Here is a Health - opowieść Sąsiadów

Nowy singiel w nowej technologii
Kamil Piotr Piotrowski, 23 grudnia 2021
32 Szanty we Wrocławiu – Sąsiedzi
Fot. Basia Wójcik
Śląski zespół folkowo-szantowy Sąsiedzi w ramach celebrowania dwudziestolecia działalności nagrał i w połowie grudnia opublikował w kanałach streamingowych singiel pt. „Here's a Health”. Nagrano go w nowej technologii audio.

Dokładnie 16 października przypadały dwudzieste urodziny pochodzącego z Gliwic zespołu tzw. folku morskiego Sąsiedzi. Z tej okazji zespół nagrał i 18 grudnia we wszystkich liczących się kanałach streamingowych opublikował utwór – song folkowy „Here's a Health (to the Company)”. Na swojej stronie internetowej tak Sąsiedzi zapowiadają tę premierę:

„Oto prezentujemy Wam PIERWSZY w historii światowej muzyki NASZ SINGIEL!!! ;) Świat już nie będzie taki sam :D”. I trudno się z tym nie zgodzić, bo utwór nagrano w zupełnie nowej technologii audio, ale od początku...

„Here's a Health to irlandzka pieśń tradycyjna. Trafiła do repertuaru Sąsiadów już jakiś czas temu, ale po raz pierwszy wykonali ją publicznie w połowie 2021 roku na 32 Spotkaniach z Piosenką Żeglarską i Muzyką Folk „Szanty we Wrocławiu”. Tematyka tej pieśni, oparta na długiej historii emigracji Szkotów, Irlandczyków (pieśń może pochodzić z Ulsteru, ale jak twierdzą znawcy, ma też mocne szkockie korzenie) idealnie oddaje też współczesność. Tak jak sto, dwieście lat temu, tak i teraz wciąż wiele rodzin, wielu przyjaciół rozdziela emigracja, i choć dziś, w dobie wszechobecnej elektronicznej komunikacji, szybkiego transportu nie jest już ona tak dotkliwa, to jednak wyjazd kogoś bliskiego na dłużej, czy na zawsze, jest trudnym momentem dla wszystkich stron. Ta pieśń to forma pożegnalnego toastu, bo w jakiś sposób przecież tę osobę najbliżsi tracili.

„Here’s a Health to dla nas także pieśń przypominająca tych, których – jakże niespodziewanie wielu i bliskich nam, Sąsiadom – pożegnaliśmy na zawsze, zwłaszcza w ostatnich kilku latach. Tekst ma kilka wersji, ale tę najbardziej znaną spopularyzowali nieśmiertelni The Chieftains, którego lidera Paddy Moloneya także pożegnaliśmy w 2021 roku” – piszą dalej Sąsiedzi.

Smaczku tej premierze dodaje fakt, iż utwór został nagrany w zupełnie nowej technologii audio – PONA sound, która jest właśnie po zakończeniu procedur patentowych na kilku najważniejszych światowych rynkach i teraz wychodzi z cienia. Wiele wskazuje na to, że może ona stać się kolejnym przełomem w przestrzeni muzycznej. Wynalazcą technologi jest Jerzy Pona, inżynier, elektronik, żeglarz, audiofil z Bielska-Białej, a właścicielem marki i technologii „PONA sound”, jest spółka YAYUMA audio z Katowic.

Sąsiedzi, niczym morscy odkrywcy, przetarli szlak, bo choć technologia „PONA sound” była już wykorzystywana w cyfrowym postprocessingu – m.in. do nagrań Kasi Moś, to w konfiguracji, która daje najlepszą jakość czyli w preprocessingu, za mikrofonem – analogowo, nikt jeszcze tego nie zrobił. Jest to zatem pierwsze na świecie nagranie wykonane w ten sposób, który co ciekawe nie dość, że znacząco podnosi jakość dźwięku, to jeszcze eliminuje etap miksów końcowych.

Tytuł: Here’s a Health (to the Company)
Słowa i muzyka: tradycyjne
Czas całkowity: 5,31 min.
Wydawca: Fundacja Folk24 (www.folk24.org)
Wykonawca: Sąsiedzi (www.sasiedzifolk.pl)
Nagrano w składzie:
Elżbieta Król – skrzypce, śpiew (alt)
Dominika Płonka – flety, śpiew (mezzosopran)
Jakub Owczarek – bodhran, śpiew (baryton)
Dawid Patalong – gitary, śpiew (tenor)
Kamil Piotrowski – mandolina, gitara, śpiew (tenor)
Mirosław Walczak – skrzypce, śpiew (baryton)
Marek Wikliński – concertina, bodhran, śpiew (bas)

Producent: Jakub Owczarek
Nagranie: Adam Romański | Alternativ Studio w Będzinie (alternativstudio.pl)
Pomysł i projekt graficzny: Kamil Piotr Piotrowski
Zdjęcie: Basia Wójcik
Technologia nagrań: PONA sound (ponasound.com)
Właściciel technologii: YAYUMA audio (yayuma.com)

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu