia Blues Band

Premiera na Światowy Dzień Bluesa
Kamil Piotr Piotrowski, 13 września 2021
Mizia & Mizia Blues Band
Fot. Magdalena Maciołek (Fototony)
Dwadzieścia jeden lat temu na festiwalu „Wybryk” w III LO we Wrocławiu wystąpił bluesowy duet rodzinny Włodka i Stefana Miziów. Jak się okazało ten „wybryk” ciągnie się już ponad dwie dekady i właśnie wydaje płytę, której patronujemy.

Pierwszy występ Mizia & Mizia zakończył się pełnym sukcesem – zdobyciem Grand Prix wspomnianego festiwalu i otrzymaniem sesji nagraniowej duetu w Polskim Radiu Wrocław. Z biegiem lat duet się rozrósł o kolejnego Mizię (Witka) i przyjaciół  – Grzegorza Siwickiego (perkusja, w zespole od 2004 r.) i Maćka Wolańskiego (bas, w zespole od 2006 r.). Grupa mozolnie zdobywała uznanie nie tylko bywalców wrocławskich klubów (Gawra, Łykend, Alive, 4 Pory Roku, Stary Klasztor, Firlej, Od Zmierzchu do Świtu (Stara Piwnica), Hard Rock Cafe, Autograf, Vertigo) ale także ogólnopolskich festiwali bluesowych (m.in. „Noc Bluesowa” w Rawie Mazowieckiej, „Blues na Kujawach”, „Blues nad Bobrem”, w tym aż pięciokrotnie gościł na Małej Scenie największego bluesowego festiwalu w Polsce – Rawa Blues Festival. Na koncie mają także przygodę zagraniczną – w czerwcu 2018 roku zespół wystąpił na festiwalu „ReWoodstock” niedaleko włoskiej Ferrary.

 

Jeśli podoba Ci się to, co robi Fundacja Folk24 wspieraj nas w serwisie Patronite

 

Mizia & Mizia Blues Band najczęściej jednak widać i słychać w rodzinnym Wrocławiu. Wielokrotnie wspierali mocą swego brzmienia Gitarowy Rekord Guinnessa – w 2015 roku zespół  był nawet jednym z gości imprezy. Co roku wspierają także koncertami Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy oraz osoby prywatne, przyjaciół, znajomych będących w potrzebie. Ich muzyka zabrzmiała też na jubileuszach wrocławskich szkół, firm i instytucji, m.in.: 60-lecie III LO, 70-lecie III LO, 70-lecie V LO, 50-lecie Elektronicznych Zakładów Naukowych. Poprzez osobę Witka Mizi i basisty Macieja Wolańskiego zespół jest związany także z wrocławskim środowiskiem piosenki żeglarskiej.

Przez te dwie dekady działalności lista działań, aktywności, pomysłów, koncertów zrobiła się naprawdę zacna. Dodajmy, że co roku Mizia & Mizia Blues Band są współorganizatorami koncertów w Orlu w Górach Izerskich, a w Mietkowie, nad Zalewem Mietkowskim stworzyli swego czasu jeden z większych plenerowych festiwali muzycznych w regionie (jest pomysł i wola, by do tego wydarzenia wrócić).

Ubiegłoroczny lockdown zniweczył większość planów obchodów jubileuszu 20-lecia zespołu ale jednak nie wszystkie. Udało się bowiem z tej okazji zarejestrować na video koncert „live” w Studiu Polskiego Radia Opole, na którym znalazła się spora część materiału, który zespół w tym roku nagrał a Fundacja Folk24 właśnie wydała na kolejnej, siódmej płycie w historii grupy, ale pierwszej w pełni autorskiej.

Płyta „Dzień na minus, dzień na blues”, której premiera będzie miała miejsce w ramach obchodów Światowego Dnia Bluesa, czyli 16 września, zawiera 13 utworów. Większość tekstów piosenek napisał każdy z Miziów – członków zespołu (jeden zaś jest autorstwa dawnej uczennicy Włodka Mizi, dziś absolwentki ASP, autorki także projektu graficznego płyty – Julii Błaszczyk). Warstwę muzyczną konsekwentnie u Miziów stanowi chicagowski blues, wzbogacony o rockowe inspiracje, ballady, a nawet reggae. Płytę nagrano w składzie: Włodek Mizia (śpiew, gitary), Stefan Mizia (harmonijka ustna), Witek Mizia (gitara), Grzegorz Siwicki (perkusja), Maciej Wolański (bas). Wśród muzycznych gości znaleźli się: Anna Dębicka, Luba Moc, Andrzej Waśniewski.

Co warte podkreślenia, na nagranie i wydanie płyty oraz na organizację koncertu premierowego środki zespół zebrał samodzielnie. Wsparły go w tym zaprzyjaźnione firmy: Smoltech, Poltechnik, Salon Firmowy Viessmana, Schronisko w Orlu, DBs. Manta, FILAR N I T. Do grona wspierających dołączyli także ci, którzy wpłacili środki na zbiórkę „Autorska płyta Mizia and Mizia Blues Band” w serwisie Zrzutka.pl
Zbiórka trwa do końca września, można więc zespół jeszcze wesprzeć i otrzymać np. płytę z autografami – zajrzyjcie tutaj.

Jubileuszowi i wydaniu nowej płyty będą towarzyszyć koncerty – zespół i wydawca mają nadzieję, że sytuacja na to pozwoli. Pierwszy, jubileuszowo-premierowy koncert odbędzie się już w sobotę, 18 września w Starym Klasztorze we Wrocławiu – niestety nie ma już na niego wejściówek. Kolejne będziemy zapowiadać na naszych stronach.

Jako patron medialny będziemy mieli dla Was kilka egzemplarzy płyty, śledźcie naszego FB.

 

Mizia & Mizia Blues Band – premiera CD „Dzień na minus, dzień na blues”, 18.09.2021, Wrocław
Portal Folk24 jest patronem medialnym wydarzenia

 

Jeśli podoba Ci się to, co robi Fundacja Folk24 wspieraj nas w serwisie Patronite

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu