Uwodzenie Kapeli ze Wsi Warszawa

Nowa płyta poświęcona Wiśle
Kamil Piotr Piotrowski, 25 listopada 2020
Fot. Press
Kapela ze Wsi Warszawa, najbardziej znany i utytułowany polski zespół sceny etno, folk i world music powraca z nową płytą. Premierę „Uwodzenia” Karrot Kommando przygotował na Andrzejki. Przedsprzedaż już trwa.

Kapela ze Wsi Warszawa ponownie odkrywa Mazowsze. Tym razem daje się ponieść nurtom rzeki, inspirując się tak Wisłą jak i Urzeczem – historycznym podwarszawskim mikroregionem etnograficznym, rozciągającym się po obydwu brzegach Wisły. 

„Rzeka ze swoimi dopływami jest jak część krwiobiegu, to wytchnienie współczesnego miasta. Chcieliśmy to uchwycić w muzyce” – mówi o inspiracjach skrzypaczka i wokalistka zespołu Sylwia Świątkowska 

„Z drugiej strony Wisła była dawniej ważniejszym kanałem komunikacji. Flisackie tratwy zapewniały Mazowszu kontakt z całą Polską i światem, przynosiły tchnienie wolności, nowoczesności i niezależności, tworząc w rezultacie bogatą i różnorodną mozaikę kulturową” –  dodaje artystka.

Początki tego albumu sięgają zimy 2019 r., kiedy Kapela ze Wsi Warszawa pracowała nad muzyką do filmu dokumentalnego pt. „Zaginione Urzecze” w reżyserii Adama Rogali i ze zdjęciami Wiktora Strumiłło (w specjalnej, limitowanej edycji film będzie dołączony do albumu). Inspiracją dla muzyków stały się wtedy tradycyjne pieśni, tańce i melodie terenów środkowej Wisły.

Pierwszą zapowiedzią płyty „Uwodzenie” jest singiel „Oracja do wody”, który dostępny jest w serwisach streamingowych, np. youtube

Jak można się przekonać już po przesłuchaniu tego singla, Kapela nadal w świetnej formie. Jest moc, brzmienie, piękne wokale i... trąbka robiąca niesamowity klimat. Potwierdza to także utwór tytułowy, który został nagrany ze wsparciem Marcina Świetlickiego. Oj, zapowiada się kolejna dobra płyta.

„Muzyczne wiry i strumienie, w które wpadliśmy, to dźwięki charakterystycznych dla zespołu akustycznych instrumentów: cymbałów, skrzypiec, fideli, barabanu, kobiecych głosów. I tym razem również pięknie brzmiących i wysmakowanych ręką producenta Mariusza Dziurawca ze Studia As One” – podsumowuje cymbalistka i wokalistka Magda Sobczak.

Koncert premierowy promujący płytę przewidziany jest w dniu św Mikołaja, czyli 6 grudnia. Album ukaże się oficjalnie już 30 listopada. Płytę można już zamawiać w przedsprzedaży na stronie wydawcy. Do każdego zamówionego w ten sposób albumu Karrot Kommando dołącza faksymile rękopisu „Oracji do Wody” autorstwa Sylwii Świątkowskiej.

A więcej o tej płycie poczytacie w artykule Witta Wilczyńskiego pt. Kaszubski dëch, szwedzkie sagi i Urzecze w naszym dziale „W folkowym tonie”.

 

Źródło: materiały wydawcy

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu