Ola Bilińska po litewsku i w jidysz

Folkowo Bemowo i Scena OFF
Witt Wilczyński, 5 stycznia 2020
Fot. Ewa Łuczak
W styczniu w Warszawie Ola Bilińska pokaże dwa muzyczne oblicza: litewskie podczas pierwszej tegorocznej edycji Folkowo-Bemowo i żydowskie, zrekonstruowane w nowej odsłonie, w ramach Sceny OFF na Saskiej Kępie.

„Sulinys / Źródło” to najnowszy projekt liderki formacji Babadag, kompozytorki, autorki tekstów, multiinstrumentalistki i charyzmatycznej wokalistki Oli Bilńskiej.   Ona sama nazywa go nowatorską, magiczną podróżą do świata mistycznego folku. Stara się zgłębia w nim istotę miejsca, w którym coraz bardziej zapuszcza korzenie – Suwalszczyzny, niezwykłego, kipiącego od tradycji polsko-litewskich, pogranicza. Projekt narodził się z inspiracji i fascynacji ludową muzyką litewską, szczególnie zaś formą wielogłosowych archaicznych pieśni sutartines – starych litewskich kanonów o wyjątkowej  strukturze wokalnej. Ten tradycyjny, śpiewany segment został przez Olę ciekawie i nieszablonowo wpleciony w nowatorskie utwory o bogatych rytmicznie, rozbudowanych formach gdzie akustyczne brzmienia korzennych instrumentów doskonale łączą się z subtelną elektroniką.

Elementem głównym i wiodącym pozostaje przez cały czas, we wszystkich kompozycjach, ludzki głos / wielogłos. Do udziału w projekcie Ola Bilińska zaprosiła trzy znakomicie śpiewające sutartines Litwinki – siostry Lauksminę, Dominykę i Ramintę Krisciunaite, które tworzą nieprzeciętny i barwny litewski trójgłos doskonale wpisujący całe wydarzenie w niezwykłą przestrzeń pomiędzy tradycją a odkrywaniem nowego. Towarzyszą im: Paweł Szpura grający na instrumentach perkusyjnych, Sebastian Witkowski na basie oraz Igor Nikiforow na gitarze i instrumentach perkusyjnych. Teksty piosenek, po polsku i litewsku, niektóre po angielsku, to napisane przez Bilińską wiersze – baśnie, które oddają całą magię i niezwykłość suwalskiego pogranicza.

Zgodnie z tradycją Folkwo-Bemowo, odbędą się warsztaty wokalne, które poprowadzą siostry Lauksmina, Raminta i Dominyka Krisciunaite, a więc „litewska” sekcja formacji Babadag. Artystki zapoznają uczestników warsztatów z pieśniami sutartines – archaicznymi, wielogłosowymi pieśniami z północno-wschodniej Litwy. Wartość i znaczenie sutartines  dla światowej kultury zostało, w 2010 roku, docenione przez UNESCO, która wpisała je na listę niematerialnego dziedzictwa.

W trakcie warsztatów będzie można poznać historię i tematykę tych pieśni oraz okoliczności ich wykonywania, a przede wszystkim nauczymy się je śpiewać w intrygująco brzmiącym języku litewskim. Jedna z przygotowanych na warsztatach pieśni sutartines zostanie, wspólnie z formacją Babadag, wykonana na wieczornym koncercie w sali widowiskowej Bemowskiego Centrum Kultury. Patronujemy!

Dwa dni później (28 stycznia) warto będzie odwiedzić prawobrzeżną Warszawę i udać się się na inny, muzyczny projekt Oli - Berjozkele. Jak podają organizatorzy koncertu jest to wyjątkowy zbiór utworów związanych ze snem, ciszą i nocą. Autorka sięga w nim po kołysanki i pieśni wieczorne popularne w żydowskiej diasporze polskiego międzywojnia i lat nieco wcześniejszych. Z okruchów nie istniejącego już świata stworzyła Bilińska nowatorskie i pełne dźwięków przenikających czas dzieło. Po mistrzowsku przeniosła do naszej rzeczywistości, niemal mistyczne, emocje ukryte w tych pozornie prostych piosenkach. Otuliła je subtelną, wyrafinowaną, bogatą w piękne melodie muzyką i hipnotyzującym śpiewem w dawno zapomnianym już języku.

Projekt wystąpi w nowym składzie: Ola Bilińska – głos, gitara elektryczna, syntezator OP – 1, elektronika; Kamil Szuszkiewicz – trąbka, obiekty, elektronika; Łukasz Owczynnikow – kontrabas, syntezator.

Szczegóły obu koncertów znajdziecie w wydarzeniach.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu