Lado i Śląsk dla Zagrzebia

Koncert charytatywny w Katowicach
Kamil Piotr Piotrowski, 17 czerwca 2021
Narodowy Zespół Pieśni i Tańca Chorwacji LADO
Fot. Press
Dwa znakomite i uznane w świecie zespoły folklorystyczne spotkają się w Katowicach – Mieście Ogrodów, by dać koncert, z którego dochód przeznaczą na renowację zabytków Zagrzebia uszkodzonych podczas ub.r. trzęsienia ziemi.

Pierwszy z zespołów, to Narodowy Zespół Pieśni i Tańca Chorwacji „Lado”. Powstał w 1949 roku w Zagrzebiu, a jego celem jest artystyczna interpretacja i prezentacja publiczności najpiękniejszych przykładów bogatej tradycji chorwackiej muzyki i tańca. W muzyce, choreografii i strojach ludowych – stuletnie chorwackich strojach narodowych – widać całe bogactwo tamtejszej kultury, wpływy śródziemnomorskie, bałkańskie oraz alpejskie. W programie Lado znajdują się również współczesne dzieła muzyczne i choreograficzne oparte na motywach i elementach tradycyjnych.

Bardzo podobnie ma się sprawa z drugim z wykonawców koncertu Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk” – założonym 1 lipca 1953 roku (za chwilę urodziny!) w celu propagowania w świecie polskiej kultury poprzez prezentacje sceniczne adaptacji polskich pieśni i tańców ludowych oraz współczesne kompozycje.

Oba zespoły połączyła misja krzewienia kultury regionalnej, a także kilkuletnia współpraca w ramach zrealizowanego przez „Śląsk” w latach 2016-2017 projektu edukacyjno-artystycznego „Helokanie południa”. Wtedy to zespoły się poznały i współpraca, jak widać trwa do dziś.

Koncert obu grup, który odbędzie się 30 czerwca w Katowicach, w sali koncertowej Katowice Miasto Ogrodów, będzie miał wyjątkowy charakter. Otóż dochód ze sprzedaży biletów zostanie przeznaczony na renowację zabytków Zagrzebia uszkodzonych podczas trzęsienia ziemi w 2020 r. 

– To inicjatywa strony Chorwackiej, a konkretnie Konsula Honorowego Republiki Chorwackiej w Krakowie Pawła Włodarczyka – opowiadała nam Agnieszka Kukuła, rzecznik prasowy ZPiT „Śląsk”.

W imieniu organizatorów zapraszamy na to chwalebne wydarzenie. Bilety-cegiełki w cenie 50 zł są do nabycia w systemie kupbilecik.pl oraz przed koncertem (w miarę dostępności miejsc).
Rezerwacje: bilety@miasto-ogrodow.eu lub 32 609 03 32

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu