Jedenastu finalistów Folkowego Fonogramu

Wyniki eliminacji konkursu Polskiego Radia
Kamil Piotr Piotrowski, 4 marca 2020
Finaliści Folkowego Fonogramu Roku 2019
Fot. RCKL Polskie Radio
Znamy już finalistów konkursu na „Folkowy Fonogram Roku” Polskiego Radia. Spośród trzydziestu trzech propozycji Radiowe Centrum Kultury Ludowej wybrało jedenaście tytułów, które powalczą o miejsce na podium.

Do pierwszego etapu konkursu napłynęły 33 zgłoszenia, a wybrana spośród nich jedenastka to zdaniem Piotra Kędziorka, redaktora naczelnego Radiowego Centrum Kultury Ludowej: „obraz folkowego rynku muzycznego w Polsce”. Liczba propozycji zarówno wyraźnie nawiązujących do muzyki tradycyjnej, jak i tych luźno inspirowanych folklorem, była wyrównana.

– Sporo autorów tych płyt to artyści, którzy potwierdzają swój stały poziom i rozwój, ale zauważam też wiele projektów muzyków silnie związanych ze sceną improwizowaną i jazzem. To trend dość silnie widoczny już od kilku lat – mówi naczelny RCKL.

– Płyty Radical Polish Ansambl czy Wędrowca to przykłady silnych związków ze sceną tradycyjną i eksperymentalną – dodaje Piotr Kędziorek.

Widać też chęć do łączenia tradycji polskiej z zagranicznymi, jak w przypadku projektów Babadag, Rebetiko Poloniko czy Vołosów i Felixa Lajki – zauważa Magdalena Tejchma z RCKL.

Finaliści Folkowego Fonogramu Roku 2019 to:

Zwycięskie trzy płyty wyłonione zostaną do końca kwietnia br., wręczenie nagród nastąpi podczas 23. Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja” w dniach 14-16 maja w Warszawie, a laureat pierwszego miejsca wystąpi jako jedna z gwiazd festiwalu.

Jury konkursu tworzą: Lopa Kothari – dziennikarka BBC3, Simon Broughton – redaktor naczelny Songlines Magazine, Jan Pospieszalski – dziennikarz i muzyk, Jarosław Szubrycht – krytyk muzyczny, Kuba Borysiak – dziennikarz RCKL.

 

Źródło: RCKL

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu