Muzyka świata i Fryderyki 2021

Nominacje Akademii Muzycznej dla folkowców
Kamil Piotr Piotrowski, 22 marca 2021
Nominowani do Fryderyków 2021
Fot. Kamil Piotr Piotrowski
Na ogłoszone w ub. tygodniu nominacje do konkursu Akademii Muzycznej „Fryderyki 2021” czekała także scena folkowa. W kategorii „Album Roku – Muzyka Świata” wyróżniono pięć płyt. Jest tu mała niespodzianka!

Ponad półtora tysiąca osób, muzyków, producentów, wydawców nominowało w tym roku w trzech kategoriach muzyki jazzowej oraz dziewiętnastu kategoriach muzyki rozrywkowej płyty, nagrania, wykonania, które mieliśmy okazję poznać w ubiegłym roku. W tegorocznej edycji Fryderyków o nominacje ubiegało się 321 albumów!

W muzyce rozrywkowej znajduje się kategoria „Album Roku – Muzyka świata”. W tym roku o Fryderyka w tej kategorii powalczy pięć płyt. Zdaniem głosujących będą to:

Bolesław Karpiel-Bułecka, Jan Karpiel-Bułecka, Sebastian Karpiel-Bułecka
„Muzyka źródeł – Ród Karpieli”
Wydawca: Agencja Muzyczna Polskiego Radia

HAŃBA!
„Nikt nam nie zrobił nic…”
Wydawca: Antena Krzyku

Kapela ze Wsi Warszawa
„Uwodzenie”
Wydawca: Karrot Kommando

Karolina Cicha & Spółka
„Tany”
Wydawca: Kayax Production & Publishing

SUTARI
„Siostry rzeki”
Wydawca: AAUU Records

Nie zaskakuje tu obecność Karoliny Cichej & Spółki czy Kapeli ze Wsi Warszawa. Młodsze ale nie mniej utalentowane i nagradzane już formacje Hańba i Sutari także nie są zaskoczeniem, bo wydały w minionym roku świetne krążki. Niemałym zaskoczeniem – przynajmniej dla nas – jest obecność w tym gronie płyty klanu Karpieli-Bułecków, bowiem muzyka na niej przedstawiona to przecież na wskroś tradycyjne, ludowe aż do bólu melodie, pieśni, tańce i... wykonanie . Coraz ciekawsze są te jurorskie „wskazania” jeśli chodzi o naszą folkową scenę. Jesteśmy bardzo ciekawi jakie będą ostateczne wyroki w tak dobranym zestawie. Zwłaszcza, iż przypomnijmy, cztery płyty z powyżej nominowanych (oprócz „Muzyka źródeł – Ród Karpieli”) nominowane są także do trzynastki finalistów konkursu Polskiego Radia na Folkowy Fonogram Roku (szczegóły w artykule „Kto do folkowego fonogramu roku”) oraz można na nie głosować w corocznym Plebiscycie na Folkową Płytę Roku Internautów „Wirtualne Gęśle” (więcej przeczytacie w „Wirtualne gęśle za rok 2020”.

Pełna lista nominowanych dostępna jest na stronie plebiscytu

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu