Wraca płyta Małżeństwa z Rozsądku

Dalmafon wznowił „Hotelik spóźnionych miłości”
Kamil Piotr Piotrowski, 19 listopada 2020
Hotelik spóźnionych miłości
Fot. Press
Niestety, Robert Leonhard, twórca zespołu Małżeństwo z Rozsądku gra już w największej orkiestrze świata. Ale na szczęście pozostały piosenki, a co ważne dla kolekcjonerów, również płyty. Łódzki Dalmafon wznowił właśnie jedną z nich.

Małżeństwo z Rozsądku to grupa, która z sukcesem odmieniała oblicze piosenki poetyckiej, przez wielu stereotypowo postrzeganej jako nastrojowej i nostalgicznej. Wykorzystując wiersze współczesnych poetów, zespół uciekał od zbyt nachalnego liryzmu i intelektualizowania, tworząc oryginalne, żywiołowe aranżacje. W swej dyskografii grupa ma pięć płyt, na których znalazły się piosenki do wierszy największych klasyków polskiej poezji, takich jak: Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Leopold Staff, Bolesław Leśmian. Ale co ciekawe grupa starała się promować również twórczość młodych oraz mniej znanych poetów – Wiesławy Kwinto-Koczan, Mirosława Ostrycharza, Arkadiusza Kobusa. Tego typu repertuar cieszył się dużą popularnością wśród wielbicieli piosenki poetyckiej, a wykonania Małżeństwa z Rozsądku trafiały na różnego rodzaju składanki tematyczne. O sukcesie zespołu świadczą również liczne trasy koncertowe po całej Polsce oraz występy za granicą, w Niemczech, Francji i na Węgrzech.

Z dyskografii Małżeńskiej łódzkie wydawnictwo Dalmafon wydało dotąd dwie płyty: „U źródeł tęsknot” i „Tropy wiodą na manowce”. Teraz przywrócili fanom jedną z najpiękniejszych płyt z dorobku grupy – „Hotelik spóźnionych miłości”.

Album wydany piętnaście lat temu, od ponad dekady był właściwie niedostępny. Od niedawna znów można go nabyć w sklepie Dalmafonu. W trochę zmodyfikowanej okładce, ale to wciąż ten sam, oryginalny materiał, z jedną z najpiękniejszych piosenek z repertuaru Małżeństwa z Rozsądku – „Zachód słońca”.

Lata temu, w przedmowie do tego wydawnictwa zespół napisał:

Zapraszamy was do miejsca, które drzemie w każdym z nas, gdzie mieszkają wszystkie niewypowiedziane tęsknoty, pierwsze miłości, niezrealizowane marzenia, życiowe rozterki, gdzie uciekają nasze myśli kiedy kładziemy się do snu...
Niech ta płyta towarzyszy Wam w wędrówkach do miejsc bliskich waszemu sercu... 

Muzykę (poza „Ubóstwem miłości”) do wierszy Wiesławy Kwinto-Koczan, Mirosława Ostrycharza, Arkadiusza Kobusa, Leopolda Staffa i Bolesława Leśmiana skomponował nieodżałowany Robert Leonhard, a grupa nagrała ten materiał w składzie:

Gościnnie na skrzydłówce i trąbce zagrał Jarek Spałek.

Nakład jest limitowany więc nie zwlekajcie.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu