Pardes Festival 2020

Spotkania z Kulturą Żydowską w Kazimierzu Dolnym i Janowcu
Witt Wilczyński, 14 sierpnia 2020
Fot. Olga Cieślar
Tegoroczny „Pardes Festival – Spotkania z Kulturą Żydowską” w Kazimierzu nad Wisłą i Janowcu odbędzie się w nowym, wrześniowym terminie. Planowany, kameralny charakter tej edycji być może stanie się jej wielkim walorem.

Spotkania festiwalowe zaplanowane przede wszystkim w plenerze wpisują się w zalecenia rządu i Sanepidu. Wszystkie wydarzenia odbywają się na żywo: obowiązują maseczki, dystans społeczny i ściśle określona liczba uczestników.

Pardes znaczy „ogród”

Inauguracja cyklu nastąpi 16 września, o godz. 14.00, w ogrodach wokół „Kuncewiczówki”. Piotr Kowalik z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN przybliży i zinterpretuje znaczenia pojęcia „pardes”. W ramach tego cyklu zapraszamy m.in. na spacery tematyczne w przestrzeni Kazimierza Dolnego, bogaty w treści (i lokalne smakołyki) piknik na terenie skansenu janowieckiego pod hasłem „Pardes znaczy Ogród / Mleko, miód i wino” i na warsztat wycinanki żydowskiej w janowieckiej „Galerii w Bramie”. Na finał festiwalu wizyta w winnicy „Widok Wojszyn”, w niezwykle urokliwym miejscu na janowieckim brzegu Wisły, na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego.

W programie festiwalu nie zabraknie wyjątkowych wydarzeń muzycznych:  już w środowe popołudnie, 16 września, odbędzie się koncert w podkazimierskim plenerze. Charyzmatyczna wokalistka Olga Avigail i zespół Tango Attack wystąpią z programem „Yiddish Tango” na Scenie „Pod Orzechem” przy Teatrze Klepisko. Przed zachodem słońca w sobotę festiwalową, 19 września, na finał pikniku w Janowcu, zagra i zaśpiewa Kapela Niwińskich ze specjalnym udziałem Marizy Nawrockiej w repertuarze piosenek jidysz. W niedzielę festiwalową, 20 września, w dniu upamiętnienia żydowskiej społeczności Janowca, zaplanowany został koncert organowy w Kościele Św. Stanisława bp.m i św. Małgorzaty w wykonaniu profesora Wiktora Łyjaka. W programie m.in.: utwory Louisa Lewandowskiego (muzyka synagogalna), Jakoba Ludwiga Felixa Mendelssohna Bartholdy’ego i Johanna Sebastiana Bacha.

Organizatorzy Pardes Festival 2020 zapewniają: Pracujemy już nad oprawą graficzną programu festiwalowego i jak tylko powstanie ostateczny projekt, prześlemy kompletny program Pardes Festival. Zachęcamy także do śledzenia postów na festiwalowym facebooku. Informujemy szczegółowo o wszystkich punktach programu i publikujemy świetne materiały ikonograficzne! 

 

„Pardes Festival”, 16-20.09.2020, Kazimierz nad Wisłą/Janowiec
Portal Folk24.pl jest partnerem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu