Karolina Cicha i Kayah

Zapowiedź płyty „TANY”
Kamil Piotr Piotrowski, 21 sierpnia 2020
Karolina Cicha „Tany”
Fot. Michał Heller
Na początku sierpnia miała miejsce premiera singla Karoliny Cichej, w którym wystąpiła Kayah. Choć sama autorka określa go „lamentem autobiograficznym”, utwór wspaniale oddaje optymistyczny i taneczny charakter płyty „Tany”.

Karolina Cicha jest jedną z najciekawszych i ważniejszych polskich artystek na folkowej scenie. Dodajmy jedną z aktywniejszych w ostatnich latach. Multiinstrumentalistka, kompozytorka, wokalistka znana jest już z wielu ciekawych, wielokulturowych projektów. W swojej najnowszej płycie „TANY” wraz ze Spółką wróci na swoje ukochane Podlasie, by znów odkrywać sobie i nam tamtejszą kulturę.

Płytę zapowiada singiel „Płacz za młodością, co odchodzi”, którego premiera miała miejsce na początku sierpnia, w którym Karolina występuje z Kayah. To spotkanie w jednym utworze i na planie do klipu pokazuje jak blisko obu paniom do siebie, wprowadza też do utworu wszystko to, czym dysponują obie artystki, Kayah przecież także jest mocno związana w swej twórczości ze sceną etno i folk. Ten niecodzienny duet, który prowadzi tu ze sobą pewien dialog z pewnością otworzy uszy i oczy wielu na piękno podlaskiej kultury, w tym muzyki.

Singiel, jak i cała płyta TANY, to „dialog tradycji ze współczesnością. Cicha sięga po formy typowe dla regionu: traktując je z szacunkiem wzbogaca o współczesne efekty dźwiękowe i taneczne gatunki muzyki etnicznej” – czytamy w opisie plyty. Jak zapowiada wydawca na najnowszym wydawnictwie Cichej usłyszymy także rootsowe uderzenie bębnów, polkę, sambę, czy elementy technotransu i rapu, i to w jednym utworze, który powstaje z udziałem Karoliny Czarneckiej.

„Może to nie będzie disco polo z Podlasia, ale muzyka tradycyjna podlaskiej wsi na miarę dzisiejszego odbiorcy” – zapowiada płytę strona internetowa artystki. Ona sama tak o płycie opowiadała Tygodnikowi Powszechnemu (17/2019):

- Chcę, żeby to było transowe, w innym sensie tradycyjne. Chcę zbadać, czy moje teksty pasują do tradycyjnych pieśni. (...) Niby nie ma już tego ducha, ale problemy i emocje się nie zmieniają (…) Kiedy jest groove, kiedy jest rytm, wrzuca się jakąś emocję, człowiek może bardziej wyrażać siebie, w tańcu, w ciele

Teledysk „Płacz nad młodością, co odchodzi” można zobaczyć już w sieci...

Cała płyta ukaże się 11 września... a już w najbliższy poniedziałek, 24 sierpnia Karolina & Co zapraszają do Białegostoku na konferencję prasową, podczas której opowiedzą o płycie „TANY”.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu