Śląski flashmob śpiewaczy

Daga Gregorowicz i Szymon Piguła w Katowicach
Kamil Piotr Piotrowski, 28 lipca 2021
Daga Gregorowicz i Szymon Piguła
Fot. Press
A gdyby tak nagle w przestrzeni miejskiej spotkać muzyków w strojach ludowych i móc do nich dołączyć, śpiewając śląskie pieśni i piosenki – powstańcze, ludowe, które kiedyś pomagały Ślązakom w życiu codziennym?

Połączyła ich muzyka. Ona – Daga Gregorowicz – wokalistka, dj-ka, kompozytorka, wnuczka powstańców wielkopolskich, on – Szymon Piguła – akordeonista, czynny pedagog i wykładowca, zafascynowany muzyką współczesną i ludową, Ślązak jak się patrzy. Poznali się przy okazji pracy nad nagrodzoną Fryderykiem płytą „Maleńka” zespołu Daga Dana. Jako że oboje nie lubią bezczynności w czasie lockdown'u wymyślili wspólny projekt muzyczny i właśnie zbliża się moment jego realizacji – w Katowicach.

„Tutaj Polska jest od Piasta, a Śląsk polski jest i basta!” to cykl mikrokoncertów upamiętniających rocznicę 100-lecia III Powstania Śląskiego w ramach koncepcji flashmobu. Repertuar to pieśni powstańcze, ludowe zebrane przez etnomuzykologa prof. Adolfa Dygacza.

Pomysł narodził się z chęci spopularyzowania dziedzictwa kulturowego, służącego przed stu laty do zjednoczenia Śląska i utwierdzenia idei jego polskości. Kompozycje powstawały z potrzeby serca, a ich oddziaływanie przyczyniło się niezawodnie do ostatecznego wyniku powstań. Tytuł cyklu stanowią wersy jednej z pieśni powstańczych. Wówczas jednoczyły „przeciw”, dzisiaj spajają historyczne i kulturowe korzenie Śląska – opowiadała nam na spotkaniu w Katowicach Daga.

Na pomysł zorganizowania małych koncertów pieśni śląskich w przestrzeni miejskiej wpadł Szymon Piguła. Oprócz miejsc pamięci tamtych wydarzeń na terenie Katowic, flashmob odbywać będzie się w mniej oczywistych lokalizacjach. Na każdego kto znajdzie się „w zasięgu” i będzie chciał pośpiewać razem z muzykami czekać będzie specjalna gazeta – „Kurier Śląski”, w którym będzie śpiewnik i kilka ciekawostek nt. Powstań Śląskich. Dodajmy, że te mikrokoncerty transmitowane będą w wybranych serwisach społecznościowych.

Na żywo Dagę i Szymona spotkacie w:

30 lipca 2021 r. (piątek)

16:00 - Giszowiec, Plac Pod Lipami

18:00 - Centrum, Park przy Pomniku Powstań Śląskich

1 sierpnia 2021 r. (niedziela)

15:30 – Centrum, Park Kościuszki

18:00 – Nikiszowiec, Skwer Zillmannów

2 sierpnia 2021 r. (poniedziałek)

18:00 – Centrum, Rynek
20:00 – Centrum, Rynek

Wydarzenie wsparto w ramach konkursu „Muzykogranty” realizowanego przez Instytucję Kultury „Katowice Miasto Ogrodów”

 

„Tutaj Polska jest od Piasta, a Śląsk polski jest i basta!”, 30.07, 1-2.08.2021, Katowice
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu