VOŁOSI i Lajkó Félix

Folkowy Fonogram Roku 2019
Kamil Piotr Piotrowski, 8 kwietnia 2020
Lajkó Félix & Vołosi
Fot. Vołosi
Folkowy Fonogram Roku i Fonogram Źródeł to konkursy Radiowego Centrum Kultury Ludowej, które prezentują i wyróżniają najlepsze polskie płyty z muzyką folkową i tradycyjną. Znamy już laureatów obu konkursów za rok 2019.

W konkursie na Folkowy Fonogram Roku oceniana jest nie tylko muzyka etniczna. Formuła konkursu otwarta jest również na elektronikę, jazz, muzyką improwizowaną oraz tradycyjną – zarówno zagraną zgodnie z kanonem, jak i tłumaczoną na język młodego pokolenia.

Jury konkursu w składzie: Lopa Kothari (dziennikarka BBC3), Simon Broughton (redaktor naczelny „Songlines Magazine”), Jan Pospieszalski (dziennikarz i muzyk), Jarosław Szubrycht (krytyk muzyczny), Kuba Borysiak (dziennikarz RCKL) zdecydowało, że

Laureaci pierwszego miejsca, czyli Vołosi przekraczają granice instrumentów smyczkowych, tworząc muzykę na wskroś nowoczesną i atrakcyjną dla współczesnego odbiorcy – wyrastającą z karpackich korzeni, ale zawierającą w sobie znamiona jazzowej improwizacji, pełną niezwykle emocjonalnego przekazu. Félix Lajkó to z kolei bezkompromisowy i wszechstronny węgierski wirtuoz skrzypiec, kompozytor i aktor. Porusza się w rozmaitych konwencjach, od muzyki tradycyjnej po jazz, zachowując przy tym niepowtarzalny styl i świeżość wyrazu.

Z kolei w konkursie na Fonogram Źródeł 2019 jury zdecydowało, że Nagrodę Specjalną w wysokości 2500 zł otrzymają Mateusz Raszewski oraz Fundacja Dorzecze Prosny i Wydawnictwo Muzyka Odnaleziona – autorzy płyty „Leon Lewandowski. Skrzypek znad Prosny”. Nagroda jest wyrazem uznania dla rzetelnej pracy od podstaw Mateusza Raszewskiego, który stworzył „unikalny i intymny portret skrzypka, w przystępny sposób ukazując również specyfikę muzyki regionu kaliskiego”.

Kolejne albumy nagrodzone w tym konkursie: „Drzewie nuty orawskie” (I miejsce), „Najstarsi skrzypkowie regionu opoczyńskiego 2019” (II miejsce), „Festiwal Muzyki Tradycyjnej Na Rozstajnych Drogach” (III miejsce) oraz „Stanisława Galica Górkiewicz. Nuty serdecne” (wyróżnienie).

 

Źródło: materiały prasowe Polskiego Radia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu