Pardes znaczy Ogród

IX Spotkania z Kulturą Żydowską w Kazimierzu Dolnym i Janowcu
Witt Wilczyński, 7 września 2021
Fot. Marcin Pawlukiewicz via www.tubistrio.com

Pardes Festival przywraca pamięć Żydów polskich z polskich miasteczek – żydowskich sztetli, żydowskiej muzyki, nieistniejącego świata i na zawsze wymazanego z polskiego krajobrazu kulturowego żydowskiego życia. Nie zabraknie muzyki!

Wydarzenia muzyczne w programie Pardes Festival 2021 wplecione zostały w określony kontekst i wpisane w scenariusz wydarzeń festiwalowych tak, aby goście festiwalowi poznali bogactwo świata muzycznego kojarzonego z idiomem żydowskim w jego wielu wymiarach.

Pierwsze wydarzenie muzyczne Pardes Festival na finał programu w Kazimierzu Dolnym to koncert Tubis Trio (10 września, piątek, godz. 20:00, Hotel Berberys). Usłyszymy utwory Dawida Bajgelmana, słynnego żydowskiego skrzypka, dyrygenta i kompozytora we współczesnych jazzowych aranżacjach lidera zespołu Macieja Tubisa. Językiem muzyki XXI w. Tubis Trio oddaje klimat i emocje przedwojennych i wojennych utworów Bajgelmana. Tubis Trio wystąpi w składzie: Maciej Tubis (klawisze), Paweł Puszczało (kontrabas), Przymysław Pacan (perkusja).

 

Jeśli podoba Ci się to, co robi Fundacja Folk24 wspieraj nas w serwisie Patronite

 

W janowieckim programie festiwalu organizatorzy proponują finał pikniku w skansenie  z koncertem koncert Kapeli Niwińskich ze specjalnym udziałem wybitnej śpiewaczki folkowej Justyny Piernik (11 września, godz. 17:00). Będzie to muzyczna podróż w czasie i w przestrzeni tam, gdzie krzyżują się polne drogi z czterech stron świata, bite gościńce ze Wschodu na Zachód, zakurzone dukty z Południa na Północ, do przydrożnych zajazdów i austerii na przedmieściach małych miasteczek, na peryferiach i kresach państw...

W niedzielę, 12 września, godz. 16:30, w dniu upamiętnienia żydowskiej społeczności Janowca, organizatorzy zapraszają do kościoła Św. Stanisława bp.m i św. Małgorzaty na koncert na organy i klawesyn w wykonaniu Weroniki Janyst. W programie muzyka epoki baroku, m. in. utwory Salomone Rossiego (rabina i kompozytora na dworze w Mantui), Girolamo Frescobaldiego, Johanna Jakoba Frobergera, Johanna Sebastiana Bacha.

Będą to trzy różne gatunkowo koncerty, wszystkie trzy wyjątkowe!

 

IX Pardes Festival, 8-12.09.2021, Kazimierza nad Wisłą i Janowiec
Portal Folk24 jest partnerem medialnym wydarzenia

 

Jeśli podoba Ci się to, co robi Fundacja Folk24 wspieraj nas w serwisie Patronite

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu