Nowa Tradycja werbuje do konkursu

Festiwal Folkowy PR „Nowa Tradycja 2020”
Witt Wilczyński, 3 marca 2020
Kapela ze Wsi Warszawa
Fot. Press
„Pokaż swój pomysł na polski folk!” – zachęcają organizatorzy konkursu „Nowej Tradycji”. Wśród laureatów tego festiwalu są m.in. Żywiołak, Muzykanci, VOŁOSI, Kapela Maliszów, Dikanda, Adam Strug i Kapela ze Wsi Warszawa.

Radiowe Centrum Kultury Ludowej Polskiego Radia zaprasza solistów i zespoły inspirujące się polską muzyką ludową i muzyką historycznych mniejszości etnicznych zamieszkujących Polskę do wzięcia udziału w Konkursie Muzyki Folkowej podczas tegorocznej odsłony festiwalu „Nowa Tradycja” .Aby wziąć udział w najważniejszym wydarzeniu związanym z muzyką folkową w Polsce, wystarczy wejść na stronę nowatradycja.polskieradio.pl i wysłać swoje zgłoszenie.

Konkurs Muzyki Folkowej to główna część Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja” – jednego z najważniejszych polskich festiwali prezentujących muzykę folkową. Organizowany jest od 1998 roku, specjalnie z myślą o rodzimych artystach i muzykach folkowych. Przewodniczącymi konkursowego jury byli m.in. Czesław Niemen, Zbigniew Namysłowski, Józef Broda i Wojciech Waglewski.

Konkurs Muzyki Folkowej „Nowa Tradycja” ma na celu promowanie wykonawców muzyki wywodzącej się z tradycji, ale opracowanej już we współczesnej formie.

– Szukamy artystów samodzielnych, odważnych i kreatywnych, interpretujących nasze muzyczne źródła sięgając po przeróżne gatunki – od rekonstrukcji, przez folk i jazz, po muzykę pop, improwizowaną, elektroniczną i taneczną – wyjaśnia Piotr Kędziorek, szef Radiowego Centrum Kultury Ludowej.

Zgłaszać można się do 30 marca 2020 roku. Konkurs odbędzie się w dniach 15-17 maja w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. W pierwszych dwóch dniach odbędą się przesłuchania konkursowe transmitowane w formie video w internecie, a 17 maja - Koncert Laureatów, transmitowany również na antenie Polskiego Radia. Uczestnicy Konkursu walczyć będą zarówno o Grand Prix ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miejsca na podium, nagrody finansowe i sesje nagraniowe w studiu Polskiego Radia, jak i o dodatkowe laury: Nagrodę Specjalną im. Czesława Niemena, Nagrodę Programu 2 Polskiego Radia (przyznawaną od tego roku) i Nagrodę publiczności „Burza Braw” oraz wyróżnienia.

Przypomnijmy – w ubiegłym roku Grand Prix - Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 15 tys. zł otrzymał zespół Lumpeks. I nagrodę Polskiego Radia w wysokości 10 tys. zł odebrała grupa kakofoNIKT & Chór Pogłosy, II nagrodę i 6 tys. od Polskiego Radia zdobył zespół Trimagine, a III nagroda (i 4 tys. zł od Polskiego Radia) trafiła do grupy Krzikopa. Ponadto wyróżniono Projekt SWADA. Nagrodę specjalną im. Czesława Niemena zdobył zespół Trimagine, a nagrodę dla najlepszego instrumentalisty „Złote Gęśle” - Michał Jońca z zespołu kakofoNIKT & Chór Pogłosy. Nagrodę publiczności „Burza Braw” otrzymał zespół Karuzela.

Źródło: rckl.polskieradio.pl

Newsletter

Zapisz się na cotygodniowy newsletter folkowy
Pokaż menu