Sarakina z bułgarskim powiewem wiosny

Trifon Zarezan w Krakowie i Warszawie
Witt Wilczyński, 4 lutego 2020
Fot. Jarosław Wiśniewski
Trifon Zarezan to pierwsze wiosenne święto Bułgarów, celebrowane również muzycznie. Obrządek tego święta polega na podcinaniu winorośli i symbolizuje zbliżającą się wiosnę. Już niebawem pierwsze horo!

Już od lat nastu w Polsce obchodzone jest bałkańskie święto wina, winiarzy i karczmarzy Trifon Zarezan. Znawca wina bułgarskiego, mieszkający od lat w Warszawie Stojan Uzunow, jak zawsze zaprezentuje obyczaj podcinania winorośli oraz poprowadzi pierwsze, wiosenne horo, zgodnie z prastarą tradycją tańczone po pierwszym podcinaniu winorośli.

Tegoroczny Trifon Zarezan, zaraz po symbolicznym obrządku podcięcia winorośli trwać będzie przy żywiołowych bułgarskich tańcach z muzyką zespołu Sarakina. Można będzie zatańczyć takie bułgarskie tańce jak: prawo horo, dajczowo horo, elenino horo, raczenica, makedonsko horo, kopanica i inne. W tym roku muzyczny Trifonden zabrzmi najpierw w Krakowie a następnie w Warszawie.

Sarakina to polsko-bułgarsko grupa muzyczna łącząca muzykę bałkańską z folkiem, jazzem i world music. Kompozycje i aranżacje z wpływami bułgarskiej muzyki ludowej, klasycznej jak i z elementami improwizacji jazzowej przenoszą klimaty etniczne do muzyki artystycznej. Zespół tworzą profesjonalni muzycy, absolwenci wyższych szkół muzycznych, grający na takich instrumentach jak: akordeon, klarnet, kontrabas, kaval, dudy, tambura. Zespół koncertuje w całej Europie od 1999 roku a w swoim dorobku ma nagranych 6 płyt: Sarakina (2001), Junctions (2004), Fryderykata (2008), Dance of Fire (2012), Live in Studio (2014) i BalkanTron (2017).

Zespół zagra w składzie: Jacek Grekow - kaval, gajda, akordeon, Anna Klebus - śpiew, Jan Mlejnek - klarnet, tambura i Mateusz Bielski – kontrabas. 

Dodajmy, że lider zespołu, Jacek Grekow, wspólnie ze Stojanem Uzunowem są prekursorami obchodów Trifon Zarezan w Polsce. Od ponad dekady zyskały one wielu wiernych fanów nad Wisłą!

14.02.2020: Trifon Zarezan - Sarakina, Klub Strefa, Kraków

15.02.2020: Trifon Zarezan - Sarakina, Sala Widowiskowa OKO, Warszawa

Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu