Znów gramy o Fonogramy - Źródeł i Folkowy

Festiwal Folkowy Polskiego Radia „Nowa Tradycja 2020”
Kamil Piotr Piotrowski, 14 stycznia 2020
Fonogramy Patronackie Folk24
Fot. Kamil Piotrowski
Folkowy Fonogram Roku organizowany jest od 1998 roku, a Festiwalowi „Nowa Tradycja” towarzyszy od 2002 roku. Nagrodę Fonogram Źródeł Polskie Radio wręcza od roku 2009. Właśnie rusza kolejna edycja obu konkursów.

Polskie Radio zaprasza artystów, wytwórnie fonograficzne, organizacje kulturalne i lokalne społeczności do wzięcia udziału w konkursach na najlepszą płytę z muzyką folkową czyli „Folkowy Fonogram Roku” oraz najlepszą płytę z muzyką tradycyjną wydaną w 2019 roku, czyli „Fonogram Źródeł”.

Wykonawcy bądź wydawcy chcący zgłosić swoje płyty do udziału w konkursach mogą to zrobić do 17 lutego. Zgłoszenia należy wysyłać na adres: 

Polskie Radio S.A., al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa – z dopiskiem: „Folkowy Fonogram Roku 2019” lub „Fonogram Źródeł 2020”. Kontakt mailowy: nowatradycja@polskieradio.pl.

Formularze zgłoszeniowe oraz regulaminy konkursów na stronie: nowatradycja.polskieradio.pl.

Celem Konkursu na Folkowy Fonogram Roku jest promocja muzyki folkowej w Polsce. Wziąć w nim udział mogą zespoły, które działają w kraju i wykonują muzykę inspirowaną tradycjami muzycznymi świata. W ponad dwudziestoletniej historii tego konkursu wśród płyt laureatek znalazły się wydawnictwa czołowych polskich muzyków związanych z folkiem, muzyką świata, etno, fusion czy jazzem, a byli to m.in.: Muzykanci, Golec uOrkiestra, Kapela Brodów, Kapela ze Wsi Warszawa, Dikanda, Osjan, Indialucia, Lautari, Joanna Słowińska, Orkiestra św. Mikołaja, Kwadrofonik, Wołosi i Lasoniowie, Raphael Rogiński czy Maria Pomianowska.

Przypomnijmy, iż Folkowym Fonogramem Roku 2018 r. została płyta pt. „Po śladach”., nagrana przez grupę Janusz Prusinowski Kompania. 

Konkurs na Fonogram Źródeł po raz pierwszy odbył się w 2009 roku, a jego podstawowym założeniem jest zmotywowanie lokalnych społeczności do przedstawiania swoich muzycznych tradycji oraz autentycznych artystów.

Fonogramem Źródeł za rok 2018 została płyta pt. „Łuhom, łuhom ponad Buhom. Muzyka tradycyjna Polesia Lubelskiego i jej wykonawcy”, wydana przez Towarzystwo dla Natury i Człowieka.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu