Babra, Kuyateh i inni w Ogrodach

Festiwal Muzyki Świata „Ogrody Dźwięków” w Katowicach
Kamil Piotr Piotrowski, 30 maja 2021
Babra
Fot. GÁBOR ERDÉLYI
Będzie muzycznie, będzie w plenerze, będzie jak dawniej. Katowickie podcienia Instytucji Kultury „Katowice Miasto Ogrodów” znów będą rozbrzmiewać muzyką świata. Tym razem z Węgier, Afryki, Bałkanów i Polski. Festiwal tuż, tuż.

Festiwal Muzyki Świata „Ogrody Dźwięków” wrósł już w Katowice i jest nieodłącznym elementem kulturalnego kalendarza Miasta Ogrodów. Co roku, od 2013 organizatorzy sprowadzali do stolicy Górnego Śląska artystów world music z całego świata. Z festiwalowej sceny często rozbrzmiewała muzyka z basenu Morza Śródziemnego (od festiwalu muzyki tego regionu zaczęła się historia „Ogrodów Dźwięków”), ale nie brakowało gości z Bałkanów, Wysp Brytyjskich, czy naszych najbliższych sąsiadów. Bywały też edycje, których program wzbogacały zespoły z Wysp Zielonego Przylądka czy Kolumbii.

Festiwalu dzień pierwszy

We wciąż jeszcze pandemicznym 2021 roku organizatorzy – Katowice Miasto Ogrodów – budując program festiwalu musieli sięgnąć bliżej. Dlatego jedynymi naprawdę zagranicznymi gośćmi będą muzycy węgierskiego zespołu Babra.

Choć ich bazą jest Budapeszt, przywiozą ze sobą dźwięki ze znacznie rozleglejszego obszaru. Wraz z ich muzyką ruszymy w podróż wzdłuż Dunaju, na południe, przysłuchując się temu, jak brzmią teraz Bałkany. Babra dotrze do Katowic zresztą na kilka dni przed festiwalem, żeby na miejscu spotkać się i popracować ze znaną polską artystką. Efekty tej współpracy poznamy pierwszego dnia festiwalu.

Na drugi dzień
Drugi dzień rozpocznie się dźwiękami afrykańskiej kory, tradycyjnego instrumentu strunowego, na którym gra Gambijczyk Buba Badjie Kuyateh.

Artysta od lat mieszka w Polsce i jest tu już dobrze znany. Ma na koncie nawet płytę ze Stanisławem Sojką.
Z Afryki przeniesiemy się do Wielkopolski, której muzyczną tradycję zinterpretował niedawno saksofonista Michał Fetler. Tak powstał jego projekt Polmuz, w którym towarzyszy mu jeszcze kilku świetnych muzyków. Fetlera, podobnie jak Sojkę, łączy z Katowicami Akademia Muzyczna. Pojawia się tu także często na koncertach.
Obostrzenia przeciwpandemiczne (obowiązują maseczki, dezynfekcja rąk, dystans oraz zakaz jedzenia i picia!) sprawiają, że w podcieniach zmieści się ok. 150 słuchaczy, dlatego już teraz warto zarezerwować sobie bilet na Ogrody Dźwięków. Szczegóły festiwalu znajdziecie jak zawsze w naszym dziale „wydarzenia” oraz na stronie organizatora.

 

Festiwal Muzyki Świata „Ogrody Dźwięków”, 11–12.06.2021, Katowice
Portal Folk24.pl jest partnerem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu