RAPOWY w zmienionej aranżacji

Nowy teledysk od Odpoczno
Kamil Piotr Piotrowski, 22 grudnia 2021
Rapowy Odpoczno
Fot. Press
Ostatnie miesiące dla zespołu Odpoczno to intensywna praca w studio oraz na planie zdjęciowym. Nic dziwnego przyszłym roku zespół planuje trasę koncertową, której zwiastunem jest, m.in.: najnowszy wideoklip do utworu „Rapowy”.

Prapremiera wideoklipu miała miejsce pod koniec października w portugalskim Porto, w ramach Targów World Music WOMEX’21. Klip był prezentowany specjalistom i przedstawicielom branży muzycznej z ponad 90 krajów świata. Został bardzo dobrze przyjęty. Teraz zespół prezentuje go szerszej publiczności.

W utworze śpiewa już nowa wokalistka Joanna Szczęsnowicz, która dołączyła do zespołu rok temu. Klip to obraz tego jak Odpoczno łączy różne światy i jakiego kierunku możemy spodziewać się w najbliższym czasie w ich muzycznych propozycjach – prezentowania tradycji muzycznych sięgając do muzyki improwizowanej i elektronicznej.

Tak jak w „Rapowym”, który jest utworem opartym na metrum trójkowym, ale akcenty osadzone są tu na dwa i cztery, dając efekt bujanego rytmu.

Zdjęcia do wideoklipu „Rapowy” w reżyserii Tomasza Jeziorskiego powstawały latem 2021 roku. W wideoklipie użyte zostały efekty trickowe oparte na technice rotoskopijnej oraz greenscreen. Do realizacji wykorzystany został nowoczesny sprzęt rejestrujący obraz w rozdzielczości 4K. Za efekty specjalne odpowiada reżyser Tomasz Jeziorski oraz Anita Kwiatkowska-Naqvi, z którą Odpoczno zrealizowało już jeden wideoklip.

Odpoczno potrafi łączyć tradycyjną muzykę polskiej wsi z muzyką na wskroś nowoczesną – jak twierdzą krytycy – bez szkody dla żadnej z nich. Ta grupa, pochodząca z Łodzi, działająca na scenie od 2014 r. to laureaci festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja”, co dało im wstęp na sceny wielu liczących się festiwali – wystarczy wymienić „Off Festiwal”, „Jazz nad Odrą”, „Globaltica” czy „Dwa Brzegi”.

Ich debiutancka płyta została okrzyknięta muzycznym wydarzeniem roku 2018 i w tym samym roku Odpoczno było też jedynym oficjalnym reprezentantem polskiej sceny na targach muzycznych Womex.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu