Pomoc dla muzyków w czasie pandemii

Programy i granty, stypendia i pożyczki
Kamil Piotr Piotrowski, 31 marca 2020
Banknoty NBP 100 PLN
Fot. Kamil Piotr Piotrowski
W związku z panującą epidemią i odwołanymi imprezami, festiwalami, koncertami sytuacja muzyków staje się trudna. Są programy pomocowe, m.in. ZAiKS i MKiDN, które mają wesprzeć artystów w potrzebie. Oto kilka opcji.

Jeśli jesteś muzykiem, artystą, wykonawcą możesz próbować skorzystać z możliwości wsparcia finansowego w kilku instytucjach i urzędach.

Członkowie ZAiKS-u

Mogą ubiegać się o zapomogi (bezzwrotne, jednorazowe zasiłki dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej), pożyczki z Kasy Pożyczkowej, a także o zaliczki na poczet przyszłych wpływów. Co niezwykle istotne w obecnej sytuacji – wnioski o zaliczki i zapomogi mogą być składane elektronicznie. Szczegóły znajdziecie na stronie ZAiKS

W ramach ZAiKS działa też Fundusz Popierania Twórczości ZAiKS-u przyznający stypendia na działania twórcze. Mogą się o nie ubiegać nie tylko członkowie Stowarzyszenia. Nabór wniosków do Funduszu obywa się również drogą elektroniczną.

Fundusz Promocji Kultury MKiDN

Można też ubiegać się o pomoc socjalną z Funduszu Promocji Kultury w związku z ogłoszeniem stanu epidemii. Nie trzeba składać żadnych papierowych zaświadczeń. Wszystko można załatwić przez Internet.

Aby ubiegać się o pomoc socjalną należy wypełnić „Wniosek o pomoc socjalną z Funduszu Promocji Kultury”. W związku z epidemią nie trzeba składać żadnych zaświadczeń dotyczących sytuacji losowej wnioskodawcy. Niepotrzebne są również skany PIT-ów lub innych dokumentów finansowych. Informacja o dochodach (netto) za ostatnie 12 miesięcy powinna zostać podana w formie oświadczenia we wniosku. Zaświadczenia lekarskie wymagane są jedynie w przypadku choroby przewlekłej wnioskodawcy.
Wniosek można składać za pośrednictwem platformy ePUAP, do której można się zalogować za pomocą Profilu Zaufanego, e-dowodu lub bankowości elektronicznej.
Szczegółowe informacje oraz wzory wniosków dostępne są na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Lokalnie

Szukajcie informacji też w lokalnych Wydziałach Kultury. We Wrocławiu, gdzie od 2018 roku rezyduje redakcja Folk24, można starać się – także elektronicznie – o przyznanie stypendiów artystycznych na realizację przedsięwzięcia na drugie półrocze 2020 r. Skan lub zdjęcie podpisanego wniosku należy przesłać na adres wkl@um.wroc.pl w terminie – UWAGA – do 31 marca 2020 r. W temacie maila należy wpisać - STYPENDIA-WYDZIAŁ KULTURY. Więcej na BIP UM Wrocław

Jeśli dysponujecie jeszcze informacjami, gdzie muzycy, menedżerowie, działacze folkowi mogą starać się o pomoc – piszcie redakcja @ folk24 . pl, przekażemy dalej.

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu