Maria Mazzotta z solową płytą rusza w trasę

Premiera CD "Amoreamaro" nie w Polsce
Kamil Piotr Piotrowski, 19 stycznia 2020
Maria Mazzotta
Fot. Giulio Rugge
Znana w Polsce z występów z Canzoniere Grecanico Salentino oraz w duecie z albańskim wiolonczelistą Redim Hasą – wspaniała włoska wokalistka Maria Mazzotta, właśnie wypuściła swoją solową płytę. Szykuje się też do trasy po Europie.

Podziwialiśmy ją z włoskim zespołem Canzoniere Grecanico Salentino m.in. podczas koncertu w Katowicach na II Festiwalu Muzyki Świata „Ogrody Dźwięków” (relacja tu), gdy porywała nas swoją interpretacją pieśni z Salento, lub w duecie z albańskim wiolonczelistą, wspomnianym Redim Hasą, gdy podczas 18 Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja” wzbudziła niesamowite emocje wśród publiczności, wyrywając ją na finał z krzeseł (relacja z NT tu) swoją interpretacją pieśni bałkańskich.

Maria Mazzotta, bo o niej mowa, po 15 latach występów na najważniejszych festiwalach world music na świecie z Canzoniere Grecanico Salentino, po nagraniu dwóch płyt z Hasą, 10 stycznia wydała swój autorski koncept albu pt. „Amoreamaro”. Na płycie znalazło się dziesięć utworów.

Mocny, ekspresyjny głos o ciekawej barwie, energia wykonania, charyzma sceniczna i przebogaty repertuar, to niewątpliwe atuty tej pieśniarki, które sprawiają, że od najmłodszych lat pnie się błyskawicznie po stopniach muzycznego wykształcenia i doświadczenia i zdobywa coraz to większe rzesze fanów.

Technik śpiewu uczyła się u wybitnych śpiewaków tego świata, m.in. u Sayeeduddina Dagara, jednego z najbardziej znanych indyjskich śpiewaków Dhrupad, oraz u Bobby'ego McFerrina, który zaprosił ją też do wspólnych występów w duecie. Gra także na fortepianie i harfie.

W naturalny, bezproblemowy sposób, porusza się w różnych technikach i tradycjach śpiewu, od nut południowych Włoch po różnorodne pieśni bałkańskie, zawsze urzekając publiczność ich szczerą interpretacją.

Wraz z wydaniem nowej płyty artystka wyruszy w trasę z akordeonistą Bruno Galeone, młodym i utalentowanym muzykiem z Madagaskaru, z którym wykona repertuar, który czerpie z tradycji muzycznej południowych Włoch i krajów śródziemnomorskich. Europejska trasa koncertowa rozpocznie się w lutym i w jej ramach Maria Mazotta dotrze m.in. do Francji, Hiszpanii, Niemczech, Austrii, Słowenii, Finlandii, Estonii, Portugalii.

Niestety, jak do tej pory na tej liście nie znalazła się Polska.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu