KOSY z Wrocławia wydadzą płytę

Sukces akcji crowdfundingowej
Kamil Piotr Piotrowski, 17 listopada 2020
KOSY
Fot. Wojciech Nekanda Trepka
Intrygujące kobiece głosy, połączone w dawnych pieśniach z Dolnego Śląska, na którym przecięły się ich muzyczne drogi. Przy wtórze rozmaitego instrumentarium śpiewają o tęsknotach znanych dawnej oraz współczesnej kobiecie.

Wrocławski zespół KOSY pojawił się na wrocławskiej scenie wiosną 2019 r. To wtedy, 19 maja wystąpiły na scenie Teatru „Capitol” w koncercie „Babskie Granie 2”. Co prawda jeszcze nie w komplecie, ale już słychać było to, czym czarują od tamtej pory.

Skład podstawowy, w którym cztery panie występują obecnie, objawił się z kolei jesienią, 25 października, w małej salce nadodrzańskiego Infopunktu „Łokietka 9”, gdzie cztery dziewczyny:  Katarzyna Pakosa, Katarzyna Szetela-Pękosz, Aleksandra Gronowska i Anastazja Sosnowska dały pierwszy, taki oficjalny już koncert i tu potwierdziły i rozwinęły to, czego doświadczyli słuchacze w Capitolu.

Na sukcesy nie trzeba było długo czekać, bo już w grudniu, na Festiwalu „Mikołajki Folkowe” w Lublinie otrzymały jakże cenną dla każdego, zwłaszcza debiutującego artysty Nagrodę Publiczności oraz Wyróżnienie od Jury.

Początek br. to kolejne koncerty. Niestety, tak jak wszyscy artyści, tak i zespół KOSY, musiał na czas kwarantanny odwołać sporo z nich, ale latem dziewczyny znów koncertowały. Wystąpiły m.in. w ciekawym projekcie „Dachy Wrocławia” – i dały koncert na... scenie mobilnej jednego z wrocławskich podwórek na Nadodrzu.

Cały czas jednak poza koncertowaniem grupa działała na rzeczy nagrania i wydania swojej płyty. Jesienią ogłoszono więc zbiórkę na jednym z portali crowdfundingowych, która zakończyła się sukcesem, albowiem założona kwota została zebrana (fani stanęli na wysokości zadania!).

Teraz czeka je praca w studiu, a zapowiedzią tego co nas czeka na mini albumie, którego premiera planowana jest w pierwszej połowie 2021 roku jest utwór „Aj lulaj, lulaj”, do którego teledysk dziewczyny stworzyły samodzielnie...

Na zapowiadanej płycie oprócz pięknych głosów usłyszymy też harmonium, lirę korbową, bębny obręczowe, skrzypce, altówkę i instrumenty perkusyjne.

„Aby dzielić się swoją muzyką z jeszcze szerszym gronem odbiorców zespół zachęca organizatorów festiwali muzycznych, media, a także firmy, którym zależy na rozwoju sztuki w Polsce do objęcia patronatu i sponsoringu nad płytą.”

Do czego i my zachęcamy obejmując tę płytę naszym patronatem.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu