"Ukony" na CD i na trasie

Nowy album formacji Cronica w lutym
Witt Wilczyński, 29 stycznia 2022
Fot. Magdalena Hałas Photography via Cronica FB

,,Ukony”- taki tytuł nosić będzie najnowsze wydawnictwo formacji Cronica, który ukaże się już na początku lutego. Słowo zostało zaczerpnięte z języka staropolskiego. Będzie też trasa promująca krążek i rozpocznie się w Warszawie.

Słowo ,,Ukony” oznacza ,,obowiązki”, które w warstwie lirycznej stanowią wspólny mianownik dla wszystkich utworów z płyty.

Teksty piosenek oscylują wokół dwóch osi. Pierwsza to demonologia słowiańska ujęta z jednej strony w sposób bajarski i satyryczny, a z drugiej przerażająco ,,praktyczny”... Druga, to natura ludzka, człowiek wraz z całym wachlarzem jego wad oraz irracjonalnym strachem.

Muzycznie nowa płyta odbiegać będzie od swej poprzedniczki "Na tej ziemi", wydanej w 2015 roku, zarówno pod kątem brzmienia, jak i podejścia do układu instrumentarium. Cronica postawiła tym razem na jeszcze cięższe brzmienie gitar, wokali i growl oraz scream głównego wokalisty. W połączeniu z charakterystyczną dla grupy melodyką, damskimi wokalami typowo folkowym instrumentarium (lira korbowa, skrzypce, flet) udało się nagrać album, które z pewnością zaskoczy starych słuchaczy i najprawdopodobniej zachęci fanów mocniejszych brzmień dotąd nieprzekonanych do takich instrumentalnych połączeń.

W trakcie nagrywania płyty pieczę nad rejestracją męskiego głosu zespołu trzymał sam Rafał ,,Rasta” Piotrowski, głos grupy Decapitated, którego gościnny udział można usłyszeć w utworze ,,Dla korzeni”.

Album "Ukony" nagrany został w Rybnickim No Fear Records, a mixem i masteringiem zajął się  Tomasz ,,Zed” Zalewski - jeden z czołowych specjalistów w kraju i Europie. Oficjalna data premiery to 5.02.2022 i tego dnia ruszy również trasa promująca płytę. 

Pierwszy koncert w Warszawie, a następnie Cronica z towarzyszącymi jej zespołami, w ramach "Ukonów" zagości w Chorzowie, Poznaniu, Lublinie, Krakowie,  Tarnowie, Żaganiu, Wrocławiu, Szczecinie, Łodzi i Płocku. Szczegóły trasy będą sukcesywnie pojawiać się w dziale "wydarzenia".

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu