Etnokraków onEarth, onAir, onLine

Festiwal Rozstaje - Etnokraków 2020
Kamil Piotr Piotrowski, 20 sierpnia 2020
22 Etnokraków-Rozstaje
Fot. Press / EtnoKraków-Rozstaje
Zapraszamy na 22 edycję festiwalu „Rozstaje - Etnokraków”. Muzyka, taniec, warsztaty z mistrzami, to czeka w Krakowie. Tematem tegorocznym jest dialog. Muzyczny dialog z tradycją, dialog międzykulturowy, dialog społeczny.

W dobie zdrowotnych ograniczeń, a jednocześnie: nieograniczonego niemal dostępu do technicznych narzędzi komunikacji paradoksalnie pogłębia się deficyt relacji bezpośredniej, rozmowy, spotkania, wsłuchania się w słowo, w muzykę, w siebie nawzajem. Jan Słowiński – dyrektor festiwalu „EtnoKraków/Rozstaje” zapraszają do Krakowa zapowiada, że w tym roku

– usłyszymy artystów, dla których dialog jest naturalnym punktem wyjścia artystycznych poszukiwań, których działalność jest aktem kreacji nowych wartości, realnym znakiem porozumienia odrębnych i odległych często światów.

Kto na scenie plenerowej Festiwalu Etnokrakó/Rozstaje

Na scenie plenerowej festiwalu (OnEarth, 22.08, Forty Kleparz) z lekkością południowoamerykańską zagra Derico Alves Forró Band (Brazylia), z finezją i ogniem słowiańskim: Sokół Orchestra (Polska). Tradycyjną muzykę perską i poezję Rumiego – sufickiego mistyka przybliży nam irańskie Hamdam Trio (na zdjęciu powyżej). Na zakończenie tegorocznej edycji wystąpi legendarna krakowska formacja KROKE, jeden z najwybitniejszych zespołów europejskiej sceny etno i wold music. Koncerty plenerowe poprowadzą Krzysztof Trebunia-Tutka i Piotr Krasnowolski.

Kto na scenie kamerlanej Festiwalu Etnokrakó/Rozstaje

Wśród artystów sceny kameralnej festiwalu (19-21.08, klub Strefa, ul. św. Tomasza 31) usłyszymy m.in. syryjskiego kompozytora, multiinstrumentalistę, wirtuoza oud – Wassima Ibrahima we wspólnym projekcie z meksykańskim perkusistą Tomasem Sanchezem. Wystąpi również marokański artysta Mustapha El Boudaniinspirujący się muzyką saharyjską i śpiewający w dialekcie hassanijja – w duecie z polską wokalistką Anną Witczak, znaną z zespołu Dikanda. Fuzję flamenco i muzyki indyjskiej zaprezentuje formacja Indialucia pod wodzą Michała Czachowskiego.

Nowa formuła Festiwalu Etnokrakó/Rozstaje

Tegoroczna formuła: OnEarth - OnAir - OnLine – to koncerty na żywo (z respektowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa), ale też transmisje (i retransmisje) radiowe, streamingi, działania w sieci w trakcie festiwalu i po jego zakończeniu, dedykowane tej części publiczności, która z rozmaitych przyczyn nie będzie mogła w wydarzeniach uczestniczyć bezpośrednio.

Miejsca Festiwalu Etnokrakó/Rozstaje

Koncerty plenerowe będą się odbywać w Fortach Kleparz w Krakowie (22.08), koncerty kameralne w krakowskim klubie Strefa (19-21.08), warsztaty muzyczne i rzemiosła tradycyjnego – w klubie Strefa i w przestrzeniach ŻyWej Pracowni (20-22.08). Ważną częścią tegorocznej edycji festiwalu będą też premierowe transmisje wideo online (we wrześniu i październiku) nagrań festiwalowych koncertów lat ubiegłych.

Zapraszamy też na wirtualny wernisaż (18.08, facebook.com/etnokrakow) wystawy nagrodzonych i wyróżnionych prac międzynarodowego konkursu na plakat: EtnoKraków/Rozstaje – spotkanie – dialog – otwartość – dedykowanego graficznym interpretacjom idei projektu oraz ponaddwudziestoletniej tradycji festiwalu.

 

22 Festiwal „Etnokraków/Rozstaje”, 17-22.08.2020, Kraków
Portal Folk24.pl jest patronem medialnym wydarzenia

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu