Orkiestra św. Mikołaja z energią źródeł

Folkowe OKO w "czerwonej strefie"
Witt Wilczyński, 15 października 2020
Fot. Oficjalny profil FB Orkiestry św. Mikołaja
Legenda polskiej sceny folk. Grali tę nutę zanim to było modne i znane. Dziś to właśnie z ich twórczości czerpie inspiracje wiele młodych zespołów. A oni grają folk-rockowo, a nawet hip-hopowo. To Orkiestra św. Mikołaja. Z Lublina.

Nazwa zespołu wzięła się od utworu "Ballada o Św. Mikołaju" (słowa - Andrzej Wierzbicki), który jest do dziś swoistym hymnem i mottem twórczości grupy. Innym wielkim ponadczasowym folkowym hitem lubelskich Mikołajów jest:

Zespół zmieniał się tak, jak zmienia się nasza rodzima scena folkowa. Dziś są legendą, która wyznacza trendy interpretacji ludowej nuty - bo któż mógłby mieć czelność, by Im mówić, co i jak mają grać? 

W najbliższą niedzielę Orkiestra św. Mikołaja zapoda stołecznej publiczności wszechstronność zróżnicowanego materiału źródłowego, od piosenek ludowych z okolic Lubelszczyzny i Małopolski jak i w kompozycje nawiązujące do szerszego spektrum stylistycznego, w którym dominuje żywioł huculski i łemkowski.

Na jesiennej "Energii Źródeł" usłyszymy feerię barw dźwiękowych, realizowanych na tak różnych instrumentach jak cymbały, nyckelharpa, fujarki pasterskie oraz mandolina, a czasem mandola, koboz czy dutar. A po koncercie tradycyjnie nastąpi moderowana dyskusja z zespołem poprowadzona przez znanego dziennikarza radiowego Adama Dobrzyńskiego.

Koncert odbędzie się w reżimie sanitarnym właściwym dla "czerwonej strefy". Zespół zagra w składzie: Anna Kołodziej - skrzypce, śpiew, Zbyszek Kowalczyk - gitary, Bogdan Bracha - śpiew, skrzypce, fujarki, instr. stroikowe, Marcin Skrzypek - gitara, mandolina, koboz, cymbały, bębenki, śpiew, Jacek Warszawa - perkusja.

 

"Energia Źródeł - Folkowe OKO": Orkiestra św. Mikołaja, 18.10.2020, Warszawa
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu