Król Cooney i the Best Lankum

RTÉ Radio 1 Irish Folk Awards 2020
Paul Reardon, 24 grudnia 2020
RTE 1 Radio Folk Awards 2020
Fot. Paul Reardon Photography
Nawet wirus nie powstrzymał Zielonej Wyspy od wręczenia nagród najlepszym wykonawcom, twórcom, producentom muzycznym oraz uhonorowania piosenek, albumów oraz legend irlandzkiej sceny muzyki tradycyjnej – choć tym razem on-line.

W dziwnym roku 2020 doroczna ceremonia wręczania nagród „Folk Awards”, przyznawanych przez irlandzkie RTÉ Radio 1, zamiast odbywać się na Vicar Street w Dublinie transmitowana była na żywo ze studiów rozgłośni. W programie znalazły się m.in. nagrane wcześniej występy i prezentacje wielu nominowanych.

Prezydent Irlandii Michael D. Higgins, który zwykle uczestniczy w gali osobiście, tym razem zdalnie, otworzył wieczór w następujący sposób:

„Pozwolę sobie powitać wszystkich melomanów, którzy słuchają dzisiejszego programu. Podczas tego uroczystego wydarzenia, znów potwierdzimy jak ważna dla nas jest nasza muzyka i nasi muzycy, zwłaszcza w tym najtrudniejszym czasie ”.

Prezydent także mówił o Steve'ie Cooney'u, pochodzącym z Australii, laureacie nagrody za całokształt twórczości:

„To wielkie szczęście dla tego kraju i jego tradycyjnej muzyki, że właśnie tutaj Steve został muzycznie ukształtowany przez potężne siły swoich przodków. Po przeprowadzce z Australii do Irlandii na początku lat 80. wystąpił, grając zwłaszcza na gitarze, z irlandzkimi artystami na ponad 60 albumach... On i Iarla Ó Lionáird wystąpili także na pierwszym obiedzie, który moja żona  Sabina i ja mieliśmy przyjemność zorganizować w 2011 roku, dniu mojej inauguracji…”

Iarla, wokalista sean-nós z grupy The Gloaming osobiście wręczył Steve'owi nagrodę za całokształt twórczości – Lifetime Achievement.

Steve Cooney otrzymał także nagrodę dla najlepszego instrumentalisty, za najlepszy album folkowy za „Ceol Ársa Cláirsí: Tunes of the Irish Harpers for Solo Guitar” oraz za najlepszy tradycyjny utwór folkowy – „Eleanor Plunkett” z tego samego albumu.

Znany aktor Brendan Gleeson wręczył Orli Harte, córce zmarłego Franka Harte „Hall of Fame” za imponujący wkład jej ojca w irlandzką tradycję ludową.

Lankum został uznany za najlepszą grupę folkową, a wokalistka Radie Peat odebrała nagrodę dla najlepszego piosenkarza folkowego.

Mick Flannery i wokalista SON (znana również jako Susan O’Neill) zdobyli tytuł dla najlepszego oryginalnego folkowego utworu roku za swój duet „Baby Talk”.

Vicar Street, która jest cudownym kameralnym miejscem, które gościło Boba Dylana i w którym Neil Young, Planxty i wielu innych nagrywało albumy na żywo, od marca 2020 roku jest milcząca. Z niecierpliwością czekamy na powrót muzyki na żywo i przyszłoroczną ceremonię wręczenia nagród RTÉ Radio 1 Folk Award.

Lista nagród:

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu